poseydon
kafam karışık, düşüncelerim allak bullak, bedenim yorgun, kalbim ritmini unutmuş, yerini bilen onurlu cümleler tek tek yitip gitmişler dudaklarımın arasından. anlaşılmayı beklemek, anlaşılmaktan daha zor bir hal aldı çoktandır. zaten hep farklı, çoğunlukla yanlış anlaşılmışlık var üzerimde. ne istediğimi bilmiyorum. ne isteyeceğimi hatta nasıl isteyeceğimi bile bilmiyorum. geçmişten arta kalan bir mutlu olmuşum çoktandır. ve nedense insana geçmişinden pek bir şey kalmıyor. gelecek zaten belirsiz, şimdi ise anlamsızlıktan ibaret. ne diyeceğimi, hangi kelimeleri kullanacağımı, nasıl konuşacağımı bilmiyorum. kaç zamandır avuntulara sığındığımın hesabını bilmiyorum, tutmuyorum da zaten. artık zamanlarındayım kendimin, hayatın ve insanlığın. peki kim yaşamış istediği gibi, kimin sahip oldukları yitirdiklerinden daha önemli olmuş. kurgu ile gerçeklik birbirine karışmış bir halde esir almışken bizi, biz aldanmalarımıza devam ediyoruz. hep önce kendimizi ve hep kendimizi. kendini ararken ruhunu kaybeden ve ruhunu ararken kendini kaybeden ve nedense hep bir şeyleri kaybeder bir şekilde bulurken benliğimizi, hep durumların arkasına sığındığımızı ve ancak onları bulabildiğimizi fark ediyoruz, çoktandır eksilmeye başlayan ve yok olmaya yüz tutmuş benliğimiz göz kırparken yüzümüze yüzümüze, her mimik bir hakaret anlamı taşırken en çok bize, ışıklar anlamsızlaşıp insanların arasından soyutlarken varlığımızı soyut olmuşuz bütün somutluğumuzla. eğer herhangi bir şeyin olmasının bir önemi varsa olmamasının da bir önemi yok mudur?

Yorumlar

fuzuliye
yazdıkların cok doğru aynı hislerdeyiz . hersey anlamsız ama bi o kadar da anlamlı geliyor . dünya değersizleşiyor . yazacak cok sey var aslında .
snorlax
geçmişte olan güzellikler var ve bu bana göre hem şu an hem de gelecekte iyi şeylerin olabileceği anlamına geliyor. zamanında mutluluğu tatmışım değil mi? pekii neden tekrar olmasın. çok polyanna düşüncende olmak istemiyorum lakin kendimi de bırakmak istemiyorum. İnsanın her istediği olmuyor. benim de olmadı. ne yaptım pekii tıpkı anlattığın şekilde oldum. başkasına gelince şöyle yapsan iyi ya da böyle davransan daha güzel olur diyordum kendime gelince puuff bitti gitti tüm fikirler. bunun sebebi nedir ben de bunu merak ediyorum. neden insan başkalarına daha fazla yardımcı olabilirken kendisini dipsiz kuyulardan çekip çıkaramaz? hayatımızdaki değişimlerin hepsinin bir önemi var olan şeylerin de olmayanların da.
poseydon
@fuzuliye anlamını kazanmış olaylar bile bir anlamsızlık içeriyor içten içe. değersizleşen dünya değil, insanın değersizleştirdiği insanlık. @snorlax mutluluğu gerçekten tattığın düşüncen seni yanıltıyor olamaz mı? başka insanlara yardımcı olurken dışardan bir bakış açısıyla bakıyorsu olaylara çözüm bulman daha kolay oluyor ancak olay insanın kendisine gelince bunu başaramıyor hatta belki başarmak istemiyor. bunun sebebi de kendisini çaresiz düşünme ve çaresiz görme eğilimi olabilir.
snorlax
çok basit düşünelim o zaman ve şöyle diyelim. lunaparkta hızlı trene binmiştim ve hayatımda unutamadığım bir mutluluk ve heyecan yaşamıştım. bu bir yanılsama mı söylediğine göre.ya da kendimi ona mı şartlandırdım ve kandırdım kendimi. şimdi bunu başka şeylere entegre edelim. İnsan bazen rüyasında gördüğü şey uyanınca bitti diye üzülebiliyor. o derece güzel oluyor ve mutlu hissediyor. hatta uyanınca gülümseyebiliyor. yani ben yaşadım böyle bir şey. başka insanlara söylediğim şeyleri (bir tanesi üzerinden konuşmam gerekirse) ben de yaşadım ama dışarıdan göründüğü kadar kolay olmuyormuş bunu fark etmiştim. İnsanın yaşaması gerekiyor. nitekim ben de onun gibi doğruyu bildiğim halde yanlışa sürüklenmiştim. ve mutsuz olmuştum. keşke söylediğin gibi mutsuzluğu tatmış olma düşüncem de beni yanıltsa ama ikisi de hayli gerçek oluyor bana göre. benim asıl sorum ise şu olacak. hani dedik ya dışarıdan konuşmak, fikir vermek daha kolay oluyor diye. benim de kafamın içinde bir düğüm var ve ben iteledikçe daha da sıkıştı, artık devam edemiyor. bunun çözülmesinden başka bir oluru kalmadı. sence nasıl çözebilirim bu düğümü? günaydınlar diyeyim bir de :)
poseydon
@snorlax öncelikle bir yaşadığın andaki duygun heyecan ve sen bunun sonradan seni mutlu ettiğinin farkına vardın değil mi? ve bir de öyle bir soru sormamın asıl niyeti gerçekten mutlu olup olmadığına karar verme aşamasına geçmendi. şimdi gelelim senin soruna büyük ihtimalle kafandaki düğüm daha önceden kestiğin bir şeyi tekrar bir araya getirmek için senin yaptığın bir hamleden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. söylediklerim doğruysa devam edeceğim.
