zorakimuhendis
üniversitemizi devasa bir şantiyeye dönüştüren samulaş ve rektörlüğe teşekkür ederim...
zorakimuhendis
http://www.trtarsiv.com/izle/134473/okuma-azmi

günümüzde bu insanların torunları üniversite yurtlarını beğenmiyor. en büyük dertleri internet paketi ve yurt merdivenleri ...
zorakimuhendis
zorakimuhendis
15 gün
pazar günü biraz kendimize çeki düzen vermemiz ,bir kere daha hayatı gözden geçirmemiz dileğiyle...
eskilerde ne dert varmış arkadaş ...

#SazUstalarınıAnalım
zorakimuhendis
zorakimuhendis
16 gün
şaka maka baya olmuş bir şeyler yazmayalı yazmış olmak için bu yazıyı yazıyorum.bu arada işe girdim okurken çalışacağım gibi duruyor veya çalışırken okuyacağım emin olamadım.son senemde uzatmasam iyi olacak .
hayırlı geceler hepinize selamlar sevgiler(çiko sana sabırlar diliyorum...)
zorakimuhendis
18 yaşında liseyi dışarıdan bitirmeye çalışan ve üstüne daha çarpım tablosunu dahi ezbere bilmeyen bir arkadaşa matematik çalıştırmam istendi .karekök 0 matematik harici fikri,görüş ve önerisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim. çocuğa 6x4 diyorum 18 diyor baya vahim durum
zorakimuhendis
esmiyor diyorlardı
şimdi de fırtına var
zorakimuhendis
aliexpress konusunda tecrübeli olanlar varsa şu dispute olayını biraz anlatabilirler mi? siparişim geldi görünüyor adam ödemeyi aldı dispute açtım gelmedi diye ama kabul görmedi.nasıl yaparız bilen var mı?
zorakimuhendis
site gayet güzel olmuş da bu içini dök kısmı neden 'aklından ne geçiyor hınzır'' olmuş? hınzırın manası belli siteden soğudum.durup dururken yazanlara neden domuz diyorsunuz onu anlamadım? İçimizi döksek olmaz mı :)
zorakimuhendis
''bu öğrenci binişi (cüppe,kep) satışa başladı'' nedir ? sanırım butiği klavye otomatik düzeltti kimse de bu ne demedi. konseydeki elemanlar aynen paylaşıyor asdgahhjkj
zorakimuhendis
bu @mayk bize bir şey anlatmaya çalışıyor 😂
siteye güncelleme mi geliyor ?? 😀
zorakimuhendis
karşı seritten durağa uğrayıp giden e1'i izlemekten nefret ediyorum.sonra kendi içimde ufak bir hesaplaşma ne olurdu 2 dk erken çıksan evden... (bunu yazarken bir taneyi daha kaçırdım gülsem mi ağlasam mı !!)
zorakimuhendis
üniversitemiz sınırları içerisinde izinsiz olarak internet üzerinden İngilizce kursu verdiğini idda eden firmalar tarafından öğrenci arkadaşlarımız kandırılarak mağdur edilmiştir. öğrenci arkadaşlarımızın mağduriyet durumları rektörlüğümüze iletilmiştir. konuyla ilgili gerekli çalışmalar yapılacaktır. mağdur olan öğrenci arkadaşlarımız adı-soyadı ve tc kimlik numaralarını omukonsey @hotmail adresine iletmeleri rica olunur.
ayrıca mağdur olan öğrenci arkadaşlarımız tüketici hakem heyetine şikayetlerini bildirmeleri gerekmektedir.

mağdur arkadaşlarınıza iletin gençler...
zorakimuhendis
uzun zamandır yazmadığımın farkındayım ara ara yorum yazsamda nedense içimden pek yazmak gelmiyordu.pazar gününün rahat ve boş olması sebebiye ve sanırım sabah erken kalmanın verdiği pişmanlıkla mı desem bari bir yazı yazayım bir süredir düşüncelerimi yazıya dökeyim istedim.uzun bir yazı olacak kemerlerinizi bağlayın...

