odinson
odinson
9 ay
hiç şeytan diye tabir ettiğimiz şeye kafa yordunuz mu ya da araştırdınız mı? neden cennetten kovulduğunu peki? şeytan denen muhteremin tek kötü özelliği insana secde etmemeyi onur meselesi haline getirmesi. sadakatsiz değil, allah'a itaatsiz değil, bizler gibi yalancı değil. tüm din kitaplarında olay açıkça anlatılmış. tanrı insanı topraktan yaratır ve işler değişir. bir de şunu da araya serpiştireyim de melek algısı kırılsın. allah melekleri ateşten yaratmamıştır, ateşten yaratılanlar cinler. İsmini de verelim bilmeyen varsa öğrenir, "azazil." şeytan denen muhterem de cindir. neyse şeytanın isyanının büyük olmasının nedeni ilk insanın yaratılmasına kadar tanrıya olan sevgisi, ibadetlerini kusursuz yerine getirmesi. böylesine sadakati olan birisi isyan edince büyük etki yaratıyor. topraktan üstün olduğundan değil, asıl olay tanrının insana kendinden bir parça vermesi. şeytan bunu kabullenemiyor. "onlar bunu hak etmiyor, ben bu insana biat etmem, önünde diz çökmem" diyerek isyan bayrağını çekiyor. tanrıya "sana bunların bunu hak etmediğini ıspatlayacağım" diyerek kendisine misyon ediniyor, tanrı da buna engel olmuyor ve hodrimeydan diyor. şimdi bu hikayedeki şeytan ne kadar kötü olabilir? adamın tek derdi allah'ın kendi ruhundan bir parça verdiği insanın bunu hak etmediğine inanması. şeytan bebeklere tecavüz etmiş mi? şeytan kumar oynayıp kısa yoldan voleyi mi vurayım demiş yoksa etrafındakilere kan mı kusturmuş? şeytan bizim gibi acımasız mı kendi türüne? şeytan insana itaat etmemiş, sadece allah'ın bir emrine itaat etmemiş. ama insan öyle mi? hemen hemen her emre itaat etmiyor. ben şeytanın sadakatine inanıyorum ve yaratıcısına bağlı buluyorum. yazıda da belirttiğim gibi onun tek derdi insanın bunun hak etmediğini yaratıcısına ıspatlamak. burada benim gördüğüm yaratıcısına gönülden bağlı bir varlık. kimse kendisini de şeytana uydum diye kandırıp, onu suçlamasın. sen yaratıcına sırtını dönmüşken, unutmuşken o görevine ilk günden beri sadık. belki de en zor görev de onunkidir. kıyamete kadar beklemek zorunda. her dinde şeytan kibrinden dolayı isyan etti deniyor ama kibrinin nedenini açık açık açıklamıyor orada. şeytana bok atmayalım, sonuçta onun tanrıya olan sevgisinin kurbanı olduğu bir gerçek. boş mahluk olsa allah onu cinlerin başına koymazdı. azazil etimolojisine de bakarsınız zaten el azeez'den geldiğinin görürsüniz, İlah tarafından desteklenen anlamına geliyor. dileyenlere kaynak gösterilir. tamam, adamın niyeti sana karşı iyi değil ama sen zaten sapkınca yaşayarak onum tezini güçlendiriyorsun sonra da şeytan rereröre, lan bırak!

