amsterdamli
amsterdamli
herkes avrupa ya kafayı takmış.yok şöyle âdet böyle örf.arkadaşım hadi herşeyi geçtim sen ülkende kırmızı et yiyebiliyor musun?senin ülkendeki büyükbaş hayvancılık olayına da mı avrupa müdahale ediyor.kurban bayramında bile hayvan saklayan olmuş,haberlere çıkmıştı.büyükbaş ı geçtim ülkedeki tavuk bile yamyam.evet yamyam.tavuk artıklarıyla besleniyor tavuklar.sonra yediğin yoğurt bile jelâtinden oluşuyor.meyvesuyun,çayın boya.senin üreticinin,esnafının sahtekar olması da mı avrupa nın suçu.bir yerde okumuştum.bi tane çinli anlatmış."bize türk iş adamları geliyor.yemek ikram ediyoruz,helal olup olmadığını soruyorlar.ama bizim mallarımızın üzerine kendi firmalarının amblemlerini yapıştırıyorlar."yanlış hatırlamıyorsam bu tarz birşeydi.türklerdeki helallik anlayışı işte,diyor bize diğer ülkeler.sen de diyorsun ki bizi bozmaya çalışıyorlar.avrupalılar en azından kendi halkını zehirlemiyor.adamların rahatı yerinde.ordaki çocuklar yemek için cennete gitmek istemiyorlar.burda ülkedeki diğer tüm saçmalıkları geçtim en basitinden yediğimiz şeyin bile ne olduğunu bilmiyoruz.yılbaşını felan da örfe âdete bağlamayın yani.yanlış hatırlamıyorsam noel 25 indeydi.adamin takvimini kabul etmişsin zaten.biz orda noel i değil yeni yıla girişi kutluyoruz. sevdiklerimizle biraz da moral bulmak istiyoruz.motivasyon olarak yüksek giriyoruz yani,kısa sürse de.28 şubatta 1 martta felan kutlayin demeniz de saçma,yılın başı 1 ocak.kendiniz kutlamıyorsanız da kutlayana saygınız olsun.kimsenin türklüğünü, müslümanlığını sorgulamayın.

Cevaplar

biyologsever
biyologsever
gelde bunları yobazlara anlat 👏👏👏 mark twain'in dediği gibi "cahille tartışmaya girme önce seni kendi seviyesine çeker sonra tecrübesiyle yener". kulak asmayacaksın orta çağda kalmaya devam etsinler
anonim
anonim
ve şeytan bir kez daha başardı😈 özendirmeyin lan o zaman gidin az ötede yiyin zikkimlanin biz muslumanca yaşayacağız. senin ataya babaya saygın yoksa bunada acayip güzel kılıf buluyosan napalım yani. çıkıp başka bişeyi böyle güzel savunmazsiniz varya.
Leyl
Leyl
zefke dalmak şöyle dursun,vaktimiz yok mateme davranın zira gülünç olduk aleme.
ölüm yıldönümünde anıyoruz.mehmet akif ersoy u.
evt kardeşim tüm sorun bu İslam güzel de müslüman neresinde.ne müslümanım diyen gerektiği gibi davranmıyor .türk üm diyen övündüğü ecdadı gibi olamıyor.hatta insanım diyen herkes te insan gibi davranmıyor.dil de var kalpte özde yok.İste buyuzden rezil misyon sahibi oluyoruz.
haklı gözükmek ,birilerinin yanlışları doğrularıyla kendimizi üste çıkarma cabası değil.herkes oturup bi düşünsün neyse onun gibi davransın.münafık olmaya luzum yok.dilde inandım deyip duyulmayan yerde inkâr edersin.kendini birde etrafındakileri kandırırsın.allah ı kandıramazsın.
sen sana ne yakışıyorsa onu yap kardeş kimseye kulak asma.
biz her gün olüp diriliyoruz.her gün bizi uyandıran rabbim in kesilmemiş bir umuduyuz. nefes aldığın her an yeni gelmiyorsa gelen yılda ellerinde çürüyüp gider.güzel bir hayat için İhtiyacımız olan yeni bir yıl değil her gün uyandığın günü niğmetten bilmektir.1 dk 1saa1 gün garantimiz mi var.

Leyl
Leyl
ayrica yaptığın şey sana doğru geliyorsa doğrudur.üste çıkmak için avrupayı zirve ye koyup kendi ülkenin dininin değerlerini gömme cabası seni haklı yapmıyor.
boynunuz ağrıdı batıya bakmaktan.
boyleleriniz yüzünden bu haldeyiz.
senin yaptığına pire için yorgan yakmak denir.