yakın zamanda yakından gördüğüm 64 yıllık bir hayat arkadaşlığının bitişi belki de bitmeyişini anlatayım isterim.2017 benim için bir dönüm noktası oldu akıl hocamı,danışma meclisimi,nasihat dağımı ebediyete uğurladım.hastanede son anına kadar yanında olsam da kendimi yeterli,ona layık bir torun olarak görmüyorum.kendisinin bir nevi 2. bastonuydum bile diyebilirim.sürekli yanında olmaya çalıştım,bazen anlayamadım.vermediği tavizleri ,görmezden gelmeme konusunda neden bu kadar ısrarcı olduğunu anlamlandıramadım. kendi doğrularını ve düşünce yapısını kavrayamadım yeterince.hele ki sağlığında yaptığım onun çok zoruna giden bir kaç hareketim sebebiyle hala utanırım.konudan biraz sapmışım toplayayım.

benim büyükannem 64 yıllık kocasını uğurladı da şu 1.5 yıllık ilişkisini sonlandıran pelinsu kadar üzülemedi,sizin kadar etrafına bunu hissettirmedi herhalde dedemi hiç mi sevmedi? ne depresyon var ne bir şey belki kahkaha atmıyor gülmüyor ama yanına torunları uğradıkça hele ki dedemi andıranları, gözünden dökülen bir kaç damla hislerini dışa vuruyor. büyükannem okuma yazma bilmez , dedem onun en büyük kitabıydı ,en özverili öğretmeniydi,yeri geldiğinde de imamı. dedem büyükanneme gazete okur,kitap okur ezberlemesini istediği bir duayı ona ezberletirdi.her duyduğumda gülümsediğim bir anıyı paylaşayım sizinle.

bir duayı büyükanneme ezberletmek ister dedem ama kendisi istemez ezberleyemeyeceğini düşünür.ama dedem yılmaz usanmaz yanında sürekli bu duayı sesli okur ,okur,okur.büyükannem ona ezberleyemem uzun dediğinde de ben kendi kendime okuyorum sen karışma diyormuş.2-3 gün sonra büyükannem hayretle 'hacı efendi bak okuyayım ezberledim herhalde' demiş.
gelen gazeteyi dedem sesli okurdu babannem için yeri geldiğinde . eve televizyon koymamış dedem eskiden varmış ama kaldırmış yalnızca radyo ve gazeteden haberleri takip ederlerdi.aslında okumayı da öğretmiş büyükanneme ama çok yavaş okuyor örneğin manşetleri vs. rahatsızlığı sebebiyle baş dönmesi olduğundan fazla üzerine gitmemiş bu konuda yazılar yoruyordu...

ölüm çok enteresan bir şey dedem salı günü vefat etmişti.ondan önceki cumartesi köye gidecek kadar sağlıklıydı,birlikte gitmiştik.son anlarında yanında değildim,aradılar yukarı gel diye ama hiç beklemiyorum daha 20 dk önce iyiydi,konuşmuştuk.çıktım amcam durum kritik acil müdahale ediyorlar dedi anlam veremedim .odaya kimseyi almıyorlardı,kapıda beklerken hemşirenin çıktığı esnada kalp masajı yapan bir görevli görünce kafamdan aşağı kaynar sular döküldü .daha önce aklımın sardığı dönemde hiç yakınımı kaybetmemiştim hiç o hissi tatmamıştım.biraz enteresan çaresizlik ,dehşet ve elbette hüzün , karışık bir duygu...

ancak şu bir gerçek taziye kültürümüz çok gelişmiş ve taziye evini rahatlatıyor.evde yemek pişirilecek bir ortam yok haliyle çok gelen giden var ,zaten ev ahalisi hüzünlü yemek pişirecek hal yok .komşular ,eş ,dost geliyor yemek vs. getiriyor.acının tahammül edilebilir seviyeye gelene kadar çok yardımcı oluyorlar.

dedem 13 yaşında nişanlanmış 17 yaşında evlenmiş.babası erken vefat ettiğinden kardeşleri küçükmüş.büyükannem onlara bakmış,dedem 22 yaşında devasa bir yükü omuzlamış hakeza büyükannem de ...

şimdiki neslin hayal edemeyeceği kadar devasa bir zorluk eşinin beş erkek kardeşine ve kendi çocuğuna bakacaksın üstüne kaynananla aynı evde yaşayacaksın 2 de eltin olacak deseler merak ediyorum şu gün bunu kabul edecek bir kimse var mı?
bu zorluklarla yaşamış havlu atmamış,ki düşünün bu eve yalnızca dedem ekmek getiriyor.şimdiki nesil ise neden tam değil çeyrek taktı, pırlanta almadı nişan mı atsam diyor.İnsan hayret ediyor anne dedem her zaman der ''ben şu anda insanların nasıl şükredeceğini merak ediyorum.bizim zamanımızda kıtlık vardı fakirlik vardı.benim babamla anamın bütün varı yoğu 1 eşeğin sırtına sığdı babam eve taşırken eşyaları ,şimdikiler ekmeği beğenmez yanına bir sürü katık ister o zamanlar biz yemeye ekmek bulamazdık yine şükrederdik.''

