Mühendislik Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 8 Dizi 26 Şubat 2018 Pazartesi

Dizi dünyası alıp başını gitmiş durumda. Her gün çekilen dizilere bir yenisi daha ekleniyor ve hangi birini izleyeceğimizi şaşırmış durumdayız. Bu noktada da devreye belli ilgi alanlarına göre hazırlanmış dizi listeleri devreye giriyor. Eğer mühendislik, fizik gibi konulara meraklıysanız veya okuduğunuz bölüm bunlarla ilgili ise bu liste de tam size göre!

1. Black Mirror

Black Mirror
Sezon Sayısı: 4
Durum: Devam ediyor.
IMDb Puanı: 8,9

2011 yılında Charlie Brooker’ın senaristliğini üstlendiği, İngiliz yapımı Black Mirror’ın konusu oldukça çarpıcı. Hangi tarihte olduğunuzu bilmediğiniz, her şeyin normal hayatınıza benzediği fakat kullandığınız teknolojik aletlerin çok ileri boyutlarda gelişmiş olduğunu düşünün. İşte Black Mirror her bölümüyle sizi, “Acaba ileride bu kadar korkunç olaylar gerçekten yaşanabilir mi?” sorusuyla yüzleştiriyor.

Gelişen ve değişen teknolojinin çarpıcı sonuçlarının antoloji serisi olarak anlatıldığı yapım, yüksek reytingleri ve olumlu yorumları ile dizi sektörüne adını altın harfler ile yazdırmış durumda.

2. Fringe

Fringe
Sezon Sayısı: 5
Durum: Sona erdi.
IMDb Puanı: 8,4

Fringe bir televizyon efsanesi haline gelen J.J. Abrams (Lost, Alias, Star Wars) tarafından yaratılan bir bilim kurgu dizisi. Fakat biz mühendislerin öğrendiği her şeyin temeli fizik olduğu için de bu diziyi listeye almasak olmazdı.

Aklınıza gelebilecek her türlü şeyin gerçekleştiği bir dünya düşünün. Paralel evrenler, geçmiş gelecek arası yolculuklar, şekil değiştirenler, akıl almaz işler yapan makineler, çılgın bilim adamları ve olmazsa olmaz polisiye. FBI’ın oldukça gizli ve sınır-ötesi vakalarını araştıran Fringe departmanı ile soluksuz bir maceraya hazır olun!

3. Altered Carbon

Altered Carbon
Sezon Sayısı: 1
Durum: Devam ediyor.
IMDb Puanı: 8,5

Ödüllü yazar Richard Morgan’ın romanından uyarlanan Altered Carbon, online dizi izleme platformu Netflix’e adeta bomba gibi düştü. Neredeyse kusursuza yakın beğeni oranı ile izleyen herkesi memnun etmeyi başardı.

Artık günümüz ile neredeyse alakası olmayan bir yüzyıla gidiyoruz. Gezegenler arası yolculuk, sanal gözlükler ile hologram yayınlar, hatta insanların belleklerinin çiplere kaydedilip, başka bedenlere aktarılabildiği bir gerçeklik var. İşte bu gerçeklikten tam 250 yıl sonra Takeshi Kovacs (Joel Kinnaman), zenginliğinin sınırı olmayan bir adamın cinayetini çözmek için yeni bir bedende tekrar diriltilir.

4. Mr. Robot

Mr. Robot
Sezon Sayısı: 3
Durum: Devam ediyor.
IMDb Puanı: 8,6

Netflix’in oldukça tutan bir diğer yapımı Mr.Robot. Artık her yerde mutlaka izlemeniz gereken diziler arasında geçiyor ve muhtemelen izlemişsinizdir de fakat biz yine de kısaca konusundan bahsedelim.

Elliot, gündüzleri bir şirkette siber güvenlik üzerine kod yazmaktadır. Gece ise huzuru sağlamak için kanunsuz bir şekilde hackerlık yapar. Daha ilk bölümden karanlık ve büyük işlerin içine giren Elliot’ın hikayesini izlerken, heyecandan diziyi bırakamayacaksınız.

5. Silicon Valley

Silicon Valley
Sezon Sayısı: 4
Durum: Devam ediyor.
IMDb Puanı: 8,6

Richard Hendricks (Thomas Middleditch) Silikon Vadisi’nde çalışan bir mühendistir. Pied Piper adını vermeyi düşündüğü şirketini kurmaya çalışırken çektiği sıkıntıları komik bir dille anlatan dizi, yaratıcı ve sürükleyici hikayesinin yanı sıra bir de komedi unsuru ile izleyicilerden tam puan aldı.

6. Westworld

Westworld
Sezon Sayısı: 2
Durum: Devam ediyor.
IMDb Puanı: 8,9

Westworld aslında Michael Crichton(Jurassic Park’ın yaratıcısı) tarafından 1973 yılında yazılan bir senaryo. O sene içerisinde filme çekilen senaryo, HBO kanalı ve duayen J.J. Abrams tarafından geçtiğimiz sene dizileştirilmeye karar verildi ve büyük beğeni topladı.

Oldukça zengin insanların ziyaret ettiği kurgusal bir eğlence parkında, yapay zekaya sahip kovboy gibi giyinen robotlar vardır ve ziyaretçiler kendilerini tatmin etmek için istedikleri her şeyi yapmakta özgürdür.

7. The IT Crowd

The IT Crowd
Sezon Sayısı: 5
Durum: Sona erdi.
IMDb Puanı: 8,6

Büyük bir şirketin teknik destek kısmında çalışanlarının başına gelen komik hikayeleri anlatan dizi, ‘nerd’ kavramını da oldukça eğlenceli bir biçimde işliyor.

8. Rick and Morty

Rick and Morty
Sezon Sayısı: 3
Durum: Devam ediyor.
IMDb Puanı: 9,3

Rick, Morty’nin çılgın bilim adamı olan dedesidir. Sürekli içki içer, deney yapar ve başını belaya sokar ama yanlış anlaşılmasın bu onun en sevdiği şeydir. Morty ile maceradan maceraya koşar, ölümlerden döner ve adrenalini hissetmeye bayılır. Bir de kendini dünyanın en zeki insanı olarak görür, hatta dünyanın değil tüm galaksilerin!

Bir yetişkin çizgi filmi olan Rick and Morty’nin mühendisleri eğlendirirken bir yandan da onlara ilham vereceğini düşünüyoruz.

Kaynaklar:

tv

Omü Dedikodu Omü Dedikodu @editor

Yorumlar

privity
privity @privity
bence leverage da olabilirdi listede
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

Omü Dedikodu
Omü Dedikodu
@editor
Yetkili bir abiniz. Yazar, çizer. İçerik üretir.
2018 Girişli