Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
pisliğiyle ve cahilliğiyle övünen insanlardan hazzetmiyorum. bu iki tipte de tanıdığım insanlar oldu.
ortamlarda goygoy muhabbeti yaparken "yok ben şöyle pasaklıyım, yok ben şöyle dağınığım. " diye kendini öven, güya kendiyle dalga geçen insanları tanıdıkça tiksindim onlardan. kusura bakmayın ama komik olmaya çalışırken kendinizi rezil ediyorsunuz. tamam konuşurken dikkat çekiyorsunuz, millet size gülüyor olabilir ama inanın bu hiç hoş değil. temizlik imandandır ayrıca. kaç yaşında insanlarsınız artık biraz düzenli olsanız bir şey kaybetmezsiniz.
İkinci gruptaki insanlarla mümkün olduğunca tartışmaya girmekten sakının, kazanamazsınız. kesinlikle cahil özgüveni denen bir şey var onlarda. bir şeyin doğrusunu anlatmaya çalışırsınız, hayatta kabul etmez kendinin yanlış olduğunu. aşağıda bir arkadaşın da yazdığı gibi hep "sen çok biliyon!" olursunuz. bir bilginin doğrusunu öğrenmek, kendini geliştirmek istemez. yanında onun sevmediği tarzda bir kitaptan, filmden bahsettiğinizde sizi aşağılamaya kadar götürür "bunu mu seviyosn sen ya .s hic bna göre degil" diye. ya da "haha bn blmiyrm onu, ne gerek var ki? " diyerek gırgıra vurmaya çalışır sohbeti. İticinin dibidir arkadaş. benden uzak, allah'a yakın olsun.
yani arkadaşlar pardon da siz bu üniversiteye neden geldiniz? boş boş gelip gitmek için mi? toplumu şekillendirecek olanlar biziz. sen kendini değiştirirsen çevren değişir! lütfen bir üniversite öğrencisine yaraşır bir şekilde davranın.
saygılar..

Cevaplar

pirinc
pirinc
cahillikle pasaklılığın ne alakası var? ben de kendimce okurum ederim o bahsettiğin topluma yön verebilmek için sokakta insanlarla birebir sohbet etmişliğim de vardır. fakat dağınık ve pasaklı biriyim övünmem ama saklamam da. titizlik düzenlilik bunlar karakter tipleridir ve insanları bu özellikleriyle gruplayamazsın. titizliğin veya pislikliğin nasıl geliştiğini sorarsan bireyin tuvalet eğitimi aldığı yaştaki aile tutumuna kadar gideriz. kısacası insanların bu konu suçu yok.
Bir ihtimal daha var
Bir ihtimal daha var
ne güzel hem pasaklı hem cahil hem şeref yoksunuyum very nice :d
Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
ben zaten ikisinin bağlantısı var demedim. İki farklı paragraf yazmışım dikkat edersen. bir şey öğrenmek isteyen varsa amenna, bilgim dahilinde yardımcı olurum. yazımda öğrenmeyi kabul etmeyenlerden bahsetmiştim, bunlar için yapabileceğim bir şey yok malesef.
temiz olmama konusunda sana katılmıyorum. birisi sırf küçükken ben böyle yetiştim diye pis olmamalı. kişinin, isterse kendini değiştirebileceği kanaatindeyim. ha ben hayatımdan memnunum derse ona da karışmaya hakkım yok tabii . @
Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
@pirinc etiketi yazarken gitti yanlışlıkla.

@degisikbiradam estağfurullah şeref yoksunu konusunda bir şey demedim, niye gömüyorsun kendini durduk yere :) cahil olduğunu da düşünmüyorum aslında ama kombo yaptım diyorsun yani :d
odinson
odinson
@pirinc 'in yorumu gelişim psikolojisine uygun ve yerinde ama tek bunla açıklanamaz. pasaklı diye tabir ettiğiniz insanların hiç psikolojisinin bozuk olma ihtimali üzerinde durdunuz mu? çünkü sudan kaçma, kişisel bakımını erteleme depresyon ve ruh hastalığı belirtisidir. psikolojik açıdan değerlendirecek olursak içinde bulunduğu durumu tabi ki övecektir. ama bunları göz ardı edip onları da eleştirmek ayrı bir ruh hastalığı. "ortak kullanım alanınız" yoksa kusura bakmayın ama herkes önünden yesin.
pirinc
pirinc
@odin sen çok yaşa
Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
@odin lisede yurttayken bir oda arkadaşım vardı, benim için en bariz örneği oydu diyebilirim. psikolojik olarak bir rahatsızlığı yok diye biliyorum. İstediği zaman düzenli olabiliyordu. benim denk geldiğim kişi tamamen popüler olmak, dikkat çekmek için anlatıyordu bunu. ben bunu düşünerek yazmıştım. psikolojik hastalıklar hakkında yeterli bilgim yok. bu kadar derinlemesine olacağını da bilmiyordum sebebin. evet istemeyerek de olsa göz ardı etmişim. bir daha eleştiride bulunurken daha dikkat ederim. teşekkürler.
odinson
odinson
@gamsizbaykus negatif durumdan pozitif imaj yaratmak normal değil mi o psikolojide? şimdi şöyle düşün, alkoliksin ve alkol tüketmeyle övünüyorsun. şimdi senin anlattığın hikayeyle örtüşüyor. alkolik olmak negatif, şöyle içerim böyle içerim diye övünmek pozitif anlam çıkartmaya çalışmak. şimdi buradaki alkoliğimiz ne kadar samimi? tedavi gerektiren bir şeyi övüyor. alkolik birisi yardım istemediği sürece ona müdahale edemeyiz ya da çevresine zarar vermediği sürece eleştiremeyiz. pislikten övünmek farklı, rahatsızlık belirtisi ama eleştirilmesine karşıyım. örneğimden de kimse rahatsız olmasın alkolikleri tenzih ederim. türkiye'de negatif durumdan övünmeyen adam görmedim. okulu uzatan övünüyor, alkolü abartarak içen övünüyor, kendisini kesen övünüyor, eşini aldatan övünüyor. bunların övünme nedeni ise hastalık. ahlaki olarak da hastaları eleştirip onları küstürmemeliyiz. amacım sana muhalif olmak veya incitmek değil.
Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
anladım @odin ben gerçekten bu açıdan düşünmemiştim hiç. dilimi biraz kırıcı kullanmışım sanırım. elimden geldiğince dikkat edeceğim sonrası için. sağolun. @pirinc