Haberler

KYK burs ve kredi başvuruları başladı

Üniversite öğrencilerinin öğrenimleri boyunca doğacak ihtiyaçları karşılamak için talep edeceği KYK kredi ve burs başvuruları başladı.
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her yıl yüz binlerce öğrenciye tahsis edilen öğrenim kredisi ve başbakanlık bursunun bu dönemki başvuruları için Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Twitter hesabından müjdeyi verdi. Başvurular 12 Ekim Çarşamba günü saat 23.59'da sona erecek. Başvuru için; http://kyk.gsb.gov.tr

Başvuru yapmak için E-Devlet şifreniz olması gerekir. Şifreniz yoksa postahaneden şifre alabilirsiniz. Başvuru linkine tıkladığınızda sizi siteye yönlendiriyor. Şifreniz varsa, sisteme girdikten sonra (Kredi Yurtlar Kurumu üzerinden) sizi direkt olarak başvuru sayfasına yönlendiriyor.

Öncelik hakkı kimin?
Burs konunda KYK burs başvurularında şu öğrencilere ilk hakkı tanıyor:

1) Şehit bekar ise kardeşi, Şehit evli ise çocuğu, Gazi bekar ise kendisi, evli ise çocukları gibi şartları taşıyanlara öncelik hakkı tanınır.
İstenenler: İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b.)

2) Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40' ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.)
İstenenler: Sağlık Kurulu Raporu ( "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu)

3) Anne ve babası vefat etmiş olanlar
İstenenler: T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.

4) Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, 5395 Sayılı Kanuna göre koruma altına alınan öğrenciler
İstenenler:
T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit edilmektedir.

5) Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar
İstenenler:
Darüşşafaka Lisesi' nden teyit edilmektedir.

6) “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış (amatör milli) yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç)
İstenenler:
Milli sporcular için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı' ndan alınacak Milli Sporcu Belgesi(Belge aslı veya onaylı sureti)
(Milli futbolcular için Türkiye Futbol Federasyonu' ndan alınacak belge)

7) 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlar
İstenenler:
Öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) tarafından imzalı olması gerekir.

8) 2016-2017 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler
İstenenler:
ÖSYM den teyit edilmektedir.