liseli
liseli
1 yıl
şimdi şöyle bir şey dikkatimi çekti, yani millet tartışmayı sonlandırmak istiyor ve ben de bu tartışmayı alevlendirmek istiyor gibi algılamayın :d sadece yazılanlarla ilgili bir şey benim beynimi kemirdi, "yav ne büyüttünüz, sanki canikten gelenler bilkentten geliyor, ve sanki burası da omu değil odtü, abartmayın" diye bir yazı vardı, yani beykent miydi bilkent mi her ne ise farketmez, benim kafam burayı kötüler tarzda yazıya takıldı ve bu beni üzdü. ve gördüğüm bir kaç kişinin yorumunda orta halli sıradan bir üniversite, hatta mesela @odın abi, "ortalama bir üniversite yazmaya bile elim varmıyor ama ortalama bir üniversite diyelim" demişti, şimdi ben mi acaba omü yü gözümde çok büyüttüm de bana güzel görünüyor, yoksa siz mi fazla kötülüyorsunuz, yada gerçektende omünün yorum olarak hakettiği yorumlar bunlar mıdır? hiç bir fikrim yok. ancak eğer gerçekten de dediğiniz gibi kötü ise, orta halli veya orta halli bile denilemeyecek kadar durum içler acısı ise, ben omü kararımı gözden geçirmek istiyorum? yani mesela 3. bir alternatif olarak hacettepe vardı, ancak kendi memleketimde okumak, ve 3-5 soruşturduğum kadarıyla " hacettepe ile omü arasında fark yok, hoca aynı hoca iş öğrencide bitiyor" denildiği için ben de kendi memleketim de okurum o zaman dedim, yani bilmiyorum anlatabiliyor muyum. benim aklıma omü denilince, uzman kadro, güzel eğitim, türkiye çapında oldukça iyi bir üniversite, "evladım nereyi kazandın" diye sorulunca "omü'yü kazandım" deyince, "oo helal aferin sana" denilecek bir üniversite aklıma geliyor. ne yani yanlış mı hayal edip, yanlış mı araştırmış ve yanlış mı öğrenmişim?

Yorumlar

zorakimuhendis
en az @odin 'in haklı olduğu kadar haklısın , nasrettin hoca fıkrası gibi bu ikiniz de haklısınız...
anonim
anonim
1 yıl
ya olay kendinde bitiyor tamam mı ben gelmeden önce neler neler okudum okulla ilgili hocalarla ilgili hiç biri de tutmadı evet bazen zorluyanlar oluyor ama o her yerde var
her öğrenci okuluna dicek kötü bir şey bulur boğaziçinde de arkadaşım var bilkent, hacettepe üniversitesinde herkes kötü bir şey söyler sen kendinden eminsen aileme de yakın olmak istiyorum diyorsan yaz arkadaşım burda yazılanları kötü yorumlarıda çok dikkate alma diğer seçeneklerini gözden geçir kendi içine sinerse de yaz
liseli
liseli
1 yıl
@odin abi çok teşekkür ederim, ben gereken mesajı gayet iyi aldım :)
zorakimuhendis
hayatın her alanında iş kişinin kendinde biter .fakat sunulan imkanlar senin işinde kolaylaştırıcı rol oynar.ör:üçüz kardeşlerin hastanede karıştırıldığını ve farklı ailelere verildiğini varsayalım(karışmaz demeyin karıştı işte).bu çocuklardan birinin ailesi yok annesi fuhuş yapılan bir yerde çalışıyor (ekonomik yönden sıkıntılı ailevi yönden dehşete düşmüş),birisinin anne babası ayrı ekonomik sıkıntısı mevcut.sonuncu ise ekonomik yönden iyi, ailevi yönden problemi yok.bu çocukların hepsi başarılı olabilir tüm iş onlarda biter ancaaak bu yalnızca teorik bir ihtimal.pratikte bir çoğu istenilen gibi olmayacak 1.si ilkokulda bırakacak 2.simeslek lisesi terk 3. ise üni. mezunu iyi bir yerde... iş bu çocuklarda bitiyor ancak hayat şartları onları bu yöne çekti.aynı şekilde üniversite kişiye bir imkan sunar üniversitenin kalitesine göre sizin ileride başarılı olma şansınız artar.ör: boğaziçi mezununun ilerleyip yönetici olma ihtimali %70 ise omü öğrencisinin bu konuma gelme olasılığı%35'ten bile az olabilir.
ayrıca üniversitelerin kendi lobileri vardır .tanınmış üniversitelerden mezun olan kişilerin bunu kullanarak basamak atlaması kolaydır.
ayrıca projeler ...
müh. fak. için konuşursak itü öğrencileri güneş arabası projesinde yer alabilme imkanına sahipken omü öğrencileri bu imkana sahip değiller bu durumda mezun olduğunuzda bir firmaya güneş enerjisi konusunda uzman eleman alınacağını varsayalım.bu durumda omü öğrencisi olaya fransız kaldığından işi alma olasılığı %0.1* iken öğrencilerine proje yaptırarak gelişmesini sağlayan üniversitenin öğrencilerinin işe alınma olasılığı en az %25 civarında falan olur herhalde...
yani demem o ki ;kişinin kendinde bitenleri kolaylaştıran şey imkandır .İmkan ise köklü üniversitelerde mevcuttur.omü yeterli kaynağa ,dersliğe ,labaratuvara sahip değildir,hocaların da olması gerektiği kadar vizyon sahibi,öğrencisinin başarısını dert edinmiş olduğunu düşünmüyorum.(kendi bölümüm için konuşuyorum)