Yorumlar

alpheratz ✨
geçmiş seneler olsa neyse sorgulayacak kitle vardı. bu sene linç yersin bro:d
odinson
odinson
9 ay
@alpheratz kardeşim tek bir tane de kitap inmemiş ki hepsinde de yazıyor, hadi diğerleri değiştirilmiş, e kuran'da da yazıyor :d gerçi şimdi millet kendini dine göre kalıba sokmuyor, dini kendisine göre kalıba sokuyor. linç etmeye kalkarlar da yemez.
alpheratz ✨
aynen. mesela adam dine bakıyor işine geleni uyguluyor işine gelmeyeni görmüyor bile. ya da dinin içinden birşey duyulsa gerçek islam bu değil oluyor. herkesin İslam'ı kendine harbiden:d linç varsa ıslık çal gelelim :d
anonim
anonim
9 ay
bazı dediklerin mantıklı ama bazıları yanlış o yüzden araf süresinin tefsiriyle beraber okumanı tavsiye ediyorum :)
odinson
odinson
9 ay
@alpheratz kardeşim aslınsa din güzel, felsefesi de var. ama inan uygulayan yok. din sana çalma der, adam öldürme der, zina yapma der, malını paylaş der, fakirleri doyur ve yetimlerin başını okşa der.ama biz napıyoruz "acıma yetime, döner vurur..." diyoruz, çalma çırpmada tek rakibimiz yine biziz, eleştirilen ateistler bizden daha müslüman. çalmıyor, adam öldürmüyor çünkü hümanist, elindekini paylaşıyor etc. her dinin içinde güzellik var ama işimize gelmiyor. kutsal kitaplarsa en çok yer verilen peygamber hz. yusuf, adam kendisine kötülük edenlere yardım etmesiyle, aff yeteneğiyle, hoşgörüsüyle meşhur. şimdiki müslümanlara bak kendisinden olmayana kin kusuyor. hz. İsa mesela, cüzzamlıların taşlanarak öldürüldüğü bir dönemde taşların önüne atlıyor siper ediyor kendisini. adamdaki misyona bak, dışlanana el uzatıyor ama şimdiki dindarlara bak kutuplara nasıl ayrılırım da marjinal cemaat olurum derdinde. şu dinlerin felsefesi bi alınsa güzel güzel yaşayacağız da olmuyor. hristiyanlar ve museviler için de geçerli bu onların da kitabında güzellik var.
ejderiyaci
ejderiyaci
9 ay
@odin çok güzel yazmışsın eline sağlık.yazında belirttiğin gibi hodri meydan aynı o şekil.allah sonuçta şeytanı neden engelleyemesin ki?onu yaratan o falan filan.bizim toplumumuzda ki çoğu kişi yüzünden bence şeytan istirahate çekilmiştir bile :d
odinson
odinson
9 ay
@anonim_bayan bakara 30-34, ayrıca İşâratü’l-İ’câz, sayfa 259 risale de kabul edersen. meal elmalılı hamdi yazır. yanlış olanı öyle değil böyle yerek ortaya koy, koskoca ayet verip kaçma.
alpheratz ✨
ya anlamadığım bu dinin içindeki güzellikler alınmıyorsa bu din niye var? tanrı öylesine amaçsızca kurallar koydu bıraktı mı oluyor yani. dini şimdi bi güç oluşturma amacıyla kullanıyor adamlar. siyasete bile bulaşıyor. başbakan diyor ki merak etmeyin allah'da bizim yanımızda. allah referanduma evet veriyor galiba. bu saçma sapan yerlere bu şekilde gelince tam tersi zararlı bir hal bile alabiliyor. adam diyor ki müslüman değilsin neden adam öldürmüyorsun? İlk bunu öldürsen bir faydan olur herhalde.
odinson
odinson
9 ay
@ejderiyaci demek ki aynı şekil değilmiş, arkadaşın birisi yanlış dedi :d kaynaklarım ortada, isteyen kuran'dan isteyene tevrat'tan kaynak veririm. araf suresi denmiş, adem ile havva'yı şeytanın kandırma olayı ve secde etmeme hikayesinin anlatıldığı yer. bilmiyoruz sanki sinirim geldi ahaha
Rıza Kaan Tangöze
@odin benim şeytan ile bir sorunum yok. bence biz insanlar şeytana öğretiyoruz nasıl kötü olunacağını. kendi türümüze geleceğimize hiç tanımadığımız insanlara yaşama şansı tanımamak için dünyanın anasını ağlatıyoruz her gün. ve biz hatalardan ibaretde değiliz aslında hatayız direkt.
odinson
odinson
9 ay
@alpheratz siyaset ve politika hoş karşılanmaz gerçek islamda. 4 halife döneminde bozulmalar başlıyor ve hatta öyle bir hal alıyor ki birbirlerini kesiyorlar sonunda. bugün bile suriye meselesinin altında bu var.
