zorakimuhendis
her alanda iyi olan osmanlı neden geri döndü? hani nerede kartacalılar,hani nerede o görkemli mayalar,hani nerede yunan medeniyeti neden çöktüler milletin vereceği ekmege muhtaçlar? her medeniyet doğar yaşar ve ölür.bir başkası ölürken(bizans) bir başkası doğar(osmanlı) bu su goturmez bir gerçek.amerika nasıl doğduysa ölmeye de mahkûm,avrupa nasıl doğduysa ölmeye de o kadar mahkûm er ya da geç .çalışırsak krizi firsata çevirir küllerimizden tekrar doğarız.

bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz:
gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz!

diyor mehmet akif ...

bu aşağılık kompleksini atıp bir şeyler yapmaya çalışmak aklı selim bir davranış olur.biz popüler dünya kültürüne asimile olmayacak kadar zengin kültüre sahibiz. biz arap çöllerinden ,akdeniz uygarlıklarına balkanlardan kafkaslara, orta asyaya kadar giden korkunç boyutta bir kültüre sahibiz. bu gibi postmodern saçmalıklara ihtiyacımız yok.

modern dünya nasıl elestiriliyorsa batıda yarın post modern dünya da eleştirilecek hatalı olduğu görülecek.dolayısıyla bu akıma kapılmayıp kendi benliğimizi muhafaza etmek bizim faydamıza olur . zira medeniyetler kültürleri yok olmadan silinmezler.bizim maddi açıdan elimiz hafif olabilir ancak kültürel ve düşünsel manada korkunç bir altlığımız mevcut .bunu muhafaza eder temeli çürütmez isek yarın batan batı uygarlığının yerine sivrilir çıkarız.zira batı çok kısa sürede agresif büyüdü ve temeli saglam değil.bizim durumumuz ise çınar ağacı gibi budandık ufacık kaldık bizim zayiflamamizla guc kazanan kabak(batı) hızlı gelişti ancak güz geldiginde korkunç bir hızda buyuyen yine hızlı bir çöküşe geçecek ve budanmış çınar dallanıp budaklanacak.

avrupa öyle veya böyle artık miadını yavas yavas dolduruyor ingilterenin ayrılık mesajı bunun açık işareti.ne anlatiyorum ben ya?yarın sınavım var neyle uğraşıyorum ya yatın uyuyun arkadaş bizi de boşuna meşgul ediyorsunuz. 20 dakikadır yazmaya uğraşıyorum. @alpheratz @karakutu2

dayanamadım devam...

emin olun bizi takmama diye bir sey söz konusu değil savaşların terör örgütleriyle yürütüldüğü günümüzde kimse bizi takmıyor demeyin.bal gibi de takıyorlar.hatta son dönemde adamlar namluyu doğrultmuş hedefe de bizi koymuşlar.

bir de biri bana şunu açıklasın 1 ocak günü yeyip,içip eğlenmek bize ne kazandırıyor? herhangi bir gün yapsak bizim için ne değişiyor?
aslında bizim için bu 1 ocak 15 ocak veya 28 şubat arasında bir fark yok.ama nedense aptal gibi 1 ocakta israr ediyoruz.

*********************
enteresan hakikaten ör: omüdedikodu 1 ocak hep sınav haftasına denk geliyor bundan dolayı gelemeyenler oluyorartık yeni yıl etkinlikleri final ile büt arasındaki haftada yapılacak dese gayet mantıklı ve rasyonel olur.yani bizim icin bir sey ifade etmeyen 1 ocaktaki ısrarımızı ve bazılarının savunmasını anlamak zor.
**********************
buradan yapılan etkinlikeri ve partileri tasvip ettigim anlamını çıkarmayınız.İnancım geregi çoğunu tasvip etmiyorum.
ancak bir de buradan yakın bakalım meseleye...

yine dayanamadım devam ettim dua edin bari belki soru tuttururum .bu yazıyı yazacağım süre zarfında beş soru çözerdim en az...

@thyke gerçekten hayat enteresan...

