Nobel Ödüllü Aziz Sancar'ın Evrim Teorisi Sorunsalı 3 Temmuz 2017 Pazartesi

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde düzenlenen programda konuşan Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, yeni bilimsel çalışmasını anlatırken ülkemizdeki sorunlara da değindi ve "Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır" dedi. Daha sonra ise bu sözleri yanlış algılamaya sebep oldu. Bunun karşısında ise Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı, Aziz Sancar ile röportaj yaparak konuya açıklık getiriyor.

Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Orhan Bursalı da değerli bilim insanı Sancar'la yaptığı konuşmayı köşesine taşıyarak kamuoyunun kafasındaki soru işaretlerini giderdi. Bursalı'nın aktardığı bilgiye göre Sancar, Azerbaycan’daki konuşmasının Türkiye’ye bilerek yanlış yansıtıldığını düşünüyor.

Orhan Bursalı'nın yazısının bir kısmı şu şekilde:

"Aziz Hoca ile birbirimize güveniriz. Bizi derin yurtseverlik ve bilim bağlar öncelikle. Verdiği yanıtı yayımlama izni de verdi ama şunu da yazmak koşuluyla:

“Aziz’i en çok üzen Türkiye’de üstümüze aptal tozu serpilmiş gibi durmadan akla mantığa sığmayacak sebepler bulup, tüm enerjimizi bu suni kavgalara harcıyor ve ülkemize zarar veriyoruz, bu büyük bir günahtır...”

Tamamen katılıyorum. Yazıktır, günahtır bu ülkeye

Peki, gerçek neydi?

“Bir gencimiz bilim ve inanç konusunda soru sordu. Ona şu yanıtı verdim: ‘Ben Müslümanım ve Allah’a inanıyorum. Evrime inanmak gibi bir şey yoktur, Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir.”

Aziz Hoca: “Suni kavgalar çıkarıp ülkemizi krizlere sürüklüyoruz... Bence bu suni kavga başka şeylerde olduğu gibi maalesef Amerika’dan ithaldir. Dünyanın en albenili ‘yaratılış müzesi’ benim eyaletimin batısındaki Tennessee’dedir ve Türkiye’deki birçok ‘creationist’ buradaki yobazlardan ithal malı fikirlerle maalesef ülkemizi fuzuli işlerle mesgul ediyor.”

Kaynaklar:

Sessizkadin 🕵️‍♀️ Sessizkadin 🕵️‍♀️ @Sessizkadin

Yorumlar

felagund
felagund @felagund
cumhuriyet gazetesi yazarı orhan bursalı olaya açıklık getirmek için aziz sancar ile tekrar konuşmuştur. yanlış anlaşılmaya mahal vermemek gerekir, aziz sancar dna ile genler ile uğraşan bir bilim adamı, evrimi reddetmesi çok düşük bir ihtimal. nitekim orhan bursalı'ya da şöyle demiştir: "evrime inanmak gibi bir şey yoktur, evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir.”

kaynak:
"http://www.cumhuriyet.com.tr/m/koseyazisi/770123/aziz_sancar__evrim_gercektir....html
Sessizkadin 🕵️‍♀️
Sessizkadin 🕵️‍♀️ @Sessizkadin
@felagund bu kadar hızlı davranmasaydın onuda ayrıca hazırlanacaktım 😊
felagund
felagund @felagund
İçerik hazırlamadığımdan daha sonra düzenleyebiliyor muyuz falan bilmiyorum, bilgiyi ekleyeyim dedim o yüzden. ayrı yazılması da bence yanlış, aynı haberin içine doğrusunu yazmak gerekir insanları yanlış bilgilendirmemek için. bu haberi okuyup diğerini atlayabilir bir insan.
Sessizkadin 🕵️‍♀️
Sessizkadin 🕵️‍♀️ @Sessizkadin
@felagund sorun değil. teşekkür ederim.
Sessizkadin 🕵️‍♀️
Sessizkadin 🕵️‍♀️ @Sessizkadin
@felagund düzenleyip o kısmı da hemen ekliyorum
felagund
felagund @felagund
İyi olur çoh da güzel olur :p
Sessizkadin 🕵️‍♀️
Sessizkadin 🕵️‍♀️ @Sessizkadin
@felagund tamamdır editledim 😀
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

Sessizkadin 🕵️‍♀️
Sessizkadin 🕵️‍♀️
@Sessizkadin
💫
2016 Girişli