barbekusos
barbekusos
2 gün
elif şafak biseksüelmiş, gördüğüm en tatlış haber bu :) hep beraber tüm insanlık olarak yadırgamayı bırakıp birbirimize sahip çıkarsak daha mutlu oluruz :)
sakurashisi
sakurashisi
3 gün
zordur bu dünyada kadın olmak! dünyanın her yerinde her saatinde! yüzyıllar öncesinde de böyleydi amerikasında afganistanında türkiyesinde de böyle! yaratıcılık vasfının tanındığı tek varlık olan kadının 'savunmasız' kategorisinde görüp 'erkeklik'duygularının hegomanyasında kadına karşı 'şiddet' uygulamak tabi ki erkeklerin 'evrimsel' aşamalarından biri olan hayvanlık içgüdülerine tam da yaraşır bir eylem. kadınlar saklansın kadınlar korunaksız varlıklar korunsun kadınlar erkeklerin himayesinde kalsın bla bla bla... bugün afganistanda hiçbir dini açıklamaması olmasına rağmen burka içerisinde saklanan kadınlara karşılık evlerinde eşinden zulüm gören, genç yaşta evlilik ve hamilelikle birlikte ölen,boşanmış kadına fahişe yaftasıyla bakan kendi aileleri olan ve hatta bu yaftadan korkup dinde her ne kadar mübah olsa da boşanmayıp hayatının zulmüne mecburen katlanan kadınlar... ve biz ülkemize bakalım, evde getirdiği limonatanın şekeri yerinde değil öldürülesiye dövülen kadınlar,aldatılan kadının en doğal hakkı olan boşanmayı yediremeyen 'adam'ın eski eşini saçından tutup yerde sürüklemesi, geç saatte otobüste tek başına olan kadının elleri kesilerek yakılarak vahşice öldürülmesi,eşinden kaçıp polise sığınıp polisin'aileni yıkma'diyerek geri gönderdiği kadının eşi tarafından 2 gün içinde öldürümesi ve en son 17 yaşındaki gencecik kızın sevgili terörüyle öldürülmesi vs vs... sözüm bizatihi tüm erkeklere değil elbette ama bugün baktığımız zaman birçok suç birçok savaş birçok huzursuzluk birçok eziyet birçok kuraklık, ya erkeklerin hırsı ya da erkeklerin üstün olma merakından gelir. kadınların da vardır elbet içerisinde iyiliği olmayanların. belki bireysel düşünmek lazımdır ancak dünyadaki acılara bakarsak yüzde 80 oranı erkek kaynaklı! bir cinsel organın duygu ve düşüncelere böylesine hakimiyet kurabilen ve 'erkeklik vasfının' salt söz geçirme olarak algılayan bir insan türü olarak kadınları aşağılaması yermesi toplumdan soyutlaması ve kadınları bir hizmetçi olarak görmesi,her dinin temelinde veyahut inanmayanlar için varoluşcu felsefenin temelinde insan olmanın gayesinde dünyanın hiçbir zamanında ve yerinde kanıksayabileceğimiz bir vahşet olmamalı. salt kadın cinayeti ve şiddetine değil, güçlünün kendinden daha savunmasız olarak gördüğüne karşı üstünlük kurmasına karşı gelmeliyiz ki,bugün var olan acılar bir nebze olsun dinsin.
w4silo
w4silo
3 gün
mis gibi kokardı babalarımız işten geldikleri zaman terli olurlardı genelde sarılacağımız zaman terliyim dur demezlerdi çünkü biz babamızın o kokusunu severdik babamızda burnumuz o kokuya öyle bir alışmıştıki bize dünyanın en güzel kokusu olarak gelirdi babalarınızın değerini bilin dostlar gidince eksik kalıyorsunuz.ben babamı iki sene önce kaybettim annemi ise on üç sene önce bazı günler annenizin size sarılmasını bazı günler ise babanızın o kokusunu özlüyorsunuz ama hayatınız bir şekilde de olsa devam ediyor,yirmi yaşındayım fakat ruhum kırk yaşında ama halen umutlarım var beni mutlu eden küçük şeyler var kimi zaman bir köpek kimi zaman bir küçük çocuk tramvayda dakikalarca sohbet ettiğim amcalar bazen ise bulutlar ufak şeylerin sizin o güzel canınızı sıkmasına asla izin vermeyin hayatı nasıl yaşamak isterseniz hayat o seyirde ilerler bu sizin elinizde bu yüzden sonuna kadar keyif alarak ve mutlu bir şekilde hayatınızı sürdürün çünkü giden bir daha geri dönmicek o yüzden gitmeden değerini bilin hepinizi seviyorum barışla kalın...
Ailenizin Gayriresmi Doctoru
yazarlar olarak herkes en sevdiği ilk üç otomobil markasını yazsın mı?
1- mercedes-benz
2- toyota
3- audi
cokgizli
cokgizli
6 gün
