Fridakahlo
hergeçen gün daha fazla kendimi dinlemeye başlıyorum. dün yaptığım şeyi bugün asla yapmamaya çalışıyorum. geçen bir günün bile insana katkısı var. bir şey öğrenmek için yaşayarak, deneyimleyerek öğrenmek lazım. İnsanı olgunlaştıran şeyin okumakla değil, daha çok yaşantı ile olduğuna inananlardanım. ha bide insanları anlamaya çalıştım. denedim olmuyor. dinlemeye çalıştım. baktım olmuyor. neden, niye, sebep sorularına cevap aradım. olmuyor. dümdüz yaşamaya karar verdim inşallah olur. biz insanlar anlaşılmaz varlıklarız. varsa insanları anlama tavsiyesi alırım.
Fridakahlo
güzel sanatlar kampüsü ilk başta bana lise havası vermişti. daha sonra bu fikrim gittikçe değişiyor. kampüse çıktığımda ne kadar kalabalık geliyor anlatamam. eğitime girdim mesela fakülte çok güzel ama kalabalık. gsf de daha dingin bir hava var mesala bugün okul çıkışında bir tek biz mi varız dedim. kalabalığı sevmeyen biri olarak bu büyük şans oldu benim için. konum olarakta, sakinlik olarakta hergün şükrediyorum ☺️ çarşambada olan arkadaşlara da allah yardım etsin allah başka dert vermesin deyip. cümlemi iyi akşamlar deyip kapatıyorum.
Fridakahlo
bu gençlik nereye gidiyor modundayım, oturup insanları izliyorum. 70 yaşında teyze gibiyim bugün.
oturdum, bunu düşünüyorum şuan evet. nereye gidiyor bu gençlik?
Fridakahlo
çok yorgunsan, uykun varsa ve yinede uyuyamıyorsan bu gerçekten çok sinir bozucu.
Fridakahlo
bugün kitap fuarına gittik. bir yazara rastladık, kitaplarına baktık. sonra orda iki tane lise öğrencisi vardı. ayak üstü konuştuk yazarla, bu arkadaşlar yazarla konuşmaya gelmişler, bizimde resim okuduğumu öğrenince edebiyat, şiir, resim ilgili olduklarından bizim yanımıza gelip kendi yazdıkları şiir kitabını hediye etmek istediler. ayak üstü konuştuk, meğer çocuklar 5 - 6 kişilik arkadaş grubu imiş birlikte şiir yazıp bunu kitap haline getirmişler. fuarda vakit olmamıştı, fuardan sonra bakayım dedim.o kadar mükemmel yazılmış ki emek göstermişler, özenmişler ve çok yeteneklilerdi. bunu faaliyete geçirmeye çalışıp uğraşmaları ne kadar güzel birşey o kadar taktir ettim ki.çok güzel değil mi? geleceğin çocuklarından çokta ümidi kesmemek lazımmış.
Fridakahlo
herkes çok zor bir yaşam savaşı veriyor. anlayış, saygı, empati ve merhamet bir kaç güzel kavramlar.
Fridakahlo
özellikle lisede böyle sürekli insanları bişeylere benzetme geleneği vardır.herkesin vardır şuna buna benzetiliyordum diye yani genelde öyle tavşana, kediye falan benzetenler var sizinde varmıydı bilmiyorum. kendimi bildim bileli anime karakterlere benzetiliyorum. lisede anime kız diye seslenirlerdi. anime diye seslenince dönüp bakıyordum, artık siz düşünün 🤭 birde internetten açıp gösteriyorlar, bak işte aynısın diyorlar. artık bu duruma alıştım sanırım.
Fridakahlo
bu bir sorun mu bilmiyorum. arkadaşlarımı, akrabalarımı sürekli arayım sorayım mesaj atayım elimden hiç telefon düşmesin şeysi yok. beni aramadın sormadın unuttun diye söylemleri var ama aslında kötü bir niyetle değilde ne bileyim sürekli konuşma arama modunda değilim günlük hayat telaşı diyebilir miyiz bilmiyorum. çokta uyumlu biri değilim anlaşabildiğim nadir insanlar var. elimden geldiğince mesaj atmaya çalışıyorum ama olmuyor galiba. yani birinin iyi olduğunu biliyorsan neden hergün arayasın ki, mesaj yazmayı da sevmeyen biriyimdir ,sürekli mesajlaşayım modunda değilim. arkadaşlarım bu yüzden bana tavır alıyor bazen, hatta numaramı silen var. çokta şey yapmamak lazım galiba. ne yaparsak yapalım insanları mutlu, memnun edemeyiz. elimizden gelen herşeyi yapsak yine eksik birşey kalacaktır.
Fridakahlo
akraba ziyaretine gitmişimdir.

