filojofist
filojofist
9 ay
hayat bazen bir çoğumuza anlamsız gelse de, yaşamaya değer tek gerçek. tam bittiğini sandığın anda başlar hayat. ve her insanın öyküsü farklıdır hayata dair. başımıza ne geleceğini hiç bir zaman bilemeyiz. aslında ölüm ve yaşam aynı şeydir. aynı anda bir elin iki yüzü gibi, avucun içi ve elin tersi gibi. ama yine de avuç içi ile elin tersi aynı şey değildir. ne ayrılabilirler ne de birleştirilebilirler. mücadeleler, hırslar, belirsizlikler, istekler, planlar ve bir dünya günlük kaygının tek bir hareketle nasıl da insanın kendi eliyle ters köşeye yatırılabileceğini hissettiren çizgidir bu. bütün o soru işaretleri bir anda boşa çıkıverir ve her şey tepetaklak olur. o halde ne diye bu kadar öfke, kırgınlık, nefret ve hırs? hepsi anlamsız oysa...hayattan tat almaya bakmalı insan içinde o karamsar duygulara yer vermeden temiz yaşamalı öyle kalabilmeli keşke öyle temiz kalan insanlardan olabilsek.

Yorumlar

blackk
blackk
9 ay
filojofist hanim sizin yazdiklarınizı okuyorum da baya iyi yazıyosunuz. bu edebi kişilik nereden geliyor merak ettim açıkçası :)
hayalperestt
edebiyat okuyor olabilir :) @mavibaloncuk
filojofist
filojofist
9 ay
çok teşekkür ederim @mavibaloncuk:) bence kitap okumaktan diksiyon ve hayal gücüne bire bir tavsiye ederim :)
whoam
whoam
9 ay
ne tür kitaplar okuyosun @fılojofıst
odinson
odinson
9 ay
her şeyin çıkış noktası aslında her şeye anlam yükleme ihtiyacı. açan çiçeğe bile bizim için açtığı anlamını yüklüyoruz, oysa öyle mi?
"çiçek yanıt verdi: seni aptal! görülmek için mi açtığımı sanıyorsun? kendi zevkim için açılıyorum, başkaları için değil çünkü hoşuma gidiyor. aldığım zevk var olmaktan ve açmaktan ibaret." olay bu kadar basit, anlam yüklemeyi bırakırsak insan olmanın getirdiği varoluş sancılarından kurtuluruz. tabii bu ne kadar mümkün bunu tartışmak lazım.
filojofist
filojofist
9 ay
genelde tarihi kitapları okumayı severim onlar ilgimi çeker ama polisiye macera aksiyon roman bu türlerinde okumayı severim @whoam
filojofist
filojofist
9 ay
yok edebiyat olumuyorum @hayalperestt :)
whoam
whoam
9 ay
artık bende sevsem iyi olacak bende başlıyorum okumaya çünkü sana çok imrendim bilmiyorum senin gibi yazabilirmiyim ama denemede fayda var @fılojofıst
filojofist
filojofist
9 ay
çok haklısınız @odin çok güzel bir örneklede açıklamışsınız zaten :)
blackk
blackk
9 ay
evet sen edebiyat degil özel eğitim öğretmenliği okudugunu söylemiştin :) @filojofist
blackk
blackk
9 ay
@hayalperestt hanm siz ne okuyorsunuz
odinson
odinson
9 ay
bu alıntı arthur schopenhauer'a ait. nihilizme yakınsın gördüğüm kadarıyla bi araştır istersen, kafana yatarsa bir kaç eserini tavsiye ederim.
hayalperestt
eğitimci olucaz inşallah bu kadarını bilmek yeterli olur sanırım:) @mavibaloncuk
filojofist
filojofist
9 ay
estafirullah @whoam tabi ki yazarsınız ama okumayı bırakmamak lazım gerçekten çok güzel bir alışkanlık insanı farklı dünyalara taşıyor günlük hayat kaygısından biraz olsun uzaklaştırıyor farklı düşünmeyi olumlu bakmayı öğretiyor bence çok güzel bir karar almışsınız inşallah devamı gelir :)
filojofist
filojofist
9 ay
evet @hayalperestt hayalimdeki mesleğe ulaşmaya çalışıyorum :)
blackk
blackk
9 ay
hayırlısı be @hayalperestt
filojofist
filojofist
9 ay
aslında felsefeyi severim ama nihilistlik benim görüşlerime ters nihilistler hiççilik anlayışı içindeler yaratıcının olmadığına inanıyorlar ama çoğu şeyi sorgulamaları konusunda biraz uzlaşa bilirim @ odin
whoam
whoam
9 ay
İnşallah @fılojofıst
odinson
odinson
9 ay
nihilizm felsefesi tam geliştirilmemiş durumda, ucu açık. nietzsche de nihilistir hatta schopenhauer'in öğrencisidir. tanrı var mıdır yok mudur ile çok uğraşmaz. uğraş alanı daha çok biyolojik etmenlerin psikoloji üzerindeki izdüşümlerini insanı sadeleştirerek açıklamak. yalnız nietzsche biraz daha farklıdır, daha derinde saptamaları var. misal tanrı öldü der, devamında ise insanlara merhamet etmekten diye vurgular. burada sorgulanması gereken yaratıcıyı bile hayal kırıklığına uğratmayı başarmış (cehennemin varlığı buna kanıttır), aciz ve saçma sapan hayat süren insanlar. yani dini direkt ötelemiyor. sonuçta bu felsefedir, kendi kişisel görüşlerinle de zenginleştirebilirsin. biyolojik vurgusuna dikkat ama, evrimin ve insanın rolünü schopenhauer darwin'den önce ele almıştır ama darwin kadar deneysel yaklaşmamıştır. İnsanın basit bir canlı olduğu gerçeğini kabul etmesinin gerekliliği vurgulanıyor, ama nihilizmden çok farklı görüşlerde ortaya çıkmıştır. üstün irk buna örnektir, hatta ilk çıkışı üstün insan kavramı. üstün insan tanımıyla üstün ırk görüşi örtüşmezken faşizm de ortaya çıkıyor. nazifaşisminin çıkış noktasında da bu var, hatta ss askerlerinin cebinde mutlak suretle böyle buyurdu zerdüşt kitabı bulunurdu. yani bu felsefeyi nereye çeksen gelir. ateizme çekersen de gelir, faşizme de gelir, lastik gibi olmasının sebebi tam olarak geliştirilmemiş olması. üstün insan kavramı bence daha makul, özündeki kötü duygullardan arınmış, iradesi mutlak insan var.
filojofist
filojofist
9 ay
bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim @odin ben nihilizmi hiççilik olarak biliyordum her şeyi sorguladığını ve çoğu şeyi reddettiğini buna tanrı da dahil bu şekilde öğrendiğim için böyle bir yorum yaptım ama şuan bende farklı bir boyut kazandırdı teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için tekrar :)