kitap okumayı sevenler için kurduğumuz kitabi samsun grubunu buradan da duyurayım dedim. instagramda @kitabisamsun olarak ulaşabilirainiz.
Siyefay
Siyefay
7 gün
yemek sırasında önümde kaynak yapan 9 kişi biraz daha zorlayıp a milli takım olarak mı gidecektiniz merak ettim.
H**za Taş(Sansürlü)
arkadaşlar genel olarak aldatılmışızdır hepimiz ama ben bi keresinde şöyle bi olay yaşamıştım. kız arkadaşımın benim yanımda olduğu günün ertesi bi arkadaşımın evinde olduğunu duydum. ertesi gün öğrenince sinirden çocuğu bıçaklamaya koştum. sonra olayı öğrenince kız arkadaşımın biseksüel olduğunu bi kızla birlikte olduğunu duydum. siz olsanız napardınız ?
omulu
omulu
7 gün
gençleeeer gençleer yine olur olmadık şeylere takılıyorsunuz hayatı kasmayın bu kadar bize de lag giriyor bizimde anımızı yavaşlatıyorsunuz bende diyorum ortam neden bu kadar kasvetli şimdi sakin olun ve elinizdeki cebinizdeki bütün taşları dökün sevin sevilmesenizde sevin sonra acısını yurdun yangın merdiveninde cigara ile yaşayın birde r11 e1 gibi toplu taşımalarda ortamı kasmayın tebessüm edin gülün okul zaten şantiye gibi birde biz türk erkek cinsi olarak şantiyedeki araçları izlemeyi seviyoruz kızlar bir şans verin yanınıza gelen karşı cinse en azından çalışan iş makinalarını tost ayran eşliğinde izleyin çok rahatlicaksınız emin olun o mazot kokusunu çekin ciğerlerinize kafalar pırıl pırıl olacak görürsünüz 😅😅😅 sağlıcakla kalın mutlu olun 😂
380volt ☇
380volt ☇
9 gün
bugün motorumun 5k bakımı için bafra yolunu tuttuk bir arkadaşımla. dönüşte kızılırmak kuş cennetinden samsuna dönelim diye kararlaştırdık. ne de iyi eymişiz...
kuş cenneti yoluna girdiğimiz andan itibaren etraftaki çim, tezek ve deniz kokusu beni benden aldı. eski anılarım o burmumda tüten kokularla beraber aklımda canlandı. ne kadar da özlemişim oysa kırsal hayatı. beton denizi haline gelmiş şehirde iş ve aş telaşesine düşüp kendimizi bedensel ve düşünsel olarak ne kadar da hırpalamışız aslında. İşte o an anladım bunu. aslında sürekli doğa ile iç içeyimdir. kamp kurarım, gezilere katılırım, makinamı alıp fotoğraflar çekmek için farklı farklı yerlerde bulunurum ama nedense bugüne kadar anlayamamışım bunu. bir de deltanın çıkışında görev yapan uzm. jandarma bir abimizle tanıştık. ordan geçen her motosikletliyi durdurup sohbet muhabbet ediyormuş saatlerce. kendisi de motosikletciymiş çünkü =)) sağolsun çay ısmarladı güzel sohbetiyle bizi hoş etti... güzel bir insan ve anılar edindik bugün. fırsatı olan herkeşler kesinlikle evinize tıkılı kalmayın. velhasıl kelam çıkın çıkın gezin....
omulu
omulu
10 gün
arkadaşlar burada bir sürü bitirme tezi konulu yazılar yazıyorsunuz okuldaki gördüğünüz kızlar/erkekler hariç ki o bile başlı başına tez konusu bence 🤔 her neyse ama ülkece ve göç eden göçmenlerde dahil sanırım mezopotamya ve çevresindeki bu verimli topraklarda ne yazık ki kaldırım kullanmayı bilmiyoruz hala kaldırımlar boş marketlerin vitrinleri olmuş üstelik geçme hakkı taşıtta olmasına rağmen dönüp “biz bu yolda yürüyoruz başka yerden geç” tarzı bakışlar atılıyor kullanin o kaldırım yaya için ha kendini motorlu taşıt olarak gören varsa bilemem 😏 her şeyi kafanıza takmayın kampüs içerisindeki şantiye hariç 🤙
sakurashisi
sakurashisi
11 gün
hayatın merkezine ve algısal odak noktasına ne kadar tek olan düşünceler eklenirse o kadar takıntı haline gelip bir o kadar da hayal kırıklığına uğruyor insan,bu yüzden mümkün olduğunca yapılması gereken işler varken fikir sarayınıza kral olarak, ayrıldığınız sevgilinizi ya da size yanlış yapan insanları ya da hayatta zerre önemsenmeyecek bir problemizi ilan edip düşünme vaktinizi boşa harcamayın :)
Ailenizin Gayriresmi Doctoru
akşam belki de dünya kupasına lider gideceğimiz maç var. eskiden milli maç günleri heyecan yapardım. gün boyu ya ay yıldızlı formamla ya da kırmızı beyaz olan tişörtlerimi giyerdim. neyse yine de ben favori kadromu yazayım da adet yerini bulsun.