Rider
Rider
9 ay
@odin tek noktaya değinip kaçıcam allah emrettiği için insana secde etmesi gerekiyordu ama o kibirlenip yapmadı ki bu da şeytanı allaha karşı itaatsiz bi varlık yapar.
chen
chen
9 ay
@alpheratz ayıp ediyosun kardeşim küçük de olsa halen bir kitle var :d
hipokratinyegeni
evet bununla ilgili bir video izlemiştim. adam diyor ki bir şirket düşün 14 yaşında giriyorsun yıllarca emek verip çalışıyorsun 50 yaşında müdür oluyorsun. sonra bir gün patron 18 yaşında bir çocuğu getiriyor ve diyor ki bu senin yeni patronun sen onun sekreteri olacaksın. doğal olarak isyan ediyor o küçük bir çocuk eğitimi yok işleri bilmez ben yıllardır buradayım her şeye hakimim diyorsun. şeytanın isyan etmesi de bu açıdan bakıldığında haklıdır diyebiliriz belki. çünkü şeytan da meleklerin başı olma mevkisine kadar yükselmişti.hani ateistler sorup durur ya madem allah var neden dünyada fakirlik var kötü insanlar var derler. bence sorunun cevabı senin dediğin gibidir allah şeytanın dediğini ispatlayıp ispatlayamayacağını,insanın verdiği değere layık olup olamayacağını görmek istiyordur. çünkü insanları yeryüzüne halife olarak gönderdiğini söyler iyi-kötü kavramları olmasa insanların bu konuda başarılı mı başarısız mı olduğunu anlayamazdık. bu benim görüşüm tabiki yanlışım varsa düzeltin öğrenmeyi severim :d
odinson
odinson
9 ay
@universitesiz dediğin gibi kabul edelim, o zaman neden tekrar yaratılacağımız güne kadar süre istiyor ve neden bu süre ona veriliyor? şeytan "ben onlardan daha hayırlıyım" diyor. açık açık sevgini ben hak ettim onlar değil diyor. allah ile doğrudan konuşabilen bir varlıktan bahsediyoruz farkında mısınız? ayette bile yazıyor diyalogları. böylesine rüştinü ıspatlamış birisi var, mesele insanın yaratılanlara hakim kılınması. adam buna karşo, bşr yerde haklısın emir allah'ın, ama o emire isyan etmesinin nedeni kendisini daha hayırlı görmesi yaratan için.
alpheratz ✨
ne demek şiirime cevap vermemek bizimle deyilsin :( @chen
zorakimuhendis
kur'an da şeytanın asiliği ile ilgili ayetler var iken yalnızca onuru sebebiyle demek biraz enteresan olmuş...
odinson
odinson
9 ay
@hipokratinyegeni daha iyi örnekleme verilemezdi kardeşim :d ağzına yüreğine sağlık. adamın derdi de bu zaten. az önce de yorumda belirttim. allah'ın muhatap alıp konuştuğu bir varlık bu. öyle sıradan bir şey değil. ama bu onu kötü yapmaz.adem ile havva'yı kandırdı eyvallah ama kafalarına silah dayamadı. :d
Rider
Rider
9 ay
@odin burda da işte allah tan haşa daha iyi biliyormuşcasına konuşmuş olmuyor mu? şeytanı ve insanı yaratan allah hangisinin daha iyi olduğunu bilmiyor mu? ki şeytanın yaptığıda orda kibire girer :) bunları tartışacak kadar dini bilgiye sahip değilim daha fazla malesef :)
odinson
odinson
9 ay
@zorakimuhendis ruhlarımız bedenlerimizden önce yaratıldı, inancımız da ona dayalıdır. yani bedenler yokken de biz vardık, şeytan da vardı. o süreçte hiç isyan etmemiş, emirleri uygulamış hatta cinlerin başına konulmuş bir varlık keyfinden mi cennetten süresiz kovulur? neden böyle bir şey istedi? haksızlığa uğradığına inanmış olamaz mı?
