doktorhanim
tüm öğretmen adayları arkadaşlardan bi ricam var.İlk önce bu ricayı etmemde etkili olayı anlatayım. bugün okuldan dönerken yolda ağlayarak giden bi çocuk gördüm.tabi hemen yanına gidip, sordum niye ağladığını.başta söylemek istemese de sonra sınıflarına yeni bi öğretmenin geldiğini ve herkese anne babasının mesleğini sorduğunu söyledi.çocuğun meğerse babası vefat etmiş , öğretmeni sorunca da aklına gelmiş.
hepimiz bu saçma soruya maruz kalmıştırız. ve toplumda daha 'az değerli' görülen meslekleri yapan anne babanın çocuklarının nasıl bir psikolojide olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz heralde.kaldı ki anne babasını kaybedenler de var.
lütfen 'annen, baban ne iş yapıyor ' tarzı boş soruları sormayı bırakalım artık. hayır yani öğrenince noluyo?ben senden özür diliyorum çocuk, o öğretmenin adına :(

Yorumlar

alpheratz ✨
şu hareketi yapabilecek birini görmek sevindirici. evet günümüzde sorulan saçma sapan mantıksız soru yığınından birisi. konu açıldı artık söyleyebilirim bu sebeple sitede annelerimizin anneler günü kutlu olsun veya benzeri yazı yazmıyorum özellikle. ama işte eğitim tek yeterli değil işte gözlem ve biraz beyin lazım.
isbara
isbara
9 ay
ben de adayım güzel bir noktaya değinmişsin teşekkürler :)
minis
minis
9 ay
çocuğun aklına gelmiş morali bozulmuş olabilir ama bende bir öğretmen olarak konuşursam öğrencilerime bu tip soruları soruyorum hepsini tek tek ayrı ayrı tanıyorum ne kadar yakından tanırsak o kadar hassas davranabiliyoruz. öğretmeni ona artık bunu bilerek daha şefkatli davranacaktır diye düşünüyorum sınıftaki her öğrenci ailenizin bir parçası gibi oluyor bir zaman sonra çokta art niyet aramamak lazım
ucuncunesilsaglikci
İçim acıdı ya. çok haklısın gerçekten 👍
omuluarkadas
çok gereksiz bir soru. annesi babası sağ ya da vefat eden var mı diye de soruyorlar sınıf ortasında. bunlar öğrenciyi tanımak amaçlı küçük bir anket tarzında ya da tek tek bireysel olmalı. ben belki annesi babası ölen , ayrılmış ya da araları bozuk olan arkadaşlarım vardır diye sevgi gösterisi bile yapmıyordum bazıları göze soka soka yapıyor bunları. bir arkadaşımın annesi vefat etti diye ben onla konuşurken anne kelimesini ağzıma almıyordum yavaş yavaş kullanmaya başladım yanında . o da arkadaşım farkındayım böyle bir şey yapmaya gerek yok dedi ondan. çünkü ben acı çekiyorsam karşımdaki kim bilir nasıl acı çeker diye düşünüyordum bu durumda. duyarlılık önemli. ben de bir öğretmen adayıyım bu arada .
doktorhanim
bu art niyet aramak değil , ince fikirliliktir. bu tarz sorular belki teke tek görüşmelerde sorulabilir (bence yine gereksiz) ama sınıfın ortasında asla. ayrıca öğrenciyi tanımak için çok daha kaliteli sorular var. siz hiç babasının mesleğiyle dalga geçilen çocuk gördünüz mü ? @minis
minis
minis
9 ay
@doktorhanim görmedim öğrencilerime de tüm mesleklerin çok kıymetli olduğuna dair mesajlar veririm zaman zaman hiç kimse baba mesleğinden utanmamalıdır bende utanmam bu tarz şeyler konuşulmalı normalleştirilmeli diye düşünüyorum mümkün olduğunca gizil mesajlarla onure edilebilirler niyet ve nasıl konuştuğunuz önemli...
anonim
anonim
9 ay
bende bir öğretmen adayı olarak ve adaylığımın son demlerini yaşayan biri olarak gerek stajdaki öğretmenler gerekse kendi öğretmenlerimden gördüğüm en büyük yanlış bu.biz yeri gelecek çocuklara hem anne hem baba olacaz.yani diyeceğim o ki biz ailelerin mesleğini değil o cocukları geleceğini kurtaracağız.
anonim
anonim
9 ay
bana kalirsa hicte gereksiz bir soru degil egitim sisteminde cocugun ogrenme faliyetlerinin cogu evde ogrenme annesinin babasinin meslegini ogrenirsen mesela ogretmen cocugu olsun onu evine birakirsin. odev verdin yapmamis cocugun durumunu bilirsen ona gore davranirsin. obur turlu daha sakincali. sorulmasi ogrenilmesi lazim. cocugun yasi kucukse sikinti yok ama ortaokul ustune anket yapilmasi daha mantikli.