alien
merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz. şimdi sizlere samsun'da yaşadığım bir olayı anlatacağım.
dünya'dan 25 milyar ışık yılı uzaklıkta kayra dize yıldızlarından buraya uzaktan akrabam olan cevahir ile meydanda hatun kesiyoruz. şu kız senin bu kız benim, şunu şöyle bunu böyle... muhabbetin kalitesi yerlerdeydi, cezaevi mahallesinden cemal diye bir arkadaşımız var, o da geldi. 2 uzaylı bir dünyalı kız kesiyor, iğrenç iğrenç muhabbetler çeviriyoruz. neyse bizim cevahir en son kızın birine ıslık çaldı, kız harbi çıktı, cevahire dönüp; 'seni dünya üzerinde yok ederim', dedi. bizim cevahir, çıldırdı, alındı, hor görüldü gibi hissetti. nereden bilsin garibim, dünyalıların büyük gereksiz laflarını. gaza geldi cevahir. hemen oracıkta kıza; 'asıl ben seni yok ederim, seni lanet şey' dedi. kız buna tekme tokat daldı, biz de bakıp gülüyoruz. derken cevahir paralel evrenlere geçiş portalını aktif etti, kızın saçından başından tutup portalın deliğine fırlattı, kız ortadan kayboldu. dünya üzerinden yok etti kızı.

Yorumlar

limos
o ney😯
alpheratz ✨
evren 13.8 milyar yaşında olduğuna göre 25 milyar ışık yılı olamaz. dislike
Guvenvermiyordemissin
başı iyiydi cevahir işi cortlattı
felagund
@alpheratz evrenin yaşı 13.8 milyar yıldır lakin evrenin çapı 93 milyar ışık yılıdır. 13.8 milyar yıl zamandır, 93 milyar ışık yılı uzunluktur, ikisi birbirinden farklıdır. çapı 93 milyar ışık yılı olan evrende 25 milyar ışık yılı uzaklıkta yıldız bulunmasında bir mantıksızlık yok anlayacağın.
alpheratz ✨
25 milyar ışık yılı uzaklıktaki ışık 13.8 milyar sürede mi sana ulaşır? 93ü geç 193 bile olabilir orası başka.
felagund
@alpheratz hocam ışığın gidip gelmesinden bahsetmedim ben, 25 milyar ışık yılı ötedeki varlıkla anında iletişim kurmak diye bir olay mı var zaten karı kız muhabbeti yapmışlar bir de hahah. evrenin yaşı 13.8 milyar yıl olabilir ama (gözlemlenebilir) evrenin çapı başka, yani 46.5 milyar ışık yılı yarıçapındaki yıldızlardan bize ışık ulaşıyor, daha uzaktan gelenler ulaşamıyor çünkü ışıktan daha hızlı uzaklaşıyoruz onlarla birbirimizden. yani, daha anlaşılır kılmaya çalışırsam, şu anda 25 milyar ışık yılı uzaklıktaki o yıldızdan bize gelen ışık misal 8 milyar yıl önce yola çıktı. lakin evrenin genişlemesiyle cisimler birbirinden uzaklaşıyor, ama bir durum daha var ki evrenin genişlemesi uzay-zaman düzleminin gerilmesine neden oluyor. bu da ışığın daha fazla yol kat etmesine neden oluyor düzlem gerildiği için. yani, 13.5 milyar yıl önce ortaya çıkan ışık kaynağı bizden 46 milyar ışık yılı ötede olmuş oluyor iki tarafın birbirinden uzaklaşması ve evrenin genişlemesi buna sebep oluyor. falan filan işte, hayat güzel, kuşlar uçuyor.
alien
abi sakin olun hepsini popomdan uydurdum askdjhas