hipokratinyegeni
ya adem ile havva kandırıldı mı o da farklı bir konu :d numan ali khan adlı bir adam var o veriyor bu örnekleri,dinlemeni öneririm :d adem ile havva meselesinde de diyor ki allah ın onlara dünyaya göndereceği zaten belliydi dünyaya göndermek için yarattı yani o elma sadece bir aracı zaten gönderileceklerdi diyor tabi o diyor ne kadar doğru bilemem :d
odinson
odinson
9 ay
@universitesiz dostum haklısın o konuda ama şeytanın da haklı olduğu taraf var. ama şeytan da haksız değil. adamın tezi ortada ve çürümez de. İnsanların salt kötülüğü ve emre itaatsizliği de ortada. İnsanlık kaç kere helak edildi, o tufanlar, doğa olayları hepsi tanrının birer temizliği. düzgünleri ayırıp kaç kere helak ettiği topluluklar var. İnsan denen varlığın kendisi itaatsiz benim anlatmak istediğim şeytanın en azından bir misyonu var. ispatlamak. bizim ise misyonumuz emirleri uygulamak. şeytan en azından bizden daha dürüst.
zorakimuhendis
buradan muradın nedir dostum? diyelim ki şeytan böyle düşündü buradan nereye varacağız.bunu öteki tarafa gitmeden bilemeyiz ki ? tartışsak veya yazsak çizsek bir yere varabilecek miyiz? her şeyi yaptın sıra leyleğe mi geldi😁 communitydeki britta gibi acayip acayip konuşuyorsun vesselam .hepsi geldi geçti sıra şeytanı haklı çıkarıyoruz 😂😂😂
odinson
odinson
9 ay
@hipokratinyegeni ahaha o olayı bilmiyor musun? araf suresi 20-21-22 bunu anlatıyor. özetle yasaklı meyve var, adem ve havva'yı allah uyarıyor, yemeyin sakın bak diyor, sonra şeytan geliyor ve adem ile havva'ya "bu meyveyi yerseniz melek olursunuz ve sonsuza kadar cennette kalırsınız, ondan yasak bu meyve yine de siz bilirsiniz. s" diyor ondan sonra bizimkiler de yiyor :d
odinson
odinson
9 ay
@zorakimuhendis kardeşim biz tartışarak görüş beyan ederek bir şeyler yapıyoruz. dahil olmak zorunda değilsin, bir yere de varmak zorunda değilsin.
zorakimuhendis
öyle diyorsun da bu tartışmadan ilim hikmet çıkmaz ,olsa olsa kabak çekirdeği etrafa sıçrar bilesin. İleri sürmüş olduğun tezinde eksik olan kısım kelâmdır.allahın sıfatları göz önüne alındığında yaptığı ve verdiği emirlerde bir yanlışlık,haksızlık olamaz.dolayısıyla bu konuda şeytan hiç bir şekilde haklı olamaz,hareketleri haklı görülemez.
odinson
odinson
9 ay
@zorakimuhendis ayetler ortada ve ben haklı görüyorum, bu da benim görüşüm. her ayeti olduğu gibi ele alıyorsanız 3 vakit namaz kılın. hatta kılmayın nasıl kılınacağı da yazmaz. dediğim gibi bu benim düşüncem ve kendimce dayanağım var. tekrar ediyorum tartışmak zorumçnda değilsin, işine geldiği gibi davran. İster kelam de ister başka bir şey de.
felagund
felagund
9 ay
bakara suresi 30'da insanın yaratılışıyla alakalı şöyle denir: "hani, rabbin meleklere, “ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. onlar, “orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. allah da, “ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti."

