liseli
liseli
8 ay
hayalleri fakir insanları hiç anlayamamışımdır.

maddi olarak fakir doğabilirsiniz, ben de o şekilde doğdum. cehalet, yobazlık, görgüsüzlük dolu bir küçüklük de geçirmiş de olabilirsiniz, tıpkı benim gibi. ben bir tırrektim, elimde tespih vardı, kollarım iki metre açık bir şekilde yürüyordum, üç beş kuruş para biriktirip mahallede hep birlikte bıçak alırdık kendimize. küçücük yaşta sigara içerdik, kızlara laf atılmasını maharet sayardık. usb takınca çalışan seyyar hoparlörler vardı, onları alır sesi açar müzik sesi ile etrafı inletirdik. değişik, zincirli kolyeler takardık. ha zincir deyince aklıma geldi, zincirlerimiz de vardı. İnce, orta uzunlukta, sallaya sallaya gezerdik onu. köpek büyütürdük. tahmin edeceğiniz üzere pit bull tarzı köpeklerdi. gezdirirdik onu, tasmasının zinciri de uzun olurdu, korkardı millet. pis bir ağız, gevşek konuşma şekli, saygısızlık diz boyu, kafa zaten basmıyor hiçbir şeye... sürekli kavga ederdik, maharet sayardık bunları. grup halinde gezerdik. artistlik yapardık, yüksek sesle konuşmayı bir "şey" sanardık. ve daha bir çok şey...

fakat her şeye rağmen, insan kendini değiştirebilir. muazzam bir değişime, kendi değişiminize tanıklık edebilirsiniz. asıl mesele değişimi istedikten, bundan sonra başlıyor; ben kİmİm? ve ne yapacağim? kendinizi değiştirdiğiniz zaman, önünüzde kendi elinizle belirleyebileceğiniz bir hayat karşınızda duruyor olacaktır. İstediğiniz her şeyi olabilirsiniz. neden olamayasınız? tek ihtiyacınız hayal etmek.

ne? o gördüğünüz bilim insanları, filozoflar, politikacılar, çocuk yada genç olmadılar mı sanıyorsunuz? onlar gökten inerek bu işi yapmaya başlamadılar. hayalleri vardı ve emek harcadılar. ve başardılar.
çevremde de çok kişi görüyorum. hayal etmiyorlar. hayalleri bile fakir. niye okumak istedikleri alanlarda gelişmek, belki bir yüksek lisans, doktora yapmak istemiyorlar? yurt dışına çıkıp orada da eğitim görüp, sonra tekrar geri gelip bildiklerini anlatmak, konferanslar vermek istemiyorlar? para mı dediniz? o kadar burs veren kurum var, sadece yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yardım amaçlı kurulmuş vakıflar, kurumlar var. yapmayın rica ediyorum, maddi dayanağım 0 olmasına rağmen ben bile bu kadar düşünmüyorum para işini.

İşin özü; insanın hayalleri fakir olmasın, gerisi geliyor. başkaları, aynı bizim yollarımızdan geçerek başarılı olmuş, biz neden başaramayalım? hatta daha iyisini bile yapabiliriz. hızımı alamadım. bir sonraki yazımda görüşmek üzere. :)

Yorumlar

Guvenvermiyordemissin
ben tırrektim kısmından sonrasını okuyamadım :d
neutron
neutron
8 ay
ilk paragrafı okurken ağladım :d
anonim
anonim
8 ay
kardeş o işler öyle değil ama yinede sen bilirsin