Sözlük Başlıkları

ad günü
eskiden orta asyadaki atalarımız büyüyüp yaptıkları kahramanlıklara göre isim alırlarmış: ejderya öldürmek, köyü rahatsız eden bir canavarı alt etmek, tek başına elli düşmana karşı galip gelmek, at üstünde son sürat giderken yüz metre ötedeki üç düşmanı aynı anda okla vurmak gibi üstün başarı örnekleri bunların arasında sayılabilir. mesela çıplak ellerinle azgın bir ayıyla dövüşüp onu boğarsan ayıboğan ismini alabilirsin. işte ad günü kişi adını bu olaylar neticesinde aldığı için aynı zamanda bu kahramanlıkların yıl dönümüdür swh
1 ay
yere düşen insanların vatan haini olduğu gerçeği
İlginç bir gerçek.

şimdi bakacak olursak yerçekimini newton bulmadı mı?
buldu.
e bu newton gavur değil mi?
gavur.
o halde yere düşen insanlar hiç kusura bakmasınlar ama gavur icadı yerçekimiyle yere düştükleri için vatan hainiler.
1 ay
karanlıkta eşyaları bir şeylere benzetmek
böyle bir şey olduğu zaman beynimi tebrik ediyorum helal olsun o kapının arkasında asılı duran ceketi sen nasıl bir yaratığa benzetebildin deyip üstün hayal gücü ödülü verip elini sıkıyorum, gülüp hayatıma devam ediyorum.
2 ay
favori pokemon
düzeltme yapmam gerekiyor girdimde, bitki pokemonu yazmışım yanlışlıkla ama böcek pokemonu aslında swh
2 ay
favori pokemonbenim favorim scyther, bitki pokemonu, pek güçlü sayılmaz ama o bıçak kollar falan tam karizma
2 ay
cuma namazında farzı kıldıktan sonra çıkan insan
dinin gelenekten öte gitmediğinin, insanların hayatlarını akıl ve bilimin ışığında idame ettirmesi için din faktörünün ortadan kalkması gerektiğinin göstergelerinden biri olan insandır.
2 ay
yumurta bile kıramayan bayanlar
yumurta bile kıramayan baylardan tek farkları, güzel toplumumuzun bir kesimi belki de çoğunluğu tarafından hor görülmek olan bayanlardır.
2 ay
unutulmayan aşk filmleri
keira knightley ve james mcavoy'un başrollerinde olduğu 2007 yapımı 'atonement' filmi
2 ay
krzywy domek
görüldüğünde 'önemli olan iç güzellik' lafzını çağrıştıran bina
3 ay
atari oyunları oynamış efsane nesil
tsubasa hiç izlemedim lakin tsubasa'nın atari oyunu çok sarıyordu. oyunun dili japonca'ydı hem de, anlamadan basıyordum seçeneklere swh
3 ay
gıda intolaransı
muhtemelen en yaygın tipi laktoz intoleransıdır. laktoz, sütte bulunan bir karbonhidrattır ve bazı insanlarda bunu sindirecek enzimler ya gerektiğinden az üretildiği ya da hiç üretilmediği için süt ve sütten elde edilen besinleri yedikten sonra bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
3 ay
tüketeceği yemeğin yahut içeceğin fotoğrafını paylaşan insan
anlam veremediğim insandır. yemek güzelce hazırlanmıştır, üstten çeker fotoğrafını paylaşır. arkadaşlarla alem yapıyordur içkileri dizerler markaları görünecek şekilde, paylaşırlar. illa içki olmasına gerek de yok, kahve de olur, çay da olur. genellikle fincanda kahve çekenler kendini profesyonel fotoğrafçı da sanır, o da ayrı bir tez konusudur. kısaca söylemem gerekirse abicim amacınız ne sizin? o kahvenin, o biranın reklamını yapmak size mi kaldı yav. tamam ciddi ciddi reklam sektöründeysen bu işi yap, yahut arkadaşlarla belki sevgilinle masadasın hepinizi kadraja alacak şekilde fotoğraf çekinin o zaman yemek de içeçek de görünür ona da eyvallah. ama gidip şunları tek başına çekmeyin yav. insanlar yerine ben utanıyorum özellikle o içki şişeleri kutuları paylaşıldığında.
3 ay
ilk kimin aklına geldi diye merak edilen şeyler
odaya biri girdiğinde uyuyormuş taklidi yapmak ilk kimin aklına geldi meraktayım
3 ay
sevgili için yapılabilecek fedakarlıklar
bir örnek olarak: dansçı sevgilinin* birlikte dans ettiği grubun baş dansçısı olabilmesi için diğer günün sabahı girmesi gereken bir seçme olması ve yurt dışında prestijli bir okulda dans eğitimi almış bir rakibinin olması. akabinde rakibinin sabah olan seçmeye gidememesi için o rakip hatunu ayartmak ve gece bol bol alkol içirip sevişmek, sabah kalkamayacak duruma getirmek. sabah kalkamaması için de çalan alarmını kapamak. sonucunda sevilen şahsın baş dansçı olması. büyük fedakarlık bence.