gördüğümüz üzere allah burada zaten insanları yeryüzüne göndermek için yarattığını söylüyor.

diğer pasaj, araf suresinde bahsedilen adem ile havva'nın şeytan'ın oyununa gelmesidir. orada insanlara şöyle bir uyarıda da bulunulur: “ey âdem oğulları! şeytan, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak ana ve babanızı (havva ve adem'i) cennetten çıkardığı gibi sizi de aldatmasın!…”

buradan da anlaşılan şeytan'ın oyununa geldikleri için cennetten çıkarılmış olmalarıdır. ama allah zaten insanoğlunu yeryüzünde yaşaması için yarattığını söylemişti. zaten sonunda dünyaya gönderilmeleri gerekiyordu. ama ne oldu? secde etmeyen şeytan huzurdan kovuldu lakin her ne hikmetse o veya bu şekilde cennette dolaşabilip adem ve havva'yı kandırdı. her şeyi gören ve bilen bir varlığın izni olmadan bunu yapabilmesi mümkün mü? değil. bu bakımdan burada şu anlaşılıyor, zaten yeryüzüne gönderilecek olan kişilerin üzerine şeytan salındı (engel olunmadı) ve akabinde onlar suçlu duruma düşürüldü. cennetten atmak için bahane oluşturulmuş oldu. ki bu şeytan/adem hikayesi bana çok mantıksız gelmiştir bu sebeplerden.
odinson
odinson
9 ay
@felagund görüşüne katılıyorum, ben sadece şeytanın kötü niyetli olduğu kanaatinde değilim. onun derdi bizim bu halefliği hak etmediğimiz.
alpheratz ✨
@chen biz iki vazgeçilmeziz bebeyim 🚬😎
felagund
felagund
9 ay
@odin ben inançlı biri değilim, şeytan da loki gibi bir mitolojik karakter benim için. hikaye bağlamında bakarsam, onun da haklı sebepleri var tabi; ama eski kafalılık da var. otomobiller üretilip yaygınlaşmaya başladığında biri çıkıp şunu demiş: "atlar her zaman kullanılacaktır. otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir." o zamanlar tabiki otomobillerin potansiyeli düşüktü ama şu an at ile otomobili karşılaştırmak akıl kârı bir iş değildir. şeytan'ın da yaptığı bu adamın yaptığıyla aynı =)
yonderly.
ben bu açıklanan durumu bir kanalda animasyonumsu bir şekilde izledim. din ile pek alakam olmadığı için kaynak göstererek açıklama yapamayacağım ama kulağa mantıklı geliyor. :d İnsanoğlu zaten bi bok yediğinde suçu ya yanındakine ya ötekine ya da şeytana yıkıyor. hiç demiyor benim nefsim yok, aklım yok mu? ben hayvan mıyım da ayırt edip düşünemiyorum? şu ortalıkta ben dindarım diye gecinenlerin de çoğu benden beter. : d
odinson
odinson
9 ay
@felagund dostum bütün şeytan figürleri benzer, yunan mitolojisinde de pan var mesela.
