ikizler
ikizler
kafam yanıyor...

Cevaplar

artemis👑
artemis👑
anne gafam yanıyo anne
ikizler
ikizler
uzun zaman sonra bu kadar yoğun ders çalışınca bilgisayarın ısındığı gibi kafam yanmaya başladı @pikapikacu . söndürmek için uğraşıyoruz :)
x
x
bismillahirrahmanirrahim. ne kadar da kısa bir yazı. 😵
pikapikacu
pikapikacu
çok korktum sana bisey oldu sandim çalış ama aşırıya kaçma tamam mı ? 😊
kayipgalaksi
kayipgalaksi
fazla yorma beynini. dikkat et kendine 😊
ikizler
ikizler
onu görmemiştim ben @artemis . kardeş payı'ndakini biliyorum ben
ikizler
ikizler
senin isminden kısa olmasın @x :)
ikizler
ikizler
çok şükür önemli bir şey değil.biraz müzik ve photoshop uğraşı ile söndürdüm.tamam, daha dengeli çalışacağım bundan sonra:) .teşekkürler @pikapikacu :)
ikizler
ikizler
o kadar kitap okumayı kaldıran beynim bunu da kaldırır sandım ama yanılmışım @kayipgalaksi . demek ki alışmak gerekiyormuş. teşekkürler :)
kayipgalaksi
kayipgalaksi
kitap okumakla ders çalışmak aynı şey mi 😄 kitap sakinleştirirken ders strese sokuyor. bu kadar kasma rahat ol 😊 rica ederim 😊
ikizler
ikizler
aynı şey olmadığını daha yeni anladım ben @kayipgalaksi :) gittim d&r den yeni dergileri aldım hemen. bu gece onlarla dinleneceğim.
enguzelmevsimim
enguzelmevsimim
vizelerin geldiğini bir kez daha gözler önüne seren bir gönderi. ve hile ile kisaltilmis. :d kolay gelsin
kayipgalaksi
kayipgalaksi
ot dergisinin kapağı çok güzel değil mi 😍 kafkayı çok severim de 😊 sana huzurlu saatler o halde 😊 ve senden bir şey rica edebilir miyim? bana birkaç tane kitap ismi söyler misin vizlerden sonra okumak için 😊
ikizler
ikizler
geldiler ama ben aslında yokum.teşekkürler :) @enguzelmevsimim
kayipgalaksi
kayipgalaksi
aşk olmasında ne olursa olsun :d
ikizler
ikizler
merhaba @kayipgalaksi . öncelikle soruna geç döndüğüm için özür dilerim. son zamanlar derslere yoğunluk verdiğimden biraz kitap piyasasından uzak kalmıştım. biraz baktım sağa sola nasıl kitaplar var diye. ve şunu söyleyeyim ki senin gibi okura kitap önermek biraz zor olacak. benim kitap alışverişi yaparken romanlar kısmında önceliğim dünya edebiyatında rus edebiyatı türk edebiyatında ise servet-i fünun edebiyatı. rus edebiyatındaki olay örgüleri, betimlemeler, anlatım tarzları beni sanki romanın içinde yaşıyormuşum gibi yapıyor. onun için klasik dönem rus edebiyatı kitapları ilk önerim. serveti fünun döneminde ise sanat sanat içindir anlayışı hakim olduğu için yazılan eserlerde sanatsallık daha ön planda. bu da beni kendisine çeken en büyük etken. ben romanlarda sanat toplum içindir anlayışına karşıyım. bir fikri, düşünceyi romanlarda insanlara verilmemeli. madem bunlar kurmaca metinler o zaman eserlerin sanatsallığını düşürmeye gerek yok. tanzimat edebiyatından da bu yüzden ne kadar büyük saygı duysam da hazzetmem. serveti fünunda ise halit ziya uşaklıgil en sevdiğim. tabi bu eserleri günümüz türkçesine çevrilmişlerini okuyunca anlayabiliyorum. o yüzden kaliteli bir yayınevinin baskısını al derim. özel kitap olarak da genelde şu sıralar gördüklerim ise; murathan mungan dan çador adlı bir kitap. İran devrimi sonrası ülkesine dönen karakterin anne kardeş sevgilisini arayışını anlatıyormuş ama arka planda kadınların devrim sonrası hayatlarına değiniliyormuş. okuyanlar memnun. kim wilson dan jane austen'la çay saati diye bir eser var. onu okuyanlar da memnun. gabriel garcia marouez in kitapları var bir de. aslında adamın olay örgüsü güzel ama isimler latin amerika isimleri olduğundan ben biraz zorlandım eserlerini okurken. ama diğer okuyanlar da benim gibi beğeniyorlar. masa dergisi de bu ayki sayısında onu kapak yapmış ve anlatmış. dorıan gray'ın portresi adlı bir kitap da var. okuyucular da sevmiş baya. bir de bu sıralar baya kitaplar dünyasında adından söz ettiren bir kitap var. votka & pera adında. bunu ben de alacağım. çünkü her okuyan hakkında çok iyi şeyler yazıyor. tasarımı da çok hoşuma gitti. george orwell kitaplarını da es geçemem. dali’den karakurbağasına bazı düşünceler diye yeni bir kitap çevrildi türkçeye. yorumlarını okumadım ama merak ettiğim bir kitap. daha da yazmak isterim ama baya uzattım yazıyı. kitaplar hakkında konuşabileceğim birini bulunca ve uzun zamandır bu konuda kimseyle konuşamadığımdan yazdıkça yazasım geldi. kusura bakmazsın umarım :) . hayırlı geceler...
kayipgalaksi
kayipgalaksi
öncelikle sende kusura bakma :) benimde vize haftam çok yoğun geçtiği için yorumunu şimdi gördüm çok özür dilerim :) biliyor musun tam da almayı planladığım kitapları anlatmışsın çok mutlu oldum çok teşekkür ederim :) servet-i funun doneminden hiç kitap okumadım anlayamamaktan korktuğum için :d sanatsallık konusunda ben şöyle düşünüyorum. sonuçta edebiyat bir sanat olduğu için düz basit bir dili olamaz. olursa kullanımlık metinden (sanatsal olmayan) farkı kalmaz. yani haz vermez sadece öğretici olur. o halde bana göre edebiyat sanatsal bir üslup kullanırken aynı zamanda toplumu da yansıtmalı, bir ideolojiyi anlatırken sanatla harmanlamalı, çok fazla ideolojiyi on plana çıkarmamalı. yani haz verirken aynı zamanda da öğretmeli, diye düşünüyorum :) şuan o dediğin kitaplarla ilgili yorum yapmak soru sormak isterdim ama yeni uyandığım için kafam pek yerimde değil :) çok güzel anlatmışsın çok teşekkür ederim :) günaydın :)
ikizler
ikizler
günaydın @kayipgalaksi . anlayamama sıkıntısını günümüz diline çeviri ile atlattığım için güzel geliyor bana. edebiyat anlayışım senle hemen hemen aynı ama ben öğretici metinlerin özellikle de ideoloji metinlerinin sanatsallık yerine içine o ideolojinin ruhunu tam manası ile esere yansıtılmasından yanayım. eğer ruh yansıtılırsa sanatsallık aranmaz diye düşünüyorum. ama edebi eserlerde ise sanat sanat içindir anlayışı hakim. o eser zaten istese de istemese de içindeki toplumu yansıtacak. ama bunun farkında olup sanatsallıktan vazgeçemeyiz. sana önerdiğim birkaç kitabı aldım dün. artık finallere kadar biter herhalde. günün iyi geçsin :)