teyit
türklerin 1633 yılında insanlı ilk roketi fırlattığı iddiasına kaynak olarak gösterilen weekly world news isimli dergi, yayınladığı “ufo saldırılarında hayatta kalanların hikayeleri”, “kocaayak’ın yaşıyor olduğu” gibi sıra dışı hikayelerle biliniyor. https://teyit.org/insanli-ilk-roketin-1633-yilinda...
ricardoveritas
sosyal medyada 8d ses olarak geçen videolar aslında sadece stereo ses iken, asıl mükemmel olan dolby'nin atmos 360 derece ses teknolojisidir. stereo ses ile duyamayacağınız sesler de dahil olur. çünkü stereo ses aynı yönden gelen sesleri ayırt edemez.

Gaf Ebesi
fransa'da sigara izmariti toplamak için 6 karganın eğitimi tamamlandı. kargalar sokaklarda topladıkları izmaritleri bir makineye atıyor ve ödül olarak makineden yiyecek alıyorlar. (bu konudaki yorumlarınızı merak ediyorum.) https://www.bbc.com/news/world-europe-45155818
teyit
şüpheli bir içeriği analiz etmek insan gücüne ve zamana bağlı. ⏲️ daha fazla şüpheli içeriği daha hızlı analiz edebilmemiz için patreon sayfamız üzerinden destek olarak büyüme hedefimizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. https://www.patreon.com/teyitorg
ricardoveritas
İrem derici'nin çalıntı olan klibi bu klip. ancak sorun çalıntı olması değil. sorun şarkı ve klibin uyumsuzluğu. juanes'in klibi, şarkıyı anlatıyor. genel olarak türk toplumumuzun sorunu da bu. görüntü güzel olsun ne anlattığı kimin umurunda?

