anonim
anonim
9 ay
İstediğim bu hayat değil herkes gibi aynı çizgiden gitmektense daha farklı yoldan gitmeyi tercih ederim. bu hayat, bu düzen insanların hayallerini şekillendiriyor. ne demek mi istedim açıklayım sen astronot olmak istersin ama senin önündeki zorlu şeylet yada parası yada önündeki geçemeyeceğin ygs lys sınavların yüzünden gidersin uyduruk bir bölüme. aslında bunlarda tam hayallerimiz değil bence insanları daha farklı düşünceleri istekleri var ama hayatımızın merkezi olan para yüzünden yapamıyoruz. size soruyorum para sıkıntınız olmasaydı insanların dediklerinizi umursamasaydınız ne yapmak isterdiniz ömür boyu. ben mesela kitapçı yada kitap okumak için bir kafe yada matematiğe zekam bassaydı veteriner olmak isterdim ama olamıyorum neden matematik zekam yok size sorum veterinerlikte yada başka bir meslekte bize yardımı oluyor mu matematiğin "toplama, çıkarma, çarpma ve bölme" işlemi dışında bence yaramıyor ve binlerce insanın hayallerini çalıyor. tabi içinizde matematik zevkli diyecek olan çıkar yapana zaten zevklidir de yapamayana eziyet. lafı çok dolambaçlı anlattım yani özetle diyeceğim şu ki "bizim gerçek hayallerimiz bir sisteme bağlı kalıyor isteklerimize değil."

Yorumlar

odinson
odinson
9 ay
herkes kırsaldan merkeze göçer, ben de kırsala göçmek istiyorum. çiftlik kurmak ve kanatlı hayvancılıkla uğraşmak istiyorum. diplomamın, aldığım eğitimlerin canı cehenneme. hiç köyde yaşamadığımız için ailem tepkili, çevrem tepkili... birileri istiyor 657'ye tabi memur olmam isteniyor. hiç kimse de demiyor "kardeşim güzel hayallerin var, güzel de bir memlekettesin tadını çıkart" diye. ama derslerimin arasına kanatlı hayvancılık dersleri ekledim, baya baya bilgi edindim. boş vakitlerimde arsa fiyatlarına bakıyorum köylerde. piyasanın nabzını yokluyorum, arz/talep değerlendirmesi yapıyorum. çiftlik kurulumu için bir kaç şirketle görüştüm ama gel gör ki "yapamazsın" deniyor. zaten serbest muhasebeci/öğretmen ünvanlarım var, e madem maliyet muhasebesine de hakimsem ve iletişim becerim de yüksekse neden yapamayım lan! ayrıca getirisi ise küçük ölçekte 6 bin net kar bırakıyor. bi desteklensem çocuğum midilli üstünde büyüyecek ama gel gör ki hep sükutu hayal... sonumuz devlette veya özelde öğretmen olmak. çocuğum da midilliyi rüyada görür, bırak midilliyi ayağı toprağa değerse öpsün başının üstüne koysun.
not: devlet bile desteklemiyor, son üç yılda kırsala yerleşmediysen sana teşvik vermem diyor, kosgeb ise kanatlı hayvancılıkta organiğe teşvik yok, ikile diyor. siz de gidin yumurtanın rengi bile katalogtan seçilen endüstriyel yumurta yiyin! (ne dolmuşum)
Değişik Bir Adam
bizim eğitim sistemimizde hayallerin değeri yanında ki miktardan ibaret olarak görülüyor. özetle kamu denetçisi olmak istiyorum çünkü aylık 30 000 tl maaş ve rüşvetle cebime indirebileceğim milyonlarca tl oldukça güzel bir rakam. pardon rakam demişim hayal diyecektim(!).