Yorumlar

thyke
thyke
1 yıl
kardeşim neden enteresan dediğini şimdi anladım.güzel düşünceler.İnşallah böyle bir kardeşimizi de allah darda koymaz.sınavında da başarılar dilerim.
lazkizi5561
lazkizi5561
1 yıl
usenmeden okudum adam haklı beyler dağılın 😅 @zorakimuhendis
alpheratz ✨
alpheratz ✨
1 yıl
bu dediğin doğrudan bir fizik kuralı zaten. termodinamiğin 2.yasası entropi. tüm evren buna maruz kalacak bırak devletleri. sen bile bunu okurken vücudunda yediklerini yakıyorsun. düzensizliğe gidiş var sürekli. İkinci olarak gelişebilmeni sağlayacak şey ne. nasıl olurda ekonomiyi o kadar lehine çevireceksin. her geçen gün dışa bağımlılık artıyor. osmanlını o devrilmesi gibi savaş olması zaten imkansız artık terör ve ekonomiyle, sanayiyle veriyor cevabın gidip askerini riske atmaz o değişti. bunu avrupa'ya nasıl uygulayabilirsin. zira ülkemizde çıkan zeki, üretken kişiler nasa veya benzeri kuruluştan direk kapılıyor. çünkü adama kendi ülkesinde sunacağın olanaklar yok. bu dediğin gelişme için sadece avrupa'yı etkileyen meteor düsüp sadece bizim kalmamız lazım. bir diğeri 1 ocak olması şart değil. İnsanlar bu dünyada bir günü eğlenip biraraya gelmek için kullanmaları, mutlu olmak istemeleri kimseye sorun olmamalı. doğumgünü de aynı mantık. sınavım varsa iki gün sonra yaparım sorun o değil ana konu birşeyler yapmak bu hayatımda mutlu olmayacaksam napayım bunu. bu konuda siteiçi milyon saçmalık var.
felagund
felagund
1 yıl
anlamıyorum modernizmin postmodernizmin yanlış olduğu yargısına nasıl varıldı. ne güzel anlatmışsın ülkeler yaşar ve yok olur diye. ülkeler neden yok olur? çağının getirdiği değişimlere ayak uyduramadığı için, adapte olamadığı ve bu yüzden güçsüz düştüğü için yok olmaz mı? değişim ve değişimle gelen şartlara adapte olmak gerekiyor ve bu da her şeyin yanında kültürünün de değişmesi anlamına geliyor. 500, 1000, 2000 yıl geriye gidince tarih sahnesinde hala türk'ler var ama kültürleri değişti en basitinden din değiştirdiler, tüm toplumlar da aynı şekilde 2000 yıl önceyle aynı değil tabiki, değişim zorunlu bir olgu.
zorakimuhendis
modernizmin yanlış olduğuna nasıl mı karar verildi? çıkan sağlık problemleri,ozon tabakasının delinmesi cevre felaketleri modernizmin sanayileşmenin bize geri dönüşüdür.post modernizmin korkunç bireysellestirmesi sonucu ruhsal problemleri göremiyor musun? İnsanların sanki tek bir fabrikadan çıkmışçasına sürü halinde bir sağa bir sola gittiğini kolelestirildigini göremiyor musun? dünyanın kontrolünün bir avuç insanın elinde olduğunu,bir yerde açlıktan insanlar ölürken diger tarafta fiyatlar yükselsin diye itlaf edilen hayvanlar,sebzeler vs. evet milletler kültürlerini değiştirebilirler ancak temellerinde fazla bir degisiklik gozleyemezsiniz dunya uzerindeki musluman topluluklara baksak her millet kendi orf adetiyle devam eder .hepsini birbirinden ayırt edebilirsin.farklı bir dine mensup bir turk ile yan yana geldiğinde arada o kadar fazla ortak nokta bulabilirsin ki.ancak bir amerikalı ile yan yana geldiğinde ortak nokta bulabilirsin ancak bu modern dunyanin sana empoze ettiği populer kültür olacaktır. İnsanları tek merkezden yönetebilmek için düşüncesi,savunduğu fikri olmayan bir dunya istiyor ve bunun icin çalışıyorlar.

değişim doğal olduğunda evet çağa ayak uydurmak gerekiyor ancak bu gün karşımızdaki doğal bir gelişim değil.net bir biçimde toplumlara popüler kültür empoze ediliyor ve asimile ediyor.

kitap tavsiyesi:modern dünyanın bunalımı -rene guenon
busanasonuyarim
kardeş omu dedikoduda okugum en uzun metin ve pisman olmadım 💪🏻
felagund
felagund
1 yıl
@zorakimuhendis hocam insanlar daha önce de koyun gibi güdülüyordu zaten, çoğunluğun önceden de kendi savunduğu bir şey yoktu hala da yok. dünyayı eskiden krallar yönetiyordu şimdi uluslararası çalışan büyük şirketler yönetiyor, sistem genel olarak aynı işliyor insanlığın başlangıcından beri. her zaman elinde büyük güç bulunduran kesimler olmuştur. modernizmin insana dayattığı bir şey yoktur, modernizmle gelen vasıfları kötü yönde ya da verimsiz kullanmak vardır. bunu krallar da yapıyordu şimdiki şirketler de yapıyor. hastalıklar arttı diyorsun, bu bir yanılgı bence. birçok hastalığa tedavi bulundu. şu an ölüm sebepleri arasında en çok kalp krizi ve kanser var, diğer rahatsızlıklardan ölümler oldukça önlenebilir durumda.

kültürel değişimin doğal yollardan gelişmesini beklemek ne demek oluyor pek anlamıyorum. türk sinemasıyla hollywood'u bir düşünelim, adamların yaptığı filmler dünyanın her yerinde yayında, çünkü adamlar güçlü her yere kolları uzanıyor, madem biz de güçlenelim kendi kültürümüzü tanıtalım. adamlar zorla benim yaşam tarzımı benimsemelisin demiyor ki bize. İnternetteki bilginin bile %70'i şu an İngilizce, ben amerikan İngiliz destekçisi değilim ama durum bu. globalleşen dünyada şu an ortak bir dil ortak bir kültür hatta ortak bir para birimine gidiş var, ülkeler bile kendi aralarındaki anlaşmalarda amerikan dolarıyla ödeme yapıyorlar. michio kaku'nun bu gibi şeyleri özetlediği bir videosu var, "michio kaku uygarlık tipleri" diye aratırsan bulabilirsin, izlemeni tavsiye ederim.