hotel california

Omü Dedikodu Sözlük
Omü Dedikodu Sözlük
amerikan tarihinde vietnam savaşı toplumsal değişimlere sahne olmuştur, bu şarkı ise vietnam savaşı sırasında cepheden gelenlerin uyuşturucuya bulaşmasını ve o dönemde patlak veren hippi akımının da etkisiyle bütün bir ülkenin kafası güzel gezmesini konu alan the eagles eseri.
şarkının özel bir dramatik hikayesi de vardır, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez tam bir şehir efsanesidir. eminim o hikayeyi de birisi yazacaktır.

yıllar önce the big lebowski filminde duyduğum ispanyolca bir versiyonu:

scarlettohara
scarlettohara
en sevdiğim şarkılar arasında ve zil sesim olan şarkı hakkında internette bir sürü hikaye dolaşmakta. otelin şeytanın kilisesine dönüştürüldüğü ve aslında akıl hastanesi olduğu da bu rivayetlerden. henley yıllar önce rolling stone dergisine "şarkı sözü açısından baktığınızda geleneksel ve klasik bir yapı arasında kalan bir şarkı bu. karanlık ile aydınlık, iyi ile kötü, genç ile yaşlı, ruhani ile dünyevi işler arasında kalmış bir şarkı... sanırım daha çok masumiyetmizi kaybetmekle alakalı olduğunu söyleyebiliriz." seklinde röportaj vermiş ve yine aynı dergi tarafından tüm zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde 49. sıraya yerleşmiş. sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. ayrıca şarkı sözlerinde de bir çok kelime oyunu ve metafor varmış ama anlayabilecek kadar kültürel birikimim yok malesef 🙄