10 Maddede Yüzyılın Dahisi: Elon Musk 29 Temmuz 2017 Cumartesi

Eminim Elon Musk ismini duymayanınız kalmamıştır. Herkes onu konuşuyor, adı yüzyılın dahisi olarak anılıyor. Teknoloji dahisi Musk, Tesla Motor, SpaceX ve PayPal gibi yatırımlarından sonra küresel ısınmaya savaş açan SolarCity için uğraş veriyor.

Girişim alemine fikirleriyle ve yaptıklarıyla ilham veren Elon Musk’ı 10 maddede özetleyelim istedik:

10 Maddede Yüzyılın Dahisi: Elon Musk 1. resim
Güney Afrika doğumlu olan Elon Musk, 1971 yılında doğdu. Pennyslvania Üniversitesi’ne ekonomi ve fizik okudu. Ünlü Stanford Üniversitesi’nde de yüksek lisansa kabul edilen Musk, buradaki lisansını kendi işine odaklanmak için bıraktı.
Elon Musk ileride başarılı bir girişimci ve dahi olacağının sinyallerini daha 12 yaşında vermeye başladı. Bir video oyunu için kod yazmayı başaran ve bunu dönemin ünlü bir dergisine satan Musk 500 dolar kazanmayı başardı.
Uzay, internet ve temiz havacılık alanında insanlığın çok daha ileri çözümlere ihtiyacı olduğuna karar veren Elon Musk böylece yatırımlarını ve girişimlerini bu yöne kaydırmaya karar verdi.
10 Maddede Yüzyılın Dahisi: Elon Musk 4. resim
Finansal ödeme sistemi olan X.com’u 1999 yılında kuran Musk, böylece PayPal sisteminin de omurgasını oluşturmuş oldu.
31 yaşında uzay taşımacılığı işine merak saran Musk, XSpace adlı girişimini gün yüzüne çıkardı. Roket teknolojisi ve uzay fırlatma araçları üzerinde çalışan Musk, bu alanda da iddialı olduğunu kanıtladı.
Tesla Motors ile ilk elektrikli arabasını üreten Musk, bu arabadan 2500 adet satmayı başardı ve Tesla Roadster’lı bu araç önemli yenilikleri ile sektörü hareketlendirdi.
10 Maddede Yüzyılın Dahisi: Elon Musk 7. resim
Toplu ulaşım konusunda da boş durmayan ve yeni fikirler üreten ünlü dahi Musk, Los Angeles ve San Francisco arasını yarım saate indiren bir ulaşım fikri olduğunu belirterek bu projesini birine satmaması halinde kendi geliştirebileceğini belirtti.
Çocukluk yıllarında fantastik romanlara ve çizgi romanlara meraklı olduğunu belirten Musk, okul yıllarında günde en az 4 saatini kitap okumaya harcadığını ve bundan zevk aldığını belirtiyor. Musk’ın dahi düşüncelerinde belki de bu alışkanlığının büyük payı var.
Elon Musk ünlü girişimcilerden de tam destek alan bir isim. Google’ın kurucuları arasında bulunan Larry Page onun hakkında çağ atlatan bir isim olduğunu ve servetini olan bağışlayabileceğini belirterek Musk’ın yüzyılın dahisi olduğunu belirtti.
10 Maddede Yüzyılın Dahisi: Elon Musk 10. resim
Dünyaca ünlü Vanity Fair dergisi tarafından Elon Musk dünyanın en önemli ezber bozan insanı seçilerek bir kez daha kendi alanında bir dahi olduğunu ortaya koydu.

Kaynaklar:

tanınmış kişi
teknoloji

Gamsız Baykuş Gamsız Baykuş @gamsizbaykus

Yorumlar

Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
canım elon musk be ❤️
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
@gamsizbaykus
Hey there! I am using OmüDedikodu.
2017 Girişli