ben: ne var ne yok
akrabalarım: benim resmimi ne zaman çizicen
ben:daha daha nasılsınız
akrabalarım: beni resmimi ölünce mi çizecen. ölünce çizersin artık
ben:en kısa zamanda çizeceğim
akrabalarım :yıllardır benim resmimi çizmeni bekliyorum
ben:error😲🤦‍♀️
Fridakahlo
bugün öğretmen atamaları olmuş.arkadaşımda atanmış. bir çok öğretmen adayı hayallerine kavuşmuş.onların adına çok sevindim darısı tüm isteyen öğretmenlerin başına inşallah. ben bu okula başladığımda yüksek lisans hayalim vardı. bunun için çaba da gösteriyorum. ales kitapları aldım çalışıyorum. İstediğim bölüm hakkında bilgi topluyorum. okuyan insanlarla hocalarla bile iletişim kurdum konuştum baya istekliyim. ama ödevimiz için köy okuluna gidip orada öğretmenlik yapma fırsatımız olmuştu. küçük sınıflarda ki çocukların öğretmeni olmanın çok farklı güzel bişey olduğunu farkettim. sürekli sana sevgiyle, saygıyla ve minnetle bakıyorlar sürekli sarılıyorlar. gözlerinin içi gülüyor yeni bişey öğrenmek için çok hevesliler.öyle içten öğretmenim diyorlar ki.. çok güzeller, bunlar aklıma geldikçe okulu bitirip hemen atanma istediği gelmiyor değil. İnşallah olur.. ☺️
Fridakahlo
ders kaydı yapayım dersin sakinsindir. sonra 5 dk sisteme giriş yapmaya çalışırsın. 10 dk olur sakinsindir ve işte o patlama anı 20 dk da sonra sana böyle yavaş yavaş gelirler bilgisayar ile ilgili tuhaf şeyler düşünmeye başlarsın onu yere atıp üstünde tepinmek istersin camdan aşağı atmak istersin onu paramparçik etmek istersin işte buna omü ders kaydı sistemi denir.
sakinim.
Fridakahlo
bugün bir sayfada şöyle bir söze rastladım.
'modern dünya insana ölüm duygusunu unutturur' diyordu. ahmet hamdi tanpınar.. bugün olsa idi galiba şu izahıda yapardı. 'modern dünya insana insanlığını da unutturur.'
Fridakahlo
'hayalinizi küçümseyenlerden uzak durun! ruhu küçük insanlar başkalarınıda daraltmak, azaltmak ister. '
m. twain
geceye bir söz bırakmış olayım.
Fridakahlo
aşırı düşünce
-geçmişe takılıp kalmak
-aşırı stres
-hayır diyememek
-şanssızlık
-herkesi memnun etmeye çalışmak
bunlar ömrümüzü yedi ömrümüzü
Fridakahlo
alıyorlar en son model telefonları pardon en havalı ve ünlü telefonları sonra içine yüklüyorlar ne kadar uygulama varsa sonra ne yiyip ne içiyorlarsa paylaşıyorlar. dışarıda, sosyal medyada gördükleri o insanlara özeniyorlar onlar ne yapıyorsa aynılarını yapıyorlar sırf onlarla aynı görünebilmek için hiç olmadıkları insan gibi davranıyorlar sosyal medyada, tanıştığım insanları sosyal medyada tanıyamıyorum.
sürekli mutluyum havası ile fotoğraflar, hikaye üstüne hikaye
neyi kime ispatlamaya çalışıyoruz ki o insanlar şunu der bunu der diye kendimizi unuttuk işte bu yüzden mutsuzluk çağımızın hastalığı, insanlar o özendikleri insan gibi olmaya çalışıp her eksiklikte mutsuz oluyorlar.
herkesi aynı tip insan yapmaya çalışıyorlar. instagrama neden fotoğraf atmıyorsun bunlardan biri çünkü sende onlar gibi olmak zorundasın sürekli öz çekim yapıp insanlara mutluluk pozu vermek zorundasın. (yanlış anlaşılmasın paylaşanlara karşı değilim.) fotoğraf çekiyorum onları paylaşıyorum ama hayır kendi özçekim fotoğrafım olmadan olmaz neden çünkü herkesle aynı olmak zorundayım aksi kabul edilemez. İyide niye?
Fridakahlo
gecenin bu saatinde nerden geldi aklıma bilmiyorum. küçükken mahalleden arkadaşlar ile grup kurmuştuk hani şu hepsi grubu muhabbeti var ya ondan esinlenilerek 🤭 kolbastı grubu kurduk ama baya ciddiyiz kolbastı grubuyuz yani çok önemli birşey, o zamanlar öyle düşünüyorsun 4 kişi kurduk grup çalışıyoruz ama ne biçim oyun vaktimizden çalıyoruz bizim için çok önemli tabi
-komsumuzun kızının düğünü vardı orda kolbastı oynamaya karar verdik aileyle konuştuk baya sahneye çıkıp kolbastı oynadık o kadar mutluyuz ki başardık sevinci içindeyiz tabi
-ne çok şey başarmış gibi hissetmiştik, ne kadar mutlu olmuştuk çocuk olmak bambaşka bişey büyüdükçe o yıllara geri sarmak istiyorsun
Fridakahlo
evet az önce kuzenim