haciamagercek
kadınların kötülüklere maruz kaldığı olaylar neticesinde, erkeklerin sosyal hayatına yansıyan olumsuzluklara bir kaç örnek vermek istiyorum.
-önünde bir kadın yürüdüğü zaman, tedirgin olmasın diye hızlı adımlarla onu geçmek zorunda kalmak.
-toplu taşıma araçlarında erkeğin yanında boş yer olmasına rağmen, bir kadının oturmayıp ayakta dikilmesiyle sana hissettirdiği kötü duygular yüzünden ayağa kalkıp koltuğu ona bırakmak.
-bayan tedirgin olmasın diye başka asansöre binmek.
-bir kadına insani duygularla yardım etme isteğinin sırf cinsiyet yüzünden yanlış anlaşılacağını düşünüp vazgeçmek.
-bir kadından sigara için ateş bile istememek.
-dünyanın en doğal hali olan bir kadınla tanışma isteğinin, aslanın ağzında ki kemiği almaktan zor olduğunu düşünmek.
-hoşlandığı bir kadına bile tanışabilir miyiz diye sorsa, acaba toplum içinde beni küçül düşürecek bir şey yapar mı tedirginliğini yaşamak.
-ve kadınlara rahatsızlık hissi yaşatmak istemeyen erkeklerin sergilediği bu tutumların, kadınlar tarafından eziklik, korkaklık, kendine güvensizlik olarak adlandırılması.

Yorumlar

josefin
kisinin ozgurlugunun karsisindakininki basladiginda sınırlanır. duyarli olman cok hos ama bu kadar kasma bence niyetinin enerjisini yayar zaten insanlar ve aynı asansore bindigin icin varsin rahatsiz olsun bu hayatin bir parcasi yolu uzatma dostum. tesekkurler hassasiyetin icin
frances
herkes böyle hassas düşünse keşke ama memlekette hormonlarına hakim olamadığı gibi bir de geri kafalı olmayı başarabilen yegane bir türün yoğunluğu var. ama kesinlikle kendini bu kadar kasmana gerek yok. bir erkeğin bakışından, duruşundan, yanında oturuşundan nasıl biri olduğunu çok net bir şekilde anlayabiliyoruz. sapık insan kendini belli ediyor demek istediğim. hatta o saydıklarını da çok iyi anlıyoruz. çünkü biz de yaşıyoruz. sadece tacize uğramıyoruz. biz de psikolojik şiddet görüyoruz. r11de bir oğlanın yanına oturdum mesela. çocuk suratıma çok ters baktı. sonra kalkmak istedi ve az ilerde ayakta gitti. böyle şeyler oluyor yani. İnsana kendini bir günah gibi hissettiriyorlar. "ben bir kadınım, şeytanım, erkeği baştan çıkarmak için yaratıldım. ben bir erkeğim, fırsatını bulsam sana tecavüz ederim." gibi... böyle şeylere tepkimizi göstermeliyiz. aksi halde çok kötü bir yola doğru gidiyoruz.
eirene
helal olsun be kardeşim alıntı değil bu değil mi sanki bir yerde daha gördüm diye hatırlıyorum ama cidden çok doğru