çok uzattım toparlayıp bitireyim artık.arkadaşlar ileride yaşayarak öğrendiğinizde zor olacağını düşündüğümden söylüyorum,dedem 40 yaşına kadar sigara içmiş bir insandı.bıraktıktan 30-40 yıl sonra dahi bunun sonuçlarını yaşadı.ben de az veya çok bunu gözlemledim.İçmemenizi tavsiye ediyorum.ayrıca söylemek istediğim bir kaç şey daha var bunları müslüman olan müdavimler için yazıyorum.hayatta ne olacağını bilemeyiz yarın bir yakınınız vefat ettiğinde onun için okuyacak dua bilmiyorsanız öğrenin.dedemi ziyarete gittiğimde mezarlıkta bir durumla karşılaşıp üzüldüm açıkçası.muhtemelen kız kardeştiler 2 abla 35-40 yaşlarında geldiler mezar ziyaretine ellerinde fırça ve kova ile mezarı temizlediler yıkadılar gittiler.buradan yaptıklarını kınadığım anlamı çıkmasın güzel bir fiil ancak bu insanlar bilseler eminim kur'an okurlar,dua ederlerdi.ellerinden gelen buydu demek ki .

babamın bana her zaman söylediği bir söz var.''oğlum kulun hayatta pişman olmayacağı tek şey yaptığı ibadetlerdir.yeri gelir evlattan yeri gelir elindeki mal dolayısıyla pişman olursun ancak hiçbir zaman yaptığın bir ibadet dolayısıyla pişman olmazsın'' der mütemadiyen.biliyorum bu yazı biraz dağınık uzun ve vaaz gibi oldu ancak içimi dökmek istiyordum.

son olarak bir şey daha söyleyeyim.dedem gerçekten ileri görüşlü bir insanmış.ara ara telefonuna ses kaydetmiş kendi sesinden türküler ,ilahiler evlatlarına,torunlarına nasihatler vs. bizim haberimiz bile yoktu çoğundan onları görünce biraz duygulandık açıkçası. tavsiyem ileride çocuklarınıza,torunlarınıza kalması için ufak tefek videolar ses kayıtları çekin.dedeniz ve neneleriniz hayattaysa ara ara fırsat buldukça fotoğraf,ses kaydı,videoyu çekin.İlerde bana teşekkür edersiniz.

yazıyı yazmaya sabah erken saatte başlamıştım ara verip tekrar devam ettiğimden aralarda kopukluklar olmuş olabilir,mazur görün .
zorakimuhendis
evet doğalgazın kesildiği yetmezmiş gibi elektrikler de kesildi.suyu da kesmeleri yakındır herhalde çaydanlıkları doldurdum bekliyorum,bu samsun halkının suçu neydi?
zorakimuhendis
her alanda iyi olan osmanlı neden geri döndü? hani nerede kartacalılar,hani nerede o görkemli mayalar,hani nerede yunan medeniyeti neden çöktüler milletin vereceği ekmege muhtaçlar? her medeniyet doğar yaşar ve ölür.bir başkası ölürken(bizans) bir başkası doğar(osmanlı) bu su goturmez bir gerçek.amerika nasıl doğduysa ölmeye de mahkûm,avrupa nasıl doğduysa ölmeye de o kadar mahkûm er ya da geç .çalışırsak krizi firsata çevirir küllerimizden tekrar doğarız.

bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz:
gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz!

diyor mehmet akif ...

bu aşağılık kompleksini atıp bir şeyler yapmaya çalışmak aklı selim bir davranış olur.biz popüler dünya kültürüne asimile olmayacak kadar zengin kültüre sahibiz. biz arap çöllerinden ,akdeniz uygarlıklarına balkanlardan kafkaslara, orta asyaya kadar giden korkunç boyutta bir kültüre sahibiz. bu gibi postmodern saçmalıklara ihtiyacımız yok.

