Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
pisliğiyle ve cahilliğiyle övünen insanlardan hazzetmiyorum. bu iki tipte de tanıdığım insanlar oldu.
ortamlarda goygoy muhabbeti yaparken "yok ben şöyle pasaklıyım, yok ben şöyle dağınığım. " diye kendini öven, güya kendiyle dalga geçen insanları tanıdıkça tiksindim onlardan. kusura bakmayın ama komik olmaya çalışırken kendinizi rezil ediyorsunuz. tamam konuşurken dikkat çekiyorsunuz, millet size gülüyor olabilir ama inanın bu hiç hoş değil. temizlik imandandır ayrıca. kaç yaşında insanlarsınız artık biraz düzenli olsanız bir şey kaybetmezsiniz.
İkinci gruptaki insanlarla mümkün olduğunca tartışmaya girmekten sakının, kazanamazsınız. kesinlikle cahil özgüveni denen bir şey var onlarda. bir şeyin doğrusunu anlatmaya çalışırsınız, hayatta kabul etmez kendinin yanlış olduğunu. aşağıda bir arkadaşın da yazdığı gibi hep "sen çok biliyon!" olursunuz. bir bilginin doğrusunu öğrenmek, kendini geliştirmek istemez. yanında onun sevmediği tarzda bir kitaptan, filmden bahsettiğinizde sizi aşağılamaya kadar götürür "bunu mu seviyosn sen ya .s hic bna göre degil" diye. ya da "haha bn blmiyrm onu, ne gerek var ki? " diyerek gırgıra vurmaya çalışır sohbeti. İticinin dibidir arkadaş. benden uzak, allah'a yakın olsun.
yani arkadaşlar pardon da siz bu üniversiteye neden geldiniz? boş boş gelip gitmek için mi? toplumu şekillendirecek olanlar biziz. sen kendini değiştirirsen çevren değişir! lütfen bir üniversite öğrencisine yaraşır bir şekilde davranın.
saygılar..

Cevaplar

odinson
odinson
@gamsizbaykus negatif durumdan pozitif imaj yaratmak normal değil mi o psikolojide? şimdi şöyle düşün, alkoliksin ve alkol tüketmeyle övünüyorsun. şimdi senin anlattığın hikayeyle örtüşüyor. alkolik olmak negatif, şöyle içerim böyle içerim diye övünmek pozitif anlam çıkartmaya çalışmak. şimdi buradaki alkoliğimiz ne kadar samimi? tedavi gerektiren bir şeyi övüyor. alkolik birisi yardım istemediği sürece ona müdahale edemeyiz ya da çevresine zarar vermediği sürece eleştiremeyiz. pislikten övünmek farklı, rahatsızlık belirtisi ama eleştirilmesine karşıyım. örneğimden de kimse rahatsız olmasın alkolikleri tenzih ederim. türkiye'de negatif durumdan övünmeyen adam görmedim. okulu uzatan övünüyor, alkolü abartarak içen övünüyor, kendisini kesen övünüyor, eşini aldatan övünüyor. bunların övünme nedeni ise hastalık. ahlaki olarak da hastaları eleştirip onları küstürmemeliyiz. amacım sana muhalif olmak veya incitmek değil.