ikizler
ikizler
İki gündür iyi asıldım derslere yav. kafam şişti. biraz muhabbet edeyim de kafam dağılsın diye geldim buraya ben de. biliyorsunuz yazarak rahatlıyorum ben. öncelikle hocalar niye son hafta sınavların kapsamını söylerler anlayabilmiş değilim. öyle dönem boyunca düzenli çalışacağımdan değil, son haftadan bir hafta öncesinden not hazırlamaya başlayabilmek için bu isteğim. benim not hazırlayış tarzım farklı biraz. kesinlikle el yazısı ile not hazırlamam. el yazısı ile hazırlayacaksam da latin alfabesi ile değil karamani alfabesi ile yazarım ve 1 sayfayı geçmez. okuyasım gelmiyor çünkü el yazımı. tüm notlarımı wordde yazarım. strawberry muffins font ile. birde 5-6 sayfada bir kendime sözler, hikayeler, şekiller yazar, çizer onları da notlarımın arasına koyarım. beni daha da hırslandırıyor bu sayfalar çalışırken. müzikle çalışırım hatta arada eşlik de ederim müziğe. figürler bile sergilerim.

bir de millet beni bu zaten çalışmıyor bunda not yoktur gözüyle bakıyor. halbuki sorsalar direk veririm saklamam kimseden notlarımı. niye saklayayım. bilgi evrensel bir şey değil mi. bilgi herkese gerekli değil mi. 2-3 puan kavgası için niye birinin bir bilgiyi benim sayemde öğrendiğini bilmenin mutluluğundan kendimi mahrum bırakayım değil mi.

çalışmak, okumak sevdiğim şeyler benim. şu an okullarımızda bulunan öğretim sisteminin bana uygun olmadığını biliyorum. ama bu demek değil ki bir kafede oturup türkiye'de eğitim sistemi çok kötü yaa diye ağzını yaya yaya konuşan sanki norveç'de doğsa üst düzey bilim insanı olacak ama yanlışlıkla türkiye'de doğduğundan hayatta para harcamaya yarayan insanlardan olacağım. madem uygun değil ben de kendi yöntemlerimle öğrenirim. bu dünyayı değiştirmeyi kendine hedef olarak koyan ben değil miyim? e o zaman çalışacağız değil mi.

geçen celal şengör'ün kütüphanesinin ziyaret edildiği bir video izledim. celal hocanın bazı fikirlerine katılmayabilirim ama bu demek değil ki onun bilim insanı kimliğini göz ardı etmem gerekiyor. neyse orada şöyle bir laf etti. İlham almak istiyorsanız devleri tanıyın. sonra oradaki bilim insanlarının resimlerini ve büstlerini gösterdi. sonra da dedi ki "ben istiyorum ki burada dolaşan öğrenciler bunların altında gezsinler, tanısınlar." ne kadar doğru bir söz. bizim kültürümüzden fatihler, meteler, atatürkler, harezmiler, İbni haldunlar, gazaliler daha neler neler çıkmamış mı. onlar gökten mi indi. onlar yaptıysa biz ne diye yapamayalım değil mi. evet okumak ve okuduklarını hayata geçirmek önemli olan. rasulallah faydasız ilimden allah'a sığınmıştır. İşte hayata geçmeyen bilgidir o sığındığı.

bilirsiniz benim kitap sevgimi. paramı yetiremem bir türlü bunun yüzünden. İlkokulda 5 lira yetmezdi, şimdi 400 lira yine yetmiyor. çünkü okunması gereken bir ton şey var. arada kızıyorum ulan eline kalemi alan yazmış diye. hiç düşünmemişler bunlar parayla satılacak biraz da ona göre yazalım. İşin goygoyu bir tarafa aslında şöyle sadece kitaplara ayırabileceğim aylık 1000 lira yeter bana şu sıralar. İleride zengin olursam öğrencilere kitapçıların çeklerini dağıtacam millet parayı dert etmesin okusun diye. hatta bazı özel öğrencilere kütüphanemi bile açabilirim belki. eğer dediğimden saparsam gelin uyarın, dövün beni de hataya düşmeyeyim.

biraz da normal laflayayım. havalar ne tuhaf değil mi. bir sıcak bir soğuk. daha geçen gün gezginle giderken sıcaktan ölmüştüm şimdi ise soğuk havalar. klasik samsun havaları işte. ama seviyorum böyle soğuk havaları da. denizin kokusu daha net duyuluyor. geçen sahilde yürürken bir arkadaş ne bu deniz kokusu ya dedi. bir tane vurasım geldi ağzının üstüne yalan yok. bozkırın sesi, denizin kokusu her şey bize bir şey anlatıyor. İnsanlık olarak ne anlamlar yüklemişiz değil mi şaşırıyor insan. hakikaten ahsen-i takvimiz de esfele sefilin kıvamına gelmek için elimizden geleni yapıyoruz. tabi bir de diş tedavisi var benim. onun derdine daha kahvaltı olayına başlayamadım yav. bitse de başlasam bir an önce. sınavlar var diye kendinizi fazla kasmayın gençler. hayatınız anlamı belki bu hafta bulacaktır sizi de siz vize çalışmaktan kaçıracaksınızdır. aman dikkat. yine diyecekiniz ki ne bu kadar yazı. haklısınız. ne yapayım, millet derslere gömülünce ben de buraya yazayım dedim. şimdi ben de kaçayım. hepinize mutlu geceler dostlarım. rüyalarımızda büyük insanlar olarak karşılaşalım bu gece olur mu... :)