modern dünya nasıl elestiriliyorsa batıda yarın post modern dünya da eleştirilecek hatalı olduğu görülecek.dolayısıyla bu akıma kapılmayıp kendi benliğimizi muhafaza etmek bizim faydamıza olur . zira medeniyetler kültürleri yok olmadan silinmezler.bizim maddi açıdan elimiz hafif olabilir ancak kültürel ve düşünsel manada korkunç bir altlığımız mevcut .bunu muhafaza eder temeli çürütmez isek yarın batan batı uygarlığının yerine sivrilir çıkarız.zira batı çok kısa sürede agresif büyüdü ve temeli saglam değil.bizim durumumuz ise çınar ağacı gibi budandık ufacık kaldık bizim zayiflamamizla guc kazanan kabak(batı) hızlı gelişti ancak güz geldiginde korkunç bir hızda buyuyen yine hızlı bir çöküşe geçecek ve budanmış çınar dallanıp budaklanacak.

avrupa öyle veya böyle artık miadını yavas yavas dolduruyor ingilterenin ayrılık mesajı bunun açık işareti.ne anlatiyorum ben ya?yarın sınavım var neyle uğraşıyorum ya yatın uyuyun arkadaş bizi de boşuna meşgul ediyorsunuz. 20 dakikadır yazmaya uğraşıyorum. @alpheratz @karakutu2

dayanamadım devam...

emin olun bizi takmama diye bir sey söz konusu değil savaşların terör örgütleriyle yürütüldüğü günümüzde kimse bizi takmıyor demeyin.bal gibi de takıyorlar.hatta son dönemde adamlar namluyu doğrultmuş hedefe de bizi koymuşlar.

bir de biri bana şunu açıklasın 1 ocak günü yeyip,içip eğlenmek bize ne kazandırıyor? herhangi bir gün yapsak bizim için ne değişiyor?
aslında bizim için bu 1 ocak 15 ocak veya 28 şubat arasında bir fark yok.ama nedense aptal gibi 1 ocakta israr ediyoruz.

*********************
enteresan hakikaten ör: omüdedikodu 1 ocak hep sınav haftasına denk geliyor bundan dolayı gelemeyenler oluyorartık yeni yıl etkinlikleri final ile büt arasındaki haftada yapılacak dese gayet mantıklı ve rasyonel olur.yani bizim icin bir sey ifade etmeyen 1 ocaktaki ısrarımızı ve bazılarının savunmasını anlamak zor.
**********************
buradan yapılan etkinlikeri ve partileri tasvip ettigim anlamını çıkarmayınız.İnancım geregi çoğunu tasvip etmiyorum.
ancak bir de buradan yakın bakalım meseleye...

yine dayanamadım devam ettim dua edin bari belki soru tuttururum .bu yazıyı yazacağım süre zarfında beş soru çözerdim en az...