Leyl
Leyl
@biyologsever.kardeş dünyaya yeni çağı açan orta çağın insanlarıydı. medeniyet dediğiniz seyi temellerini ecdadın atmıştır.
yobaz yakıştırmasını yaparken bir daha düşün.gerçi siz artık uzay çağında yaşıyorsunuz.oksijen gitmiyor.biraz inde yeryüzüne hava al.
tuzlucubuk
tuzlucubuk
dindar görünümlü aktroller basar birazdan burayı 😆🙄😒
amsterdamli
amsterdamli
@su ilk yorumundan gerçekten etkilendim özellikle son cümlerinden,yalan yok.ama 2. yorumuna gelirsek ben burda avrupa yi övmedim,en azından halkını zehirlemiyorlar dedim.arkadaşım orada yaşıyor,biliyorum nasıl sağlıklı beslendiğini.ama gel sen bizim ülkemize bak.yedigimiz şey bile belli değil arkadaşım.ben yazımda İslamiyet e birşey demedim.sadece olaya yanlış yerden baktığınızı düşündüm,sen de düşündüğümü anlamışsın ki ilk yorumun son cümlesini yazmışsın zaten eyvallah.ama hiç yemekle ilgili kısma birşey dememişsin.çünkü alıştık yediğimiz yemeğin ne olduğunu bilmemeye.midemiz bulanmasın rahat rahat yemeğe devam edelim diye de çoğunuz öğrenmemeyi tercih ediyor.neden siz de tepki vermiyorsunuz.sizde bu ülkede yaşamıyor musunuz.eleştirince,ses çıkarıp hak arayinca muhalefet olmazsınız korkma.bir de farklılıklar da zenginliktir diye düşünüyorum.hepimiz aynı kalıptan çıkma gibi olma zorunluluğumuz yok.bak daha dün aramıza araplar girdi.tarih boyunca zaten birbirimize karıştık osmanlıda.sadece türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız.hepsi bu.d ünyaya bir kere geliyoruz zaten.İsteyen istediğini yaşasın,baskasının özgürlük alanını işgal etmeden.herkesin aklı var sonuçta.
amsterdamli
amsterdamli
anonim bayan,kendine güvenen bir müslümansan özenmezsin zaten sıkıntı yok.ayrıca şeytana gerek mi var.dini kullanıp insanları gayet rahat parmağında oynatanlar var zaten yeterince.atayla babayla alakası yok.senin atan teknoloji kullanmıyordu.o zaman elindeki telefonu şuan duvara fırlat bekliyorum.ama dur yorumumu oku öyle fırlat😏😂burda demek istiyorum ki devir değişti.senden bi önceki nesil de diğerine göre değişmişti.dünyanın her yerinde bu aynı.siz vicdanınızı bi nevi rahatlatmak için olayı bi güne bağlıyorsunuz.'onlar kutladı,biz kutlamadık.kafirler işte cık cık' demek için.2. cümlende bize dediğini kendin yapsan olay çözülecek aslında.sen 5 vakit namazını kıl diğer ibadet lerini yap millete karışma.bak ben sana 'biraz ötede yap' demiyorum.çünkü kimsenin tapulu malı değil.hepimiz aynı vatandaşlığı taşıyoruz.saygı duymayı öğrenin biraz.İslamiyet hoşgörü dinidir,madem iddia ettiğiniz kadar dindarsınız inandığınız şeyle çelişmek yerine sorumluğunu taşıyın,
Leyl
Leyl
yemek konusunda deginmedim dediklerin doğru.bilmediğin bilmediğim dogrularda var.
sessiz kalmıyorum ben tamda bu konu üzerine eğitim yapıyorum.yediğiniz sofranıza gelen gıdaların topraktan tabağa her aşamasında kontrolü sağlayabilmek ve senin de gördüğün o tahşisleri hileleri ortadan kaldirmak için kendimi gelistirmeye ve bulunduğum konumda hakkıyla ter dokmek istiyorum. her alanda olduğu gibi gıda alanındada uygun strateji uygulanmıyor ülkemizde. İnsanlar alanında uzman olduğu yerde meslek icra edemiyor.kişi ler mesleklerini sadece para odaklı zorunluluk gibi görüyor.devlet atamasi desen yüksek puan alan adamı atarken.karekter analizi yapmıyor.yani anlayacağın bu konuda dirsek çurütüyoruz omüde .