zorakimuhendis
@Anonim bay ‘ a reddiye. öncelikle yazdığın o ayeti bulamazsın şeklindeki yazımdan ötürü @lipstickk den özür dilerim çünkü mealini göz önüne aldığımızda bu manayı veren bir ayet olduğunu düşünmeden yazmışım.ancak kur’an meal ile yorumlanabilecek bir kitap değildir zira yalnızca meal insanı yanlış yönlendirir ,ayetlerin inmesinin sebepleri vardır.bir olay üzerine inmiş olan ayeti her konuda kullanmak yanlış oluyor.ayrıca önceki,sonraki ayetlere bakmayıp aradan cımbızla çekip almak da hatalı bir yöntem çünkü kur’an bir bütündür.misal olarak ayetel kürsi mealini alalım 1. ayetin başında ‘allâhü lâ’’ifadesi geçer (allah yoktur)’’ manasına gelir.bununla haşa allah yoktur diyebilirsin ve bazılarıda harbiden la diyebilir ancak ayet devam ediyor ‘’(allahu la ilahe illa hu’’allah'dan başka hiç bir ilah yoktur.’’bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz.senin yaptığında buna benzer bir şey internete yazıp 2 ayet çekmişsin şark kurnazlığı yapıp .ondan sonra vay efendim sen şöyle dedin ama böyle girin diyanetin kur’an portalı olarak adlandırdığı programa tefsir bölümünü seçin orada meali de var aynı ayetlerin okuyun.(bakara 193. ayet) üşeniyorum diyorsanız yoruma atacağım . @mavis uyardığın için teşekkür ederim.
arkadaşın yazdığı ayet buydu:
fitne ortadan kalkıncaya ve din yalnız allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın; fakat vazgeçerlerse, artık zalimlerden başkasına saldırmak yoktur. ﴾193﴿

tefsirini okumadığınızda ayetleri yanlış anlayabiliyorsunuz lütfen, tefsire bakmadan bak bu ayet böyle diyor demeyin.

eğer hadis i de araştır bul vs. derseniz onu da bulur açıklamasını yapmaya çalışırım.nüzul sebebini bilmeden ,tefsiri okumadan ayeti;söylenmesinin nedenini bilmeden de hadisi mana itibariyle aynen alırsanız hata yaparsınız.buhari şu şu bahis sayfa diyorsun buharinin şerhi kaç sayfa haberin var mı öyle damdan düşer gibi atlanınca yanlış anlaşılıyor.şerhiyle birlikte bakılmalı hadis’e de.çünkü kime niçin söylendiğini bilmeden nasıl neyi kastettiğini anlayabilirsiniz ki bir kişinin?

Yorumlar

zorakimuhendis
işid vb. oluşumlar da aynı zihniyetin ürünleri.adamlar sadece lafza bakarak hüküm veriyorlar.ondan sonra da birileri çıkıp ‘’’günümüzde islam çatısı altında kan döken bazı terör örgütlerini gördüğümüzde -en basiti ışid- gerçek islam bu değil diyoruz. ancak gerçek islam'ın bu olduğunu unutuyoruz. kutsal kitap kur'an-ı kerim gavurların öldürülmesini emrediyor mesela. ‘’’'' diyor .hayır arkadaşım öyle birşey yazmıyor.İşte okursan burayı yanlış düşündüğünü anlarsın.bu adamlar İslam devleti kurduk diyerek belki kasıtlı belki değil İslam’ı müslümanları karalıyor.şuan adamlar müslüman olmayanlardan kat kat fazla zarar veriyorlar İslam'a.avrupa da artık terör faaliyetleri sebebiyle İslam’a satans religion diyorlar.youtube de farklı inançlara mensup adamlar yine aynı zihniyetle aynı ayetleri kullanarak İslam’a savaş açıyor. ‘’’is islam a religion of peace? slay the unbelievers wherever you find them(2:191)’’’ ayet numarası 191 ama 190-193. ayetlerde bu kısımlar dile getiriliyor .tefsir okunduğunda bu tür yanlış anlaşılmalar giderilebilir.ancak kendilerini selefi olarak adlandıran gruplar ne yazık ki bu kitapları sapıklık olarak nitelendirip okumuyor sonrasında da sapıtıp saçma sapan işlere kalkışıyorlar.dolayısıyla ben müslüman’ım dedi diye adamların her yaptığını müslümanlara mâl etmeyin.bana ışid ile aynı kafadasın sen diyerek hakaret eden arkadaş umarım buraları okursun.