@thyke gerçekten hayat enteresan...
zorakimuhendis
allah yardımcımız olsun enteresan işler dönüyor....
zorakimuhendis
gerçekten bu mudur düşüncen kardeşim? halep'te katliam yok mu? yav sen hiç mi haber okumuyorsun? hiç mi gündemi takip etmiyorsun ? hiç mi youtube da video izlemiyorsun? haa hepsi montaj dezenformasyon diyeceksin belki de ama dur sizin o övüp durduğunuz bm bile bu konuyla ilgili toplanıyor.hadi bizi kandırdı medyamız, bu hıyar ağaları neden toplandı ? bak güzel kardeşim ekşi okuyor olabilirsin,halk tv dışında haber izlemiyor olabilirsin ama bari gelip burada ülkende bomba patlıyor o zaman halep'i unut! ya boyle bir kafa yapısı nasıl oluyor çözemiyorum.bak muhalif olma demiyorum elbette muhalif ol ama bunu hobi olarak yap profosyonel olarak yap böyle ucuz sağdan soldan kulaktan dolma şişirilmiş sözlerle yapma,oku çok oku bak ne guzel önceki gönderinden birinde kitap fetişim var demişsin çok seviyorum demişsin ne güzel oku kardeşim gözünü seveyim oku...analitik düşün meselenin yüzeyinde boğulmayın hani o dalga geçtiğiniz büyük resim muhabbeti var ya hah abi harbiden şu lanet olası büyük resmi gör bi ya halepten ,suriyeden bağımsız mı bu lanet bombalamalar?
ve son olarak hangi önlem alındı ,yapabileceği bir şey yok derken (ki bunu nasıl dersin kafam almıyor) son dönemde yakalanan bombalı araç sayısı , bulunan tonlarca bomba malzemesi,silahlar ,öldürülen pkk mensupları ve daha neler neler gercekten devlet armut mu topluyor sence! yahu hiç bir şey mi bilmiyorsun aç meclis televizyonu izle ,bak süleyman soylunun daha gecen gün ''hdp millet vekilleri''(!) ne verdiği cevapları aç izle .bak dostum toysun belli ama gerçekten böyle sağa sola ****** çocuğu falan yazıp insanları kızdırma ayıp oluyor .öyle kolay degil bir kimseye hakaret etmek .toysun ,dolusun ancak hakaret bir şey çözmez kötü mü yönetiyor çalış ,daha çok çalış o yöneticiden daha iyisini ortaya koy git bilginle ez hakkınla kazan madem öyle yapabileceği bir şey yok demekle olmaz(ki devlet öyle güçsüz savunmasız bir varlık değildir) asıl burada senin yapabileceğin bir şey yok şu ufacık dünyanda postmodernizme uyum sağlamış kayıp giden ufak bir çöpe benzetiyorum şu hâlini.ufacık hayal dünyasında kendisine çaktırmadan verilmiş görevi aşk ile şevk ile yerine getiren bir çöp ,ağzı bozuk bir çöp...
yazık vallahi yazık...
öğrencilerinden bir tanesi hocasına gelmiş demiş:
- üstad tartışalım , tartışmadan hikmet ortaya çıkar ,
hoca talebeye döner ve sunu söyler:
-evet tartışalım da fikirlerin tartışılmasından hikmet ortaya çıkar ,kabakların çatışmasından ise ancak kabak çekirdeği çıkar başka bir şey çıkmaz.
biz ne yazık ki kabak çekirdeğinden farksız insanlarız .dolayısıyla her ne kadar tartışmak keyifli bir aktivite dahi olsa uzak durmakta fayda var boşuna çekirdek saçmaya gerek yok sağa sola.
şu kabakları yetiştirip bilgili beyinlere dönüştürmek bizim elimizde bakın final haftası geldi çattı okuyalım , çok çalışalım ülkenin yetişmiş işinde mahir dürüst güvenilir insanlara ihtiyacı var .doğru yerlere gelelim doğru kararlar verelim şu şerefsiz, kanı bozuk teröristlere vereceğimiz en anlamlı karşılıklardan biri bu olacaktır benim kanaatim...

zorakimuhendis
bazen etrafıma bakıyorum ve söylediğim cümle şu oluyor ulan benim burada ne işim var ,ne fikri ,ne zikri benimle uygun değil.etrafımdakilerle bir ortak yönüm yok,onlarla iken mutlu veya huzurlu da hissetmiyorum aksine hata yapan insandaki hislerin hepsini hissediyorum .öyleyse elveda etrafımdakiler; uzaklaşıyor idealime doğru yola çıkıyorum çoğunuza elveda artık aynı ortamda bulunmayacağım ,hoşlanmadıklarımı neden yaptığımı bilmeksizin yaptığımı fark ettim artık ...
bir söz vardı bilginlerin tartışmasından hikmet,kabakların çatışmasından ise ancak kabak çekirdeği çıkar şeklinde sanırım şimdiye kadar hep kabaktım. oku! ne kadar muhteşem bir emir uymalı insan, kaçmamalı aksine ona doğru koşmalı.öyleyse bana müsade yavaştan koşmaya başlıyorum.artık değişim ,gelişim zamanı yanlışları yakıp kül edip küllerden mürekkep yapıp doğruları yazmalı artık ,her yanlıştan aldığın dersi kullanarak elbette.
kendime söz veriyorum , bu gün içimden geldi sanırım.senelerdir içimi kemiren kurdu sonunda söküp çıkardım .analiz edip görme fırsatım oldu.evet eleştiriler sonuna kadar haklıydı eleştirilirken bağıra bağıra söylenen ''bilir misin seni neye namzet gösterdiklerini,terk ederdin başıboş develerle otlamayı'' dizelerinden aldım bu ilhamı sanırım.

16.08.2016 03.45 milat !
zorakimuhendis
cs go oynarken ruslardan gına geldi. gelen var ise omü dedikodu grubu kurdum gelirseniz arada sırada oynarız. @odin sen bi ara oynuyordun sanki?
zorakimuhendis
cahillik mutluluktur .bende artık değil i deyil diğeri diyer buradanı burdan olarak yazacam .dil bilgisi de neymiş zaten lisede de zayıftı...
artık bağlaç de ile ek olan de yi yazarken umrunda olmaksızın karalamayı ,dilbilgisini takmayan insanın muhteşem hafifliğini tatmak istiyorum.