poseydon
okumakta olduğum kitaptan bir alıntı.
demek hayat böyle iki adım ilerisi bile görülmeyen sisli ve yalpalı bir denizdi. tesadüflerin oyuncağı olacak olduktan sonra ne diye bir irademiz vardı? kullanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı? yaşayışımıza ve etrafımıza şekil vermek arzusuyla dünyaya gelmekten ise hayatın ve muhitin verdiği şekli kolayca alacak kadar boş ve yumuşak olmak daha rahat, daha makul değil miydi?

galiba asıl mesele de bu. biz biz miyiz yoksa sadece belirlenen şeyleri yapan şekillerden mi ibaretiz. ne olursa olsun biziz iste ama böyle de olmuyor ki. yoksa oluyor mu. bak yine bir ikilem. galiba bize bir kaç ben, sen ve ondan da eklendi. daha bir kalabalık olduk sanki yine, istemeden. halbuki biz bazen çok yalnız kalmak isteriz. gereksiz tüm kalabalığı ardımızda bırakarak. ama bunlar gereksiz miydi gerçekten. eğer biz sadece bir şekil den ibaret isek öyle elbet ancak biz her şeye rağmen karakterimizi ve benliğimizi koruyabilirsek tüm bunlar ile birlikte yine bir bütün olabiliriz elbet. ya da olamayız ve parçalanmak için sadece son ve küçücük bir darbe beklemeye başlarız. ve gariptir ki buna karar verecek olan bunu değiştirebilecek kadar güçlü olan yine bizleriz ya da içimizdeki ben ler. bu konuyu bir masaya oturup iyice görüşmek gerek. ancak herkes katılmalı bu görüşmeye yoksa anlamı kalmaz. bazen tek kalsakta hangimiz gerçekten bu kadar yalnız ya da bu kadar kalabalık. yalnızlığımızda bile büyük bir kalabalık var.

Yorumlar

cemalokka
yılların yalnızı olarak söyleyebilirim ki, kafandaki düşünceleri susturamadığın kadar yalnızsındır
casper
hangi kitap??
poseydon
@cemalokka ve kendinle konuştuğun kadar.
poseydon
@casper sabahattin ali içimizdeki şeytan
bulasikonlugu
bazan bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum,bazan da hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. bu nefret filan değil... İnsanlardan nefret etmeyi düşünmedim bile...
sadece bir yalnızlık ihtiyacı.
başka bir alıntı .
çok fazlasıyla mükemmel bir kitap, fazlasıyla kendini sorgulatan...
keyifli okumalar...
poseydon
@bulasikonlugu evet aynen oyle. kitabı bitirdim hatta başka bir kitabı yarıladım sayılır
bulasikonlugu
kitaplar, seni seviyor @poseydon.
çatı katının tüm karanlığı içinde, o sadece bir sokak lambası gibi görünen aydınlığı hissetmen dileğiyle :)
hoş kal..
poseydon
@bulasikonlugu teşekkürler sen de aydın kal. ve tabi kitaplarla.