liseli
okulda bir kız arkadaşıma, kadınlara seslenirken "bayan" diye değil, "hanımefendi" diye seslenilmesi gerektiğini anlatıyorum.

İroniye bakar mısınız? ben anlatıyorum kıza, bir kadına sesleneceksen "bayan, bakar mısınız?" değil, "hanımefendi, bakar mısınız?" şeklinde sesleneceksin diyorum. yazık be. erkek olarak ben uğraşıyorum, normalde alışılmış olan şey nedir? tam tersidir. kadınlar erkeklere bu tarz konularda dikkatli olması gerektiğini anlatır.

yazık. erkek olduğum halde, beni ilgilendiren bir durum yokmuş gibi görünmesine rağmen, mücadele eden benim, kendisine "bayan" denilmesini isteyen ise, karşı taraf. sonra ben biraz sinirlenip ortamın tansiyonunu yükseltince "farklı fikirlere hiç alışık değilsin, saygın yok." dedi.

ne desem bilemedim... ayrıca belirteyim. yazıya başlarken "kız arkadaşım" dedim, evet doğru okudunuz, kız arkadaşım. sevgilim değil. genelde siz "sevgilim" demek yerine kız arkadaş/erkek arkadaş demeyi tercih ediyorsunuz, belirtmek istedim.

haydi selamletle. herkes gider mersin'e, bunlar gidiyor tersine... :/

Yorumlar

Rider
Rider @rider
10 ay
nasıl hoşuna gidiyorsa öyle hitap eder/ettirir yani sana mı kalmış bunu düzeltmek. git başka hobiler edin kardeşim
heracles
la su.cocugu kim sinirlendiriyor
omuluarkadas
kız arkadaş / erkek arkadaş demek normal bir arkadaşlık anlamındadır ben de o anlamda kullanıyorum çünkü. sevgilimse sevgilim derim zaten. bayan konusuna gelince ' bayan bakar mısınız ' nedir yaa. 'hanımefendi bakar mısınız' dır o. bayan değil kadındır bu arada. bazı geri kafacılar kız ile kadın kelimelerini çok farklı boyuta taşımış ben bunu duymamış olarak kabul ediyorum. tavrın çok hoş bu arada. ben laf anlatmaya çalışırken bazı çok bilen (!) İnsanlar var onlara haklısın diyip geçiyorum. sen de öyle yap baktın anlamıyor he de geç. cahile laf anlatmak zordur çünkü.
Yalnizkuş
İnceliğinden ötürü tebrik ederim😊 @liseli
Yalnizkuş
çok haklısın 😊 @omülüarkadaş
Yalnizkuş
pardon ismin yanlış yazdım @omuluarkadas
artemis
ne bu bayan vs kadın mevzusu ya. kadın ve erkek” kelimeleri ilk planda cinsiyeti betimleyen kelimelerdir. bay, bayan, hatun, adam, çocuk, oğlan, kız” bunların tümü türkçemizin zengin bir dil olduğunun göstergesidir başka hiçbi şeyin değil. bu zenginlikten gocunan ciddi anlamda hala kaldı mı? önce algıları ve davranışları değiştirmelisiniz isim işin kılıfı. bir insanın kadına ve kadınlığa duyduğu saygı konusunda o insanın kelimelerinden çıkarım yapamazsınız ki doğru çıkarım yapamadığın bir şeyi düzeltme hakkın da yoktur dolayısıyla. hatta kadınlara ya da bayanlara nasıl yaklaştığını bilmediğin bir insana “bayan deme kadın de" ibaresini yapma hakkın da yoktur. bi insan bana “oradan bir bayan bana mendil uzattı” dediğinde benim kafamda ezik “oradan bir kadın bana mendil uzattı” dediğinde benim kafamda yüce bir dişi birey imgesi uyanmıyor. “kadın” dendiğinde kafamda kirli, “bayan” dendiğinde kafamda temiz bir ayrım da oluşmuyor. dolayısıyla ha bayan denmiş, ha kadın denmiş hiç de önemli olmamalı çünkü kılıfım ne olursa olsun ben her şeyden önce insanım, hayatımın sonuna kadar belirli isimler takılacak bana zaten. tıpkı bir erkeğe de hayatının sonuna kadar belirli isimlerin takılacağı gibi. hayatınızın her anında dilinize çok dikkat ediyor cinsel kimliklere son derece saygı duyuyor, bu kuralları hayatınızın her alanına uyguluyormuşsunuz gibi kadın vs bayan showu yapmayın artik ya. bu cümleler de genel cümleler alınganlık falan da yapma sakın😂