* %0.1 olan ihtimal omü öğrencisinin öğrencilik yıllarında yaşam merkezinde takılmayıp kendi kendine güneş arabaları konusunda uzmanlaşıp yine kendi kendine bir protatip yapıp (ki bunun için para da lazım bu durumda ekonomik yönden kafasında kurduğu projeleri finanse edebilecek kadar kaynağa sahip olduğu varsayılıyor) bunun üzerinde çalışıp kafa yorduğu,uğraştığı varsayıldığında ortaya çıkan değer.
** oranlar tamamen kafadan sallamadır fazla dikkate almayın rahat anlaşılması için yazdım onları:)
hipokratinyegeni
maalesef omü seni hayal kırıklığını uğratabilir.kimse "oo omü iyi üniversiteymiş" demez :d hele ki mühendislik falan düşünüyosan itü,bilkent,odtü,boğaziçi,yıldız teknik falan varken kimse senin omü diplomanı adam yerine koymaz :d bi kere doğru düzgün bir ingilizce bile veremiyor sana okul ne katabilir ki? omü tam olarak orta halli bir üniversitedir samsun güzel yada memleketime yakın diye vb sebeplerle yazıp okursun. köklü üni üst düzey eğitim kadrosu falan yok öyle bişey çıkar onu aklından :d he ama diplomanın çok önemli olmadığı bir bölüm okursan sorun yok yaz gitsin. mesela öğretmenlikte pek diplomaya bakıldığını görmedim ben kpss den kim yüksek alırsa o atanır. kendi bölümümden yola çıkarsam tıp da öyle okulu bitirince tus var tus da yüksek puan alırsam hacettepe de okuyan birinden daha iyi bir yerde uzmanlık yapabilirim. ama bizden 1 kişi kazanıyorsa ordan 10 kişi kazanır üniversite farkı da burda devreye giriyor :d
liseli
liseli
1 yıl
@hipokratinyegeni çok iyi anlıyorum teşekkür ederim. kafamda her şey yerli yerine oturuyor, 2.5 yıldır ve halen spor bilimleri fakültesi istiyorum, ancak hiçbir şekilde öğretmen olmak istemiyorum, hedefim akademisyen olmak, ve ayrıca vücut geliştirme üzerine bilimsel olarak uzmanlaşmak, araştırmalar tezler yapmak istiyorum. araştırma konularım bile hazır, 3 tane araştırmak istediğim konu var, spor bilimi fakültesindeki öğretim elemanlarıyla görüştüm, araştırmak istediğim merak ettiğim konuyu onlarla paylaştım onlar da beğendiler.. araştırma gibi bu tarz konularda biraz daha köklü ve uzman kadrolu bir üniversite daha iyi olur galiba.. ayrıca öğretim elemanı olmak istiyorsam üniversitemin neresi olduğu da belirleyici faktörler arasındaydı diye hatırlıyorum, alternatif olarak hacettepe var, hacettepeyi kazanma ihtimalim ile omü yü kazanma ihtimalim tam olarak aynı. galiba omü öz vatanımda, kendi memleketimde diye biraz fazla iyimser bakmışım galiba.. teşekkür ederim :)