kale: açıkçası son haftalarda yükselen performansı nedeniyle harun tekin derim. ancak tecrübesinden dolayı volkan babacan ideal olacaktır.

sağ bek: normalde kaan ayhan derim. ancak göztepeye gittiğinden beri yükselen ve göz dolduran performansı ile sabri sarıoğlu plase olarak tercih edilebilir. gökhan’ın sakatlığı geçti belki luce onu da düşünebilir.

stoperler: ömer toprak ve çağlar söyüncü oynatılacak. ancak ömer toprak çok hata yapıyor. ve İzlanda yumuşak bir takım. sert oynamak lazım. yalçın ayhan ve çağlar söyüncü iyi bir tercih olacaktır.

sol bek: caner ilk akla gelen kişi. evet ben de katılıyorum ancak son zamanlarda dedikodular vs kafası maçta olmayabilir. eğer maç başı temkinli oyunla başlanacaksa kesinlikle İsmail tercih edilebilir.

defansif orta saha: mehmet topal stoperlerin arasına yerleşebilmesi ile defansı sağlam tutmak adına iyi bir tercih olabilir. ancak daha fazla hakimiyet ve daha fazla pres isteniyorsa bu mevkide ozan tufan plasesini görebiliriz.

orta sahalar: belki de forvetle beraber tartışılmayacak tek mevki. çevikliği ve teknikliği ile oğuzhan özyakup abisi emre belözoğlu’nun tecrübesini de yanına alıp orta sahada milli orkestraya şeflik yapacaktır. eğer bu oyuncular cezalı veya sakatsa hakan çalhanoğlu da çok ama çok iyi bir tercih olacaktır.

sağ kanat: emre mor seslerini duyuyor gibiyim ama yine de siz siz olun hemen emre gibi toy bir oyuncunun o sert İzlanda savunması arasında kaybolabileceğini unutmayın. genç futbolcu aşığı benim aşkımı roketlemek için yusuf yazıcı ya da abdülkerim de denebilir

sol kanat: açıkçası hakan burada oynayamıyor ama yine de denenebilir. burak eskiden sol açık oynardı hızı ve hırsı ile orayı zorlayabilir. ne kadar istemesem de arda turan hamlesi de burada görülebilir. ki yüksek ihtimal kaptan olmasına mükabil arda oynayacaktır.

