liseli
fazla kasmaya gerek yok.

yüz milyon galaksinin arasındaki bir dış mahallede daha küçük bir gezegende ortalama bir yıldızın etrafında dolanan gelişmiş primatlar olduğumuz gayet açık. evrenin sınır koşulları hakkında çok özel bir şey olmalı. sınır olmamasından daha özel ne olabilir?

evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, her süperstar, bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde, sınava tabi tutuluyor.

böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, birbirimizden nefret etmemiz, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki fikirlerimiz, bunların hepsi; gezegenimizin yalnızlığı gerçeği ile önemini yitiriyor. gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi.

bu gerçeklik, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor. beğenin veya beğenmeyin, bir arada yaşamak zorundayız.

hepimiz; havada asılı duran toz zerresinde, kendi rolümüzü sergiliyoruz.

hepimizin sadece bir kere dünyaya gelme şansı varsa; neden bu şansı en iyi şekilde değerlendirmeyelim?

Yorumlar

limos
limos @limos
11 ay
ne kadar da haklı bir liseli👏
anonim
kansas-dust in the wind dinle 😊