berelideli
İyi akşamlar dedikoducular. sabahattin ali'yi bilir misiniz ? bence bilenleriniz vardır. hani bir sözü var, bu gün karşıma çıktı tekrardan. görünce mutlu oldum. "günün birinde ya çıldıracağız, ya da dünyaya hakim olacağız. şimdilik bir rakı parası bulmaya çalışalım ve parlak istikbalimizin şerefine bir kaç kadeh içelim" der. dünyanın hakimi hep biziz aslında. çıldırmışız mesela. dünyanın bizde başka hakimi olabilir mi sizce. bence iki türlü de biz deliler, en şanslı insanlarız.

Yorumlar

dimitri
aslında hakim olduk diyemeyiz. çünkü dünyaya böyle hakim olunmaz. savaşlar,cinayetler,tecavüzler,hırsızlık,yolsuzluk,pislik her şey bu dünyaya ait. dünyaya hakim olmadan önce kendimize hakim olmalıyız. bana göre insan dünyaya hakim olamadıkça çıldırmaya başlıyor. her yanı hırs sarıyor ve hırslandıkça daha çok insan öldürülüyor. bu nasıl bir kendini bilmezlik, bu nasıl bir doyumsuzluk ki sırf petrol için milyonlarca insan öldü şu kısa zamanda. şu an dünyaya hakim olan bir şey varsa o da kötülük. İnşallah gün gelir iyi insanlar dünyaya hakim olur.
berelideli
İyi dileklerine katılıyorum. ama benim bahsettiğim sahip olmak o senin dediğin sahip olmak değil. söylediklerinin çoğunda haklısın lafım yok. ama sadece kötülük hakim değil. sadece iyilik azınlıkta. kötülüğün iyiliğe hakim olduğunu söyleyemeyiz bu durumda, sadece baskın olduğunu söyleyebiliriz. en basit örneği de şudur, senin düşüncelerine katılmayan bin kişi var diyelim ama senin düşünceni değiştiremiyorlar. sana hakim olmuşlarmıdır onlar. aynı mantıktan çıkma bence. ama başta da belirttiğim gibi, benim dediğim hakim olmak o değil. sanırım yanlış anlaşılmışım