forvet: yukarıda belirttiğim gibi tartışmasız cenk tosun oynamalıdır. belki plase yukarıdaki varyasyonlara göre burak da oynayabilir.
uzun yazdım okumayanlar olacaktır 🙈🙈🙈
haydi aslanlar yüzümüzü kara çıkarmayın🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
ucuncunesilsaglikci
bugün üç der vardı, gitsem mi gitmesem mi ikileminde kalıp en sonunda okula gelmeye karar verdim. derslerden ikisi iptal oldu, öbüründe de gözlerimi açık tutmaya çaba sarf ettiğim için dersi dinleyemedim. ruh halim tam olarak 'gözlerimden kan süzülür yaş değil' şeklinde.
toprak
toprak
12 gün
fakirlik seviyemi gündemdeki #arkadaşlar kelimeciğini maaşlar olarak okuyabilmiş olmamdan hesaplayabiliyorum
bugünde çok fakirim .s.s.s.s
Danzy
Danzy
12 gün
yüksek lisansa başlar başlamaz bir ego geldi. akademisyenlik yoluna girdiğiniz an ego default olarak yükleniyormuş meğer.
mavibulut
mavibulut
13 gün
okulun ilk zamanlarında bana karsi ilgili olmasindan mütevellid hoşlanmaya başladigim ve sonuc olarak da bir sure sonra kendisine duygularımi itiraf ettigim mühendis bi cocuk vardi.sonuc olarak red yemiştim ve o günden sonra da mühendisligin önünden her gecerken "allahin ne olur onu görmeyeyim."derdim.ve dualarım her seferinde kabul mü olurdu ne hiç görmedim uzun süre.onu görürsem saçmalarım,o da bundan faydalanıp durumumdan eğlenir diye düşünürdüm.gecen kartıma para yükleyeyim diye yaşamın oraya ciktim.cok kisa bir an onun da sira beklediğini gordum.ve o kadar mutlu oldum ki.mutlulugum onu gördüğüm icin degil,onu gördüğümde icinde zerre kadar bile duygu kalıntısının olmadığını görmemdi.şimdi geriye baktigimda oo zamanlarda ne kadar saf oldugumu ve ufacık bir ilgiyle kendimi hemen kaptırabileceğimi gördüm. sevgili mühendis bey sayesinde erkeklere karşı hep temkinliyim.
H**za Taş(Sansürlü)
günaydın tam olarak böyleyim
felagund
felagund
17 gün
üniversitemizin bir saykoluğundan bahsetmek istiyorum. tıpta (diş ve veterinerlikte falan da olabilir, emin değilim) ders seçimi diye bir olay yok-tu, bu sene getirdiler. yapmamız gereken de sisteme girip zaten halihazırda zorunlu olarak girmemiz gereken dersleri seçmek. ulan alttan ders kalması diye bir şey yok, üstten ders almak diye bir şey yok, seçmeli ders adı altında birkaç ders var ama onları da biz seçmeyecekmişiz kendileri bizi kafalarına göre bir derse koyacakmış, hele yaa ben bu dersi x hocadan almak istemiyorum y hocadan almak istiyorum diye bir şey hiç söz konusu değil. o zaman geriye şu soru kalıyor: bu sistem neden var arkadaş, bizim gireceğimiz dersler zaten belli, seçim hakkımız zaten yok, o zaman niye sistemde otomatik olarak ayarlamıyorsunuz bunu acaba? böyle bir rezillik olabilir mi sjskskdk
Kizilsakall
Kizilsakall
18 gün
artık o kadar yoruldum ki ağlamak haykırmak istiyorum ama olmuyor. aşkın da sevdanın da taaa a.q (kusura bakmayın) ilk defa bu platformda bu kadar ciddi bir yazı yazıyorum. senelerce sevdim karşılıksızdı ama ben unutamadım onu her gördüğümde ayaklarımın bağı çözülüyor. cesaretimi toplayıp tekrardan bir mesaj attım biraz konuştuk konuşmalardan anladım hayatında biri olduğunu olmaması mucize olurdu. bu ilişki gerçekten karşılıklı olarak sevgi bağıyla olsa eyvallah ama mantık ilişkisi nedir ya daha 20 yaşında ne mantık ilişkisi abi aklım almıyor beni sevmemesine de eyvallah ama bana mantık ilişkisi deme abi deme. o kadar saçma geliyor ki anlatamam. ben onun gözlerine baktığımda kalbim sanki patlayacakta ölecek gibi hissediyordum hâlâ daha hissediyorum. okulda gördüğümde sanki bitkisel hayata giriyorum o an hiçbirşeyi görmüyor gözüm. bana ismimle hafif kızarak seslenmesi geliyor aklıma kar da yürüğümüz günler geliyor sigara içerken sanki beni dövecek gibi kızması geliyor aklıma ama şimdi çıkmış bana mantık ilişkisi diyor mantığına da ilişkisine de.....
nincakaplumbaga
nincakaplumbaga
18 gün
mavi saçlı sarı far sürmüş mor rujlu eflatun kolyeli siyah tisortlu pembe pantolonlu turuncu ayakkabılı kız yarın gel hayvanat bahçesinde tavuskusu olarak işe başla(h)

Selam Ziyaretçi

Gördüğüm kadarıyla henüz giriş yapmamışsın! Lütfen giriş yap, bekliyorum :)