Yazılım veya Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar 8 Ekim 2017 Pazar

Yazılım ve bilgisayar mühendisliği ile ilgili doğru sanılan yada bir yerlerden duyduğumuz düşüncelerin gerçek hallerini topladık.

1. Yazılım mühendisliğinin daha az mezun vermesinden dolayı bilgisayar mühendisliğinden daha fazla iş olanağının olduğu düşüncesi.

Yazılım mühendisliğinin daha az mezun vermesinden dolayı bilgisayar mühendisliğinden daha fazla iş olanağının olduğu düşüncesi.
Ben yazılım mühendisiyim garanti iş bulurum diyorsan, mezun olunca kendini geliştirmemişsen, herhangi bir torpilinde yoksa iş bulman zor. İki bölümde de okuyorsan önemli olan bölümünün adı değil, okul süresinde kendini ne kadar geliştirdiğindir.

2. Yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin tamamen birbirinden farklı olduğu düşüncesi.

Yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin tamamen birbirinden farklı olduğu düşüncesi.
Kendi deneyimlerime göre; çoğu ders aynı ve adı farklı olan derslerin içeriklerini incelediğimde verilen eğitimin aynı olduğunu görüyorum. Eğer bu iki bölüm arasında gidip geliyorsan bu araştırmayı okul okul yapmalısın çünkü her okulun eğitim içeriği farklı.

3. Yazılım ve bilgisayar mühendisli sadece kod yazar düşüncesi.

Yazılım ve bilgisayar mühendisli sadece kod yazar düşüncesi.
Yazılım ve bilgisayar mühendisi isen yada adaysan kod yazmıyorum yada sadece kod yazıyorum gibi klişeler doğru değildir. Yazılım projesinde bir çok aşama vardır yani bir çok çalışabileceğin alan vardır.

4. Oyunlarda başarılıyım benden iyi bir bilgisayar/yazılım mühendisi olur düşüncesi.

Oyunlarda başarılıyım benden iyi bir bilgisayar/yazılım mühendisi olur düşüncesi.
Üniversiteye başlamadan önce bilgisayarda çok oyun oynuyor olman yada oyunlarda çok iyi olman bu bölümü okurken çok başarılı olabileceğin anlamına gelmiyor. Hatta böyle düşünüp bu bölümleri yazarsan büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsin.

5. Bilgisayarla ilgili çok fazla bilgim var, kodlamada çok iyiyim her şeyi biliyorum düşüncesi.

Bilgisayarla ilgili çok fazla bilgim var, kodlamada çok iyiyim her şeyi biliyorum düşüncesi.
Şuan çok şey bildiğini düşünebilirsin fakat teknoloji denilen şey her an her saniye gelişiyor ve senin de buna ayak uydurman gerek yani her şeyi biliyorum çok iddialı! Kendini sürekli geliştirmelisin.

6. Yazılım ve bilgisayar işinde çalışanlar çok para kazanıyor düşüncesi.

Yazılım ve bilgisayar işinde çalışanlar çok para kazanıyor düşüncesi.
Bu işte çalışıp çok para kazanan tanıdıkların yada sana söylenenler olabilir fakat; çok para kazanan kişilerde bunu yattıkları yerden başaramazlar yani her yazılım ve bilgisayar mühendisi çok para kazanmaz.

Kaynaklar:

Akif Yanbak Akif Yanbak @mayk

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.