@gogebakanpalyaco sorumlu biz olmadığımız sürece sorun yok mantığı, hep bir suçlu var ama biz değiliz ne sevindirici bir hadise.
felagund
felagund
9 ay
@odin şeytan figürlerinin benzer olması doğal karşılanabilir, bütün dinler birbirinden çeşitli şeyleri devşirmiştir. lakin pan'ı düşünecek olursak, İslam'daki şeytan'la benzerliği olduğunu düşünmüyorum. İslam'da şeytan başdüşman, tüm kötülüklerin babası vs gibi ama pan'ın böyle bir konumu yok. antik mısır'daki seth belki olabilir. belki aklına şeytan deyince baphomet sureti geldiği için pan'ı da şeytani bir figür olarak düşünmüş olabilirsin; ama İslam'da şeytan'ın fiziksel özelliklerinden bahsedilmiyor bildiğim kadarıyla ve pan'ın da ateşle alakalı teması yok. pan demişken aklıma geldi pan ormanda falan insanın önüne aniden çıkarmış insanlar korkarmış "panik" kelimesi oradan türemiş, morpheus rüya tanrısı "morfin" oradan, phobos da korku tanrısı "fobi", hypnos uyku tanrısı "hipnoz" vs bu liste uzar gider, çok muhteşem bir şey değil mi binlerce yıllık mitolojik temeli olan kelimeleri günlük hayatta kullanıyor olmak :d
chen
chen
9 ay
@alpheratz ondan sevmiyolar işte sdahja şimdi ben kendi inançlarımla olaya farklı bi bakış açısı getirirdim ama buralarda o taraftan bakamazlar hsgsdjh neyse ben gidiyom :d
odinson
odinson
9 ay
@felagund dostum panı düşünme nedenim panik sözcüğünün etimolojisinden kaynaklanıyor. ben de öğrenene kadar panı bereket tanrısı olarak düşünürdüm hayvancılık üzerine. ama öyle değilmiş, zaman içerisinde şeytani figüre dönüşmüş. ama şeytani bir varlık temsil edildiğinde pan aklıma da gelmiyor değil. musevilikteki betimlemeye de uyuyor. bir de lucifer yani yeni anlaşmadaki şeytan da iyi görünüyor. etimolojisi de ışık veren. pan gibi olmuş olabilir, zaman içerisinde kötü algı yaratılmış olunabilir mezhepler ve hadislerden yola çıkılarak. 4 bin yıllık ibrahimi dinlerinde bazı şeylerin değişmesi de normal geliyor bana.
karakutuu
karakutuu
9 ay
@odin @alpheratz @felagund insanları etkileyen aslında şeytan değil kendi nefisleridir. bu yaratılıştan insanda varolan isyan modudur. allah insanı, emrettiği için değil kendi kendine iradesi ile allah i bulup gücüne kudretine ve özelliklerine aşık olup ibadet etsin diye yaratmıştır. nefis denen iradeyi de içine bu yüzden koymuştur . ve bu yüzden meleklerden daha üstün kılmıştır . ama şeytan bunu cekememis bencillige kapılmıştır allah herşeyi bilendir tabiki de şeytanın ne yapacağını biliyordu. ama bilmek ile suç üstü yapmak aynı şeyler değildir . evinizde hırsız bi hizmetciniz varsa ve bunun farkindaysaniz tv masasının üstüne 50 tl para atarsin bilirsiniz alacak dayanamaz sonunda alır ve kovulur . allah zalim değildir adaletsiz de değildir. şeytan olaya burnunu sokan aptal bir yaratık o olmasa bile yine de nefsine yenik düşen nefsi ile imtihanını kaybeden insanlar olacaktı. şeytan kendini ateşe attı. bencillige kapildi. allah şüphesiz herşeyi bilen gören ve farkında olandır. herkes eşit yaratıldı hepimizin aklı fikri nefsi var hepimizin imtihanı var yaşayan biziz kimin ne olduğunu bilen ise şüphesiz allah tır .
hexakosioihexekontahexaphobia
şeytan diye nitelendirdigimiz kavram dahi kendisine misyon edindigi seyi icra ederken, şuurlu müslümanlar (veya genel olarak insanlar desem daha dogru olabilir) uzerinde herhangi bir etkisinin olmadigini bilerek hareket eder. icimizdeki seytana atamadigimiz boku ona atmak iki kere ahlaksizliktir.