alpheratz ✨
çok rahatsız olduğum bir şeyden size bahsedeceğim. tavuğun kuluçka dönemlerini, 21 gün bekleme muhabbetlerini filan tabi ki biliyorum ama yumurta yerken, renginden de olabilir bilmiyorum o minnak civcivleri yiyormuş gibi hissedip, fazladan bi yutkunup kısa süreli kendimden nefret aşaması geçiyorum. size de oluyor mu bu? sucuğu yerken dana aklıma gelmiyor ama civciv öyle pammık gibi gözümün önüne geliyor. tam bunları düşünürken dalmışım, bulaşık süngerine ayçiçek yağı döküp tavayı temizlemeye çalışıyordum. çok kötüyüm arkadaşlar :s

Yorumlar

felagund
tavuklar her gün yumurtlayabilir. döllenmiş olsa da olmasa da yumurtlarlar. marketten aldığın yumurtalar ise yüksek ihtimalle döllenmemiş yumurtalardır. şirkette horoz sayısı bellidir, tavuk populasyonunun artması için kullanılacak bir grup vardır vs. döllenmiş yumurtaları kuluçka makinelerine yerleştiriyorlardır. bu yüzden civciv mi yiyorum diye telaşlanmana gerek yok, senin yediğin yumurtalardan zaten civciv çıkmayacaktı döllenmemiş olduğundan.

hayret edilecek nokta, döllenme olmadığı halde yumurta üretiminin her gün gerçekleşmesi; zira bunu yapmak için enerji harcanmakta, evrim ise optimum değerlere ulaşmak durumundadır. her gün yumurtlaması hayvanı zor duruma sokuyor, hele üremediği halde yumurtlaması boşa enerji kaybı demektir. fakat burada tabi yapay seçilim devreye giriyor, yani insan etkisi. tavukları doğal avcılarından (sansar, tilki, çakal vs) koruduğumuz ve onlara besin sağladığımız için bu özellikleri süregelmiş. uçamamaları ve bu yüzden avcılardan kaçma konusunda pek de yeterli olmamalarına rağmen hala varlıklarını sürdürüyorlar.