kittyyy
bugün aklıma geldi hüzünlendim. 2015in sonları staj gördüğüm asm ye bir kadın geldi. klasik köy kadını giyimi. konuşması normal şivesi yok. birkaç haftalık hamile, her şey normal mi diye kan alındı ve bebeğinin kalp atışlarını dinlenecek. bu benim beş veya altıncı kez annesinin karnındaki bebeğin kalp atışlarını duyuşumdu, bu bir diğeriydi. garip, ben kadından daha heycanlıydım.
her neyse kadın geçti odaya, uzandı yatağın üzerine açtı karnını ben elimde peçeteyle bekliyorum. bebeğin kalp atışlarını dinledikten sonra karnına sürülen jeli temizlemesi için bir çırpıda uzatacağım gülümseyerek. İlk günler ya hani büyük bir sevinç var, aman notlarımız güzel olsun falan. bir de ben ebe olmayı çok istiyordum, onun da ayrı bir sevinci var. neyse, bebeğin kalp sayımından gayet iyi bir sonuç çıktı mutluyuz ikisininde durumu gayet iyi. kadın aldı elimdeki peçeteyi sildi karnını toparlandı. hemşirenin ona uzattığı d vitamini aldı çantasını attı. ama baya isteksiz. durumu fark etti şefim sordu kadına 'hayırdır, istemiyor musun bebeği?' diye. kadın üfledi püfleri of çekti "hayır" dedi. "bende o kadar çocuk var ne yapayım bunu." 'korunmadın mı?" diye sordu şefim. "kondom kaydı heralde."dedi kadın. ve ben insan hayatının küçücük bir hata yüzünden mahvolmasına ömrümde ilk defa değil de gerçekten anlatarak şahit oldum o gün. kadın aldırdı bebeğini. biliyorum çünkü o günden sonra ne kontrole geldi, ne de bebek doğdu diye haber verdi. vermesi lazım biliyorum, ben oradayken kaç tane bebek doğdu hepsinin topuk kanını şefimiz aldı, hepsinin aşısını o yaptı. ama o bebeğinkini alamadık, aşısını yapamadık..

Yorumlar

jackintumoru
bebek doğmadı diye mi üzülüyorsun şuan anlamadım ?
dislananmuhendis
dunyada bir suru anne sahibi olmak isteyen kadın varken bu durum çok üzüyo beni. keşke dogursaydi haber gelseydi zaten hepsi rizkiyla geliyor. hapla korunsalardi keşke.
kittyyy
@jackintumoru evet büyük bir sebep o ama aslı şu ki beni asıl üzen şey daha doğmamış bir bebeğin sırf küçük bir hata yüzünden daha doğmadan nefesinin kesilmiş olması. başka insanlar bebek için yanar tutuşurken, o ailenin düşünmeden bebekten vazgeçebilmesi. beni asıl üzen şey bu tür insanların sorumsuzlukları. ben nacizade üzüntümü paylaştım. etkiledi çünkü beni..
jackintumoru
korunma önemli tabii ki ama doğurmasını bekleyemezsin. sonuçta çocukla ilgilenecek kişi o.
kittyyy
@jackintumoru kesinlikle sende haklısın ama insan nasıl olursa olsun üzülüyor
jackintumoru
o zaman bir daha böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında şunu düşün : doğsaydı hem ailesi hem de çocuk, ki özellikle çocuk emin ol hiç istemedikleri bir hayat yaşayacaklardı.