teyit
amerikan doları 6 temmuz 1785’te resmi para birimi olarak kabul edilmesine rağmen 1863 yılına kadar özel bankalar kendi paralarını basabiliyordu. new york times haberine göre, 1862 yılında dolaşımdaki amerikan doları’nın yüzde 80’i sahteydi. https://teyit.org/ilk-sahte-dolarin-1900lerin-basi...
soulless
artık mizah ihtiyacımı haber programlarından karşılıyorum.dolar tavan yaptığı sırada dolar bozduranları vatansever ilan ettiler.bozdurmak için en mantıklı dönem değil mi ? İşin komik tarafı haberdeki dayıların sanki doların lira olarak karşılığını almamış gibi davranması.oğlumun düğün parasıydı ama vatan sağolsun. yeter ki lira düşsün giden dolarlarım olsun gibi şeyler söylemesi.
themuallim
merhabalar. bir iki gün önceye kadar üniversiteler için tercih zamanıydı, biliyorsunuzdur. yaşadığım ufak bir olay beni o kadar üzdü ki bunla ilgili bir şeyler paylaşmak istiyorum sizlerle. bir tanıdığımızın kızı da sınava girdi bu sene, pek de fena bir öğrenci değil. onunla karşılaşıp ne yaptın diye sorduğumda bana verdiği cevap "beşinci tercihimden sonra öğretmenlik yazdım hiçbir şey olamazsam onu olurum" idi. hiçbir şey olamazsam ne demek, ne cüretle? ben ise böyle bir düşünce içindeysen umarım olmazsın diyebildim sadece. söylediği cümle soğuk duş etkisi yarattı bende çünkü sadece konuştuğum kişinin değil ülkedeki çoğu insanın benim mesleğime olan bakış açısı ciddi anlamda zoruma gidiyor dostlar. öğretmen değil, konu anlatımlı soru bankası. hatırlıyorum ben bölümümü kazandığımı ilk öğrendiğimde bana "olsun ya, canın sağolsun" diyen bile olmuştu. tabii şöyle bir şey de var, 'ben anlatır çıkarım' zihniyetine sahip öğretmenlerimiz, sözde her gün yüzlerce vaatte bulunup maalesef lafları havada kalan siyasetçilerimiz varken tek suç insanlarda mı aranmalı bu apayrı bir tartışma. öte yandan kalbinin ekmeğini yemek diye bir tabir var ya, bu iş tam olarak bu. benim mesleğimin ülküsü öğrencilere fazladan birkaç integral sorusu çözdürebilmek değil ki. hiçbir zaman öyle olmadı, olmamalı. kendi branşımı sevdiremediysem, öğrenciye başarabileceğini gösteremediysem, bir kişinin bile gözlerindeki parıltının sebebi olamadıysam eğer sadece öğrencilerin akademik başarısına katkı sağlamak beni iyi bir öğretmen yapar mı? atanmanın önemi tam da burada devreye giriyor benim adıma çünkü özel sektörün çoğu kurumunda bize mesleğimizi bu açıdan tam anlamıyla yapabilme fırsatı verilmiyor maalesef... tüm bunlar bir yana, o kadar içten diliyorum ki umarım bir gün bir kişiye bile ilham kaynağı olabilirim, umarım öğretmenleri ben olduğum için kendini şanslı hisseden öğrencilerim olur ve umarım bir gün insanların önyargılarını tamamen kırabiliriz. kafa şişirdim birazcık, iyi akşamlar efenim :)
Tuhaf Ama Gerçek
efsaneye göre, aziz lawrence, bir ızgara üzerinde canlı canlı yakılırken “bu taraf pişti, öteki tarafa çevirin” demiştir. aziz lawrence aşçı ve komedyenlerin koruyucu azizi olarak kabul edilir.
Tuhaf Ama Gerçek
cuma günü güney karolina'da dünyaya gelen bu bebeğin ismi colin keisler. colin 7 kg olarak dünyaya geldi.
Tuhaf Ama Gerçek
fransa'da puy du fou tema parkında sigara izmariti toplamak için 6 zeki karga eğitildi. kargalar topladıkları izmaritleri bir makineye atıyor, ödül olarak o makineden yiyecek alıyor ve sonra yine izmarit toplamaya devam ediyor.
ladylazarus
aynı gökyüzünün altında, kaç beden eskittim ? insanüstü bir kayıtsızlıkla bulutları izlerken düşünüyorum bunları. aynı gökyüzü altında, birkaç asır önce ağladıklarıma gülerken idrak ediyorum varlığımın gülünçlüğünü. biri, hiçbiri, binlercesi.. yıllar evvel okuduğum bir pirandello romanı. moscarda' nın , eşi vesilesiyle burnundaki, belki varlığındaki kusuru fark etmesiyle başlıyor roman. biriyken, hiçbiri oluyor moscarda. sonra binlercesi olmayı deniyor ve en nihayetinde koca bir ' hiç ' olarak çıkıyor karşımıza. İnsanoğlunun bilinçsiz döngüsüdür bu. ilkin, ' biri ' olduğumuzu sanırız. o 'biri' ne göre yaşamayı hedefleriz tüm yaşamımızı. sonra bir gün, kendini biri sanan bir başkası, ' hiçbiri' olduğumuzu öğretir bize. insan, ancak varlığındaki kusuru fark ettiğinde yahut sarıldığı biricik giysinin gülünçlüğüyle cüceleştiğinde yaşamaya başlar. asıl kopuş oradadır ve artık ne ' biri ' dir o, ne de ' hiçbiri'.. ' binlercesi ' dir. her yeni parmak için biri olmaya çalışır. ailesi için, arkadaşları için, sevgilisi için, sokaktan geçen herhangi biri için bir ben yaratır. binlercesi olmaya çalışırken kaybeder kendini. belki de delilerdir yalnız bu döngüyü tamamlayan. bizler asırlardır, aynı gökyüzünün altında dönen bulutlar gibi bin parça olmuş, bir zamanlar ağladıklarımıza gülüyor, güldüklerimize ağlıyoruz. bazen benim gibi birkaç tanesi başını kaldırmayı akıl ediyor. oysa bilmemeli insan. eski bir dostoyevski hastalığı sarıyor bedenimi. iliklerime kadar ' anlıyorum '.

gökyüzü yasaklanmalı !
'' bu adam fezadan
fezada, fezada ''
Tuhaf Ama Gerçek
yangın esnasında itfaiye helikopterleri yasal olarak sahibinin izni olmadan havuzlardan su alabilir.

