snorlax
snorlax
4 ay
babamın dedesi zamanında ticaret ile uğraşır, kumaş alır satarmış. onların hesabının olduğu defteri bulduk geçen memlekete gittiğimizde. osmanlıca yazılmış yazılar anlamadım tabii. eskimiş, sayfaları sararmış, yer yer kopmuş bir deftere bakıp içindeki yazıları anlamamış olmak üzdü beni açıkçası. zira bazı yerlerinde alacak-verecek hesabı dışında notlar da varmış. neler yazdığını anlayabilmek isterdim. babam istiyormuş çok eskiden beri bu defteri zaten bu zamana nasip oldu. bir de onun yanında babaannemin kendisinin dizmiş olduğu bir tespih çıktı ortaya. hani göçüp gidenlerin ardından onları hatırlayıp dua edelim diye hatıra olacak şeyler alınır ya bu tespihi de bana verdiler. hem mutlu oldum hem de boğazım düğüm düğüm oldu. ömrüm yettiğince en doğru şekilde saklayacağım, bakacağım bu emanete. fakat güzel bir yerde muhafaza etmem gerek nasıl bir şey bulurum onu bilmiyorum. esasen kafamda oluşan bir şey var ama bulamam galiba. kutu görüyorum genelde onu da ben istemiyorum nedense. neyse bakalım bulurum bir şeyler zahir. gününüz huzurlu geçsin dedikodu meclisi. esen kalın 👧

Yorumlar

ikizler
ikizler
4 ay
babaannem yaşarken demiştim ki bu tesbihini bana miras bırak. hatta o zamanki çocuk aklımla kendi yazdığım bir kağıdı bile imzalatmıştım. babaannemden sonra radyosu, tesbihi ve seccadesi bana kalacaktı. babannem öldüğünde dedim bunlar benim. bir gün de sağı solu kurcalarken bir defter bulmuştum. İçine baktığımda gayet güzel bir şekilde yazılmış bir şiir defteri olduğunu gördüm. dedemin şiir defteriymiş. dedem 1975 de ölmüş. ta askerlik döneminde yazdığı şiirler vardı içinde. sadece fotoğrafından bildiğim ve aynı adı-soyadı paylaştığım dedem ile bir bağ kurabilmiştim o defter sayesinde. dedem nazımcı ben ise nesirci bir tarz benimsesem de ortak noktamız edebiyata bir şekilde ilgi duymamız. bu da benim hiç görmesem de ona olan sevgimi kat be kat arttırmıştı. o eskilerden kalan şeyler, özellikle değer verdiğimiz insanlardan kalan eşyalar ne kadar değerli olur bilirim. geçen halamla konuşurken bir sandık yaptırmak istediğimden bahsettim. benim için önemli olan şeyleri saklayacağım içinde. sandığın üstüne de sandığın bana ait olduğunu belirten bir amblem yapacağım. artık bana kalan az sayıdaki hatıraları da böylece saklayabileceğim. sen de böyle bir sandık yapabilirsin... :)
snorlax
snorlax
4 ay
ne güzel @ikizler gerçekten sevindim böylesi değer veren birini görünce. bir de sırf bulunsun diye alan kişileri görünce değerini bilen birini görmek hakikaten mutlu etti beni. bu hatıraların asıl amacı onları hatırlatması ve dua edip sürekli güzel bir şekilde anmamızı sağlamak için olmalı diye düşünüyorum. mesela sendeki seccade ve tesbih ya da bendeki tespih. bunları güzel bir şekilde kullanıp bolca dua etmemiz ne kadar güzel olur. halbuki bunu farklı şekilde algılayan insanları görünce üzüldüm ne yalan söyleyeyim. az önce annem içeride anneannem vefat ettiğinde kendisine verilen küçük, eski bir defter getirdi. zamanında ona öğretmiş biraz osmanlıcayı o okurken ben imrendim. takip ettim ve heyecanlandım. basit düşünüyorum diye aklımdan geçirdim. elimin altında bir sürü güzel eser var ve ben okuyamıyorum. acı bir durum. şu sınav olayı bitsin ilk işim bunları öğrenmek olacak. ben de anneannemi hatırlamıyorum ama dediğin gibi belli noktaları fark ettikçe yakınlık hissediyorum. allah rahmet eylesin hepsine. eski eşyaların hele ki anılarla dolu eşyaların kıymetini bilmek lazım. benim de aklıma sandık geldi ama burada bulabilir miyim emin olamadım. zira çok bilmiyorum samsun'u. memlekette var bunun için güzel bir çarşı. küçük, oymalı sandıklar vardır bilir misin bilmiyorum onlardan almak istedim. en iyi bu şekilde olur sanırım :)
nincakaplumbaga
bizimkiler bana tarla bile bırakmadı onu napcaz ?
privity
privity
4 ay
matbuysa getır okuruk ama rikaysa uğraşırız mübarek :)
snorlax
snorlax
4 ay
bilemedim @nincakaplumbaga ama küçük de olsa bir şey bulabilirsin biraz araştırsan belki. bizzat bana vermedi çünkü babaannem sonradan gerçekleşti olay.
snorlax
snorlax
4 ay
ne olduğunu bilmiyorum tam olarak ama ahmediye deniyor duyumlarıma göre @privity . teşekkür ederim çat pat hallediyoruz :)
privity
privity
4 ay
ahmediye ise başka bir ifadeyle katip yazısı stilindedir kolay gelsin :)
karakutuu
karakutuu
4 ay
yazık çok değil 100 sene oncesinin atalarımızın yazdıklarıni okuyamiyoruz . tarihimiz çöp olmuş başkalarının bizim hakkımızda yazdıklarına bakıyoruz . İngilizler shekspare okusun biz dedemizin kayıt defterini okuyamayalim
snorlax
snorlax
4 ay
bahsettiğim üzücü nokta da bu @karakutu2 . böyle böyle yitip gidiyor değerlerimiz. dur demek gerek bu olaya.