Cevaplar

limos
limos
bir ara posiyle senden etkilenip kitap okumaya başlamak istedim gittim iki tane kitap aldım biri elli sayfaydı ondan başladım bir ayda anca bitti kitap .okuduğum en uzun şey senin yazıların olabilir .valla vize notlarını bile okumuyorum atlaya atlaya geçiyorum .kitap okuma alışkanlığı daha doğrusu okuma alışkanlığı nasıl kazanılır ?????
anonim
anonim
sen ne uniqe bi insansın olum ya,ne işin var senin buralarda harcanıyon valla
anonim
anonim
hocam sen ne yaptın aylık 1000 lira ne kitap almak için? bir kitap ortalama 30 lira olsa her gün bir kitap bitirmekten bahsediyorsun. her gün. 1 kİtap. hımm. ok. ben bir diğer yalancıları dolaşıp geleyim :d
ikizler
ikizler
hiçbir fikrim yok @seaaa . zevk alıyorum ben okurken ve bitmesini istemiyorum. lahmacundan ilk ısırığı alıp daha fazlasını istediğimdeki duyduğum haz gibi. sen de kendine yakın konularda oku. kitapta ne bu arada merak ettim :)

uniqe terimini ilk defa duydum @anonim_bayan baktım internetten. o kadar da değilim. bende olan herkeste var. sadece ben biraz farkındayım hepsi bu. teşekkürler :)

yalan değil kitap piyasası @anonim_bay . kitap olayında sadece 20-30 liralık, türkçe kitaplardan bahsetmiyorum. şu anda maalesef kitaplar pahalı. alacağım kitaplar sadece romanlar değil. bilimsel araştırmalar, biyografiler, söyleşiler, makaleler, araştırma yazıları ve daha pek çok tür. ve şu an baskısı olan kitabın sıfır halini 5 sene sonra bulmak baya zorlaşıyor. bu da aldığında okuyamasan bile seni almak zorunda bırakıyor. buna sebep de yayınevlerinin sisteme entegre olması. mesela suriye üzerine yazılmış bir araştırma yazısı vardı bir akademisyenin. 60 lira vermiştim kitabına. ama 100 lira olsun yine verilirdi o kitaba. ayriyeten kaynak denen bir olgu da var. tamamını okumasan bile arada lazımdır sana, gider bakarsın onlara. çalışmalarını şekillendirirsin. bir de yabancı dillerdeki kitaplar yurt dışından geliyor. İngiltere, lübnan gibi. buradaki kitapçılarla alışverişin dolar üzerinden olduğundan dolayı 100 dolara aldığın bir takım kitap dolar kuru nedeniyle şu anda 358 lira. burası da ayrı bir dert zaten. mütalaa denen bir olay daha var ki aklın şaşar. o mütalaa denen olay da maalesef 1 kitapla olmuyor. en az 4-5 kitaptan yapacaksın ki bir şeye benzesin. bazı kitapları pdf formatında bulabiliyorsun. onları bastırmak ve ciltlettirmek de hayli masraflı bir iş. ve şu sıralar ifadesini kullandım. şu sıralardaki kastettiklerim benim olsun sonra fiyatta oynama yaparız. kısacası dostum yalan değil piyasa gerçekleri. kitap okumak sadece boş zamanlarınızda ne yaparsınız sorusuna verilen gözde bir cevap değil. eğer kenetlendiğin bir hedefin varsa 1000 lira bile yetmez emin ol...
snorlax
snorlax
ben de bugün ders çalışırken fark ettim ki yazı konusuna takıntılı bir insanım. hocanın verdiği bir kağıtta bir sürü takıntı ettiğim şey gördüm. '6' ile 'b' yi aynı yazmak gibi. ya da '+' ile 't' yi aynı yapmak gibi. bunlardan var bir kaç tane daha. ya aslında gayetten de önemsiz duran şeyler ama beynim yandı bazı şeyleri çözene kadar. öyle yazım güzel diyemem ya da yazım kurallarını biliyorum diyemem ama ben de ama bu tarz ayrımlara takıyorum işte. bence de en güzeli senin yaptığın gibi. her şey net, tertemiz bir yazı. kolay gelsin bu arada, iyi gecelerin olsun 👧
ikizler
ikizler
öyle şeylere ben de takıyorum @snorlax hatta benim huyum biraz daha tuhaf. okumuyorum öyle yazıları. yazan adam düzgün yazsaymış deyip atıyorum bir köşeye. canlılık ve netlik arıyorum ben yazıda. aynen öyle oluyor. hem biraz word kullanmayı bildin mi, birazda photoshop ile süsledin mi hem daha işlevsel, hem de daha düzgün oluyor. bir de fontu 2 hafta arayıp da bulduğum için içime de siniyor ve zevk aldığım bir ürün ortaya çıkıyor. klavye konforu da önemli yazarken. ben şu andaki klavyemi değiştirmeyi düşünüyorum mesela. daha yumuşak bir şey alabilirim. sana da kolay gelsin dostum. mutlu gecelerin olsun :)