Tuhaf Ama Gerçek
amerika birleşik devletleri 2020 yılında 6. askeri kuvvet olarak uzay kuvvetleri'ni kuracağını açıkladı.
Tuhaf Ama Gerçek
en havalı makam aracı

türkiye'de yaklaşık 4 yıl önce ilk kez gaziantep büyükşehir belediyesi bünyesinde kurulan engelliler dairesinin başkanı görme engelli yusuf çelebi, hem sağlıklı yaşamak hem de farkındalık oluşturmak için makam aracı olarak bisiklet kullanmaktadır.
snorlax
köşedeki sokak lambası eşlik etmiyor bugün bana. patladı mı ne oldu bir fikrim yok açıkçası. onun yerine gökyüzü saniyelik aydınlatmalar sağlıyor. birkaç sene öncesine kadar bundan korkar içeri kaçardım. şimdi ise öylece durup seyretmeyi tercih ediyorum. gök gürültüsünden hala ürktüğüm bir gerçek ama daha az etkisi var gibi. geceleri onun yüzünden uyanınca tekrar uyumakta sıkıntı yaşamıyorum en azından. bazen hissisleşmeye başladım gibi geliyor. büyük tepkiler gösterdiğim şeyleri gayet rahat karşılayabiliyorum. açıkçası bu biraz can sıkıcı. hissiz, duygusuz ve donuk biri olmak istemem. belki de gereksiz boyutta düşünmekten vazgeçmeye başladım. kendimi doğru şekilde ifade edemiyorum kimi zaman. daha makul olsun derken iyice karışabiliyor. en azından bunu yapacağım kişileri seçebilmeyi - evet hala- öğreniyorum. size daha önce bahsettiğim çiçeğimi aldım. daha doğrusu kendisi tek bir yaprak olarak geldi. biraz yardımla iyi bakabilirim sanırım. kaktüsümle sabahları konuşup şarkı söylemekten kafayı yediğimi düşünmeye başlamıştım. bazıları çiçek açıyormuş bizimkinde öyle bir şey de yok. ama yine de seviyorum. gök gürültüsünden kaktüse nasıl geldim ben ya hu? sınav da bittikten sonra boşluğa düştüm sanırım iyice. @ortayakarisik ile sözde İrlanda' ya gidiyorduk bugün ve ben ancak balkona gelebildim. müthiş adjkljadj. şuraya bir şarkı iliştireyim de yazıyı bitireyim bari. İster banu kırbağ' dan dinleyiniz ister haluk levent' ten 'dert olur' . eşlik etmesi de bir o kadar güzeldir. '...biliyorum bu iş böyle çözülmez, düşünüp susmak içime dert olur...' geceniz güzel geçsin dedikodu meclisi. esen kalın 👧
teyit
kayseri’de üretilen uçağın İran şahı’na hediye olarak gönderildiğine dair belgeler başbakanlık cumhuriyet arşivi’nde yer alıyor. mustafa kemal atatürk imzalı 1934 tarihli kararnamede, uçağı tahran’a götüren pilot ve makinistin pasaport ve yevmiyelerine dair kararlar bulunuyor.
poseydon
bazen günler olması gerektiğinden daha iyi geçiyor ve bunun acısı geceleri çıkıyor. peki her şey iyi giderken neden bir noktadan sonra yerle bir olmak zorunda. giderek daha da içine kapanan bunca insan haksız sayılmaz aslında. insan bütün varlığıyla kendine yetmeye çalışıyor ancak bunu da tam olarak başaramıyor. çünkü çektiği acılar yıpratmıştır her yönden insanı, bakmayın öyle güzel güzel güldüğüne, imrenmeyin gülümsemelerine, her gülümseme içinde o kadar derin yaralar barındırıyor ki! yarası ne kadar büyükse o kadar güzel güler insan. peki insanın kendisi bile kendisini anlayamazken, kendi benliğini anlamaktan yoksunken nasıl oluyor da bir başka insanın ya da insan topluluğunun kendisini anlamasını bekliyor bir umutla? insanı hala ayakta tutan, yaşamasını sağlayan bu umut mudur yoksa insan gerçekten yaşadığını anlamak için çeşitli yollara başvurmak zorunda mıdır? ya da hepsi bir kenara insan denen varlık gerçekten yaşıyor mudur ve yaşamak için herhangi bir nedene sahip midir? nedensiz de yaşayamaz mı insan ya da yaşayabilir mi?
teyit
abd’de ünlü bir gayrimenkul şirketinde emlakçı olarak çalışan monika glennon, bir sabah kendisini tamamen kurmaca bir hikayenin ortasında buldu: “hayatımdaki herkese, tanıdığım veya tanımadığım herkese şüphe ile yaklaşıp neden diye düşünüyordum.” https://teyit.org/bir-yabanci-hayatinizi-karartmay...

Selam Ziyaretçi

Gördüğüm kadarıyla henüz giriş yapmamışsın! Lütfen giriş yap, bekliyorum :)