yonderly.
yonderly.
2 yıl
bugün 'ataerkillik, toplumsal cinsiyet ve kadının çalışma yaşamına katılımı' isimli bir makale okudum. tokat ilinde yapılmış bir araştırma. okudukça sinirlerim bozuldu. sonra düşündüm, şöyle çevremi bir gözden geçirdim...kadınlar sokakta kenardan değil, ortadan yürüyün. başınız dik olsun! sağda solda adamlar var diye kaldırım taşlarını saymanıza gerek yok. kocalarınızın arkasında değil yanında yürüyün! şu zihniyete de anlam veremiyorum: 'kadın kocasının ütüsünü, yemeğini yapmak zorunda' kalk da kendin yap! kadın hem çalışsın, çocuğa da baksın, bulaşığını da yıkasın, elmanı da dilimlesin.. yok yahu! hizmetçi almışsın sen kendine zaten. (ev hanımlığını severek yapanlara sözüm yok) abim ile de zıt düştüm bu konuda. yok bir arkadaşı yemeğini kendisi yapıyormuş, ütüsünü kendisi yapıyormuş. "ee dedim ne güzel işte." bana demez mi "karısına söz geçiremeyince... " tepem attı. "karısı diye ütüsünü yapmak zorunda mı!"
kadınlarımıza da çok iş düşüyor bu konuda. eğitim şart! bilinçli olmak şart! kendi ayaklarının üzerlerinde durabileceklerini öğrenmeleri şart! bir öğretmen adayı olarak, özellikle kız çocuklarına bunun önemini sık sık vurgulayacağım. gerekirse hepsini bir feminist olarak yetiştireceğim!haha.
öğretmenlerim buradaysanız siz de sadece dersimi verip, sınıftan çıkayım havasında olmayın. çocuklara gerçek hayattan bir şeyler katın. erkek çocukları sınıfta iktidar konumuna sokmayın. herkese eşit görev düşsün. daha çok kız çocuğunun okumasına ihtiyacımız var. kadının ikinci iş gücü olarak görülmediği bir toplum gerek bize. toplumsal cinsiyet kavramını rafa kaldırmak gerek!
biliyorum ki bizim ülkemizde veya pakistan gibi bir ülkede bunu yapmak imkansız gibi görünüyor, ama birileri kendi çapında da olsa bir şeyler yapmalı. feminist olcam çıkcam şimdi! hatta dfd (dünya feminist derneği) başkanı olarak görebilirsiniz beni buralarda. hahah! ( tabii ki de öyle bir dernek yok.)
yazının ardından da 'hümeyra- adım kadın' şarkısını dinleyin! sözleri ne kadar basitse bir o kadar da anlamlı ve dokunuyor. (bugün yine sosyolog olasım geldi!) selamlar!

Yorumlar

hitheare
hitheare
2 yıl
@foreveralone en anlatayım ayeti falan değil neden müslüman coğrafyasında katliamlar olduğunu anlatayım sana müslümanlık hak dindir son din dolayısıyla yahudiler ve hristiyanlar istemezler ki müslümanlar ileri gitsin sürekli fitne fesat çıkarırlar sürekli yeni fikir akımları sürekli ideolojik destekli yapılar kurdururlar misal şurada 3-5 müslüman çocuğuyuz burada bile yahudiye hristiyana gerek kalmadan sen çıkageldin mualefet oldun işte tamda bu sana birileri 'neden katliamlar orda oluyor neden anlamıyorlar kuranı hımm bunlar kör cahil araplar mallar' fikirlerini empoze etmişler pişman kardeşimizede ayeti google amcadan kopyalayıp yapıştırmayı yine onlar empoze etmişler bana da bu yazıyı yazma fikrini verdiler dikkat et bugün 'kuranın muhammedden önce yazıldığını idda etti times gazetesi' biz napıyoruz hala 'sen şu ayeti bi açıkla heledeyiz' sanane kardeşim ayetten hadisten kimin açıkladığından kalk namazını kılıyorsan kıl kuranını okuyorsan oku memleketini bir adım öte götürüyordun da üstüne biz mi oturduk alaycı tavırlara gerek yok hepimiz bunuutut teknolojisindeyiz o kadar