*:aslında o an sevgili değil ama onunla sevgili olabilmek için bu yapılan fedakarlık.
3 ay
iyilik yapıp denize atmak
başlığın ilk girdisinde bir yanlışlık var. zira mavi balinalar 33 metreye ve 190 ton ağırlığa ulaşabilmelerine rağmen krill denilen küçük karideslerle beslenirler. günde 3.5 ton kadar yiyebilirler. lakin balık, fok vs gibi şeylerle beslenmezler. ya haber yalan ya da fokları yiyen şey mavi balina değil.
3 ay
et tu, brute?
"et tu, brute?" ya da kelime anlamlarıyla "ve sen, brutus?" ve bundan daha ziyade ise "sen de mi brutus?" olarak bilinen, romalı senatörler ve yakın arkadaşı brutus tarafından suikaste uğrarken sezar'ın ettiği son sözlerdir. william shakespeare'in julius caesar isimli oyununda kullanılmıştır ve günlük hayatta hala en yakınından darbe yiyenler tarafından şaka maksatlı da olsa kullanılmakta. gerçekte ise sezar'ın 23 tane bıçak darbesini alırken bir cümle kuramadan öldüğünü yahut romalı tarihçi suetonius'un aktarımıyla son nefeslerinde yunanca "καὶ σὺ, τέκνον" dediği söyleniyor. bu sözün anlamı ise "sen de mi oğlum?". en yakın arkadaşı belki de oğlu olarak gördüğü birinden böyle bir ihanete uğramak adama ne derece koymuştur hayal edemiyorum. gerçi 23 kere bıçaklanınca da acısı pek sürmemiştir. ışıklar içinde yat ulu sezar!
3 ay
intihar etmek
kişinin; kendi hayatından nefret etmesi, sıkılması, çektiği acılara dayanamaması, güçlü uyuşturucu madde etkisi altında olması, bunu yaparsa kendini daha iyi bir yerde bulacağı (misal cennet) sanrısı ile bomba patlatması vs gibi sebeplerle kendi hayatına son vermesi eylemidir.

İntihar kişinin sorunlarına kökten bir çözüm sağlıyor doğrudur. lakin bu eylemi yapan kişi için artık bir problem olmaktan çıkıyor ve geride kalanlar için bir problem haline geliyor. İntihara karşı değilim ama kendi sorunlarından kurtulurken başkalarını ateşe atmaya karşıyım. kendi kendinize daima şunları deyin ve moral verin: "geri çekilmek yok! pes etmek yok!"
3 ay
the young pope
jude law hazretlerinin genç, karizmatik, zeki, otoriter, gizemli, tahmin edilemez, küçük yaşta yetim kalmış ve çok acılar çekmiş bir papa rolünde başrolde olduğu dizi.

papanın bir sonraki adımı ne olacak, ne amaçlıyor vs diye düşünürken dizi su gibi akıyor. olayların genelinin vatikan'da geçmesi dolayısıyla da oradaki çeşitli mekanları ve içerdikleri sanat eserlerini görmek çok hoş. ayrıca dizinin müzik seçimleri de çok iyi. dizinin yaratıcısı paolo sorrentino muhteşem bir iş başarmış, kendisini ayakta alkışlayarak tebrik ediyoruz efenim.
3 ay
telefon numarası isteme yöntemleri
'telefonumu kaybettim buralarda, sizinkinden arayabilir miyiz belki duyar buluruz' deyip kendi telefonunu aratmak bunlara bir örnektir.
3 ay
yatır
münevver ayaşlı yurdunun altında bir (ya da birkaç tane) bulunduğu ve geceleri yakınlardan gelen çığlıkların binlerce yıl önce orada tanrılara kurban edilen insanların sesleri olduğu rivayet edilir. karanlık yurt koridorlarında gülüşüp koşan çocuk sesleri duyduğunu iddia edenler de vardır. geceleri lavaboya gidince aynaya bakmamak tavsiye olunur.
4 ay