yonderly.
ben ki bu kadar sessizliği severken, nasıl oluyor da insanlar okuma saatlerimi taciz etme işini nasıl bu kadar güzel beceriyor anlamadım. evin içinde okuyayım diyorum babam anlamsızca ve saçma sapan beste yapma çabalarına giriyor. sonra annem o anı beklermiş gibi bana sürekli bir şeyler hakkında soru soruyor ( astım hastası olanların neye alerjisi varmış? ablan aradı mı? sen şu duayı biliyor musun?...)
" ne bileyim anne ben ansiklopedi miyim, ablam beni hep aramak zorunda mı, oradan çok dindar mı görünüyorum? " diye karşılık verememem de cabası tabi. sonra benim 'canım' abim alıyor o entrümanını eline, tıngır da tıngır."tamam. yeter!" diyorum, evin önüne çıkıyorum. bahçe, domatesler, biberler, patlıcanlar falan.. oh! mis gibi doğa ile iç içe bir okuma olsun derken benim adını zeze koyduğum kedi geliyor, kitap sayfalarını yemeye çalışıyor. sayfaların etimsi bir kokusu mu var anlamadım ki! ( bana bir tutunamayanlar borçlu kendisi, büyüyünce çalışıp alacak) sonra ben sinirleniyorum, o sinirleniyor bana pati atıyor. adını zeze koyarken gerçek zeze kadar yaramaz olsun istememiştim. (ama zekiliğine diyecek yok şimdi!) ben kıyıp bir şey yapamıyorum tabi ( ama bir gün patilerinden çorba yapmakla tehdit ettim onu ). sonra yenik bir halde, kitabım elimde evin içine giriyorum. kitabı raftaki yerine veda edip, yerleştiriyorum. söz veriyorum yarın şu kadar sayfanı okuyacağım diye. verdiğim sözleri tutamıyorum. ben de bir 'tutunamayan' oluyorum. sonra diyorum içimden " ne yani, mick dodge amca gibi olup kendimi ormanlara mı atayım?" kimse duymuyor, yanıt vermiyor (doğal olarak). bu soruda sözde, içsel bir soru olarak yakın geçmişimdeki yerini alıyor. diyorum " bir gün bir evim olacak. elimde rilke, nazım, camu, yaşar kemal, mauro varken duyacağım tek ses belki bozuk musluğumdan damlayan suyun sesi belki de açık unuttuğum pencerenin rüzgarda çarpmasının sesi olacak. ya da fonda güzel bir vivaldi, farid farjad, yann tiersen... kim bilir? diyorum ki yaz tatillerini hiç sevmiyorum!

Yorumlar

dakoh
dakoh @dakoh
3 yıl
hoş biriymişsin vesselam <.< 😄
yonderly.
vesselam'ı kullanışın da seni benim gözümde hoş biri yaptı @dakoh. eyvallah! :d
dakoh
dakoh @dakoh
2 yıl
hani gönderilerini takipteyim. yakında seni gece uyuduğumu sanırken aslında ortaya çıkan ikinci kişiliğim olarak görmeme şu 👌 kadar kaldı 😂
yonderly.
@dakoh anlamadım. :/
haha!
dakoh
dakoh @dakoh
2 yıl
bir adet tyler durden abi sendromu demeye çalışmıştım ama anlatamadım sanırım. neysah! 😂
yonderly.
ha şimdi anladım. geç düştü. :d