snorlax
@poseydon evet heyecan oluyor ama aşama aşama ya da belli bir evre geçirerek mutluluğa ulaştığımı düşünmemiştim hiç. o anda ikisi de oldu diye düşünmüştüm ama anılarımda heyecan etkisini yitirdi mutluluğun farkındalığı arttı. sonradan tam olarak anlaşılıyor olabilir. diğerine de gelecek olursam sanırım düşündüğün şeyi anladım ama benim asıl derdim bazı şeylerin etkisini kafamdan çıkarmak. olur olmaz bana sıkıntı çıkarmasını engellemek. çok güldüğüm bir anda mesela bir anda bunu gölgelemesini engellemek istiyorum. hemen olmaz ama yine de hiç gitmeyecek gibi geliyor ve bu canımı sıkıyor. ben yenilenmiş bir halde devam etmek isterken bir şeylerin yakamdan tutup çekmesini istemiyorum. durumum tıpkı ağaca tırmanan salyangoz problemleri gibi. bunu engellemek istiyorum ama nedense olmuyor. nerede eksik yapıyorum onu bulmaya çalışıyorum.
poseydon
@snorlax bunları söylemenle bir şeyi fark ettim. bir süredir günleri neredeyse aynı ruh haliyle geçiriyorum ve bunu nasıl başarabildiğime dair herhangi bir fikrim yok. tam burada senin problemine yönelik bir şeyler var. sen o anılarından kurtulmak ya da şöyle demek daha doğru olur o anıların etkisinden kurtulmak istiyorsun ancak henüz o anıların ve o zamanki hissettiğin her şeyin seni tam manasıyla mahvetmesine izin vermemişsin ve kurtulmak için yaptığın tek şey kaçmak veye kendini sakınmaktan ibaretken bunu neden başaramadığını sorguluyor ve başaramayacağını düşünüyorsun. şahsi kanaatime gelince ( tecrübe edilmiş) o anılarının seni mahvetmesine izin ver, yüzleş. ve bunları yaparken günlük yaşantına devam etmelisin. İnan ki sandığın kadar ağır gelmeyecek sana, kendini kötü hissedebileceğin bir iki günün ardından artık etkisinden kurtulmaya başlayacaksın ve geçmişin gölgesinde şimdiyi yaşamak yerine sadece bulunduğun zaman dilimini yaşayacaksın. başlarda bu durum da biraz eksik hissettirecek seni (anılarının senin üzerindeki yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir) ancak kendini tamamlamaya başlayacaksın.
snorlax
@poseydon sen öyle bir şey fark etmişsin ben de aslında gerçekten dediğin gibi olduğumu fark ettim düşününce. sen belli bir süredir aynı şekilde devam ediyorsun ben ise kendimi daha mutlu hissetmeye çabalamaktan yoruluyorum sanırım. ben hemen kurtulmak kesip atmak istedim ama olmuyar bir şeyler eksik kalıyor. söylediğin şekilde olduğum bir dönem oldu tamamen o şekilde olduğum ama daha fazla dibe batmaktan korktum. çıkamam diye. tamamen bitmediği için de bunları yaşıyorum. doğru galiba. senin durumun ise bir düzen içinde ve bu bana iyi bir şeymiş gibi geldi. ansızın duygusal geçişler yaşamıyorsun en azından. ya da sığ bir düşünce oldu kendi duygu durumundan dolayı bilemiyorum. teşekkür ederim bunu düşüneceğim. rahatsız ediyorum ama birine sormam gerek bunları hele ki beni tanımayan birine diğer türlü yanlışlarımı çok öğrenemiyorum.
poseydon
@snorlax ben bulunduğum durumdan memnunum galiba ancak ben bu durumdan memnunum diye herkesin öyle olabileceği sonucu da çıkmaz. rica ederim ve rahatsız etmediğine emin olabilirsin.
snorlax
...duygu durumumdan... diyerek düzelteyim orayı cümle çok başka olmuş dert ettim. en azından çözüm yolumu biraz düzenleyeceğim kendime göre. sorularım kalmadı çok fazla diğerlerinin de çözümlerini ben bulmalıyım bir şekilde sanırım. söylediğin gibi herkese aynı şekilde etki edemez bazı şeyler.
poseydon
@snorlax hakkında en iyisinin senin için hayırlı olmasıyla diyelim o zaman.
snorlax
amin @poseydon inşallah senin de haleti ruhiyetin memnun olacağın şekilde ve hayırlısı olur 👧
poseydon
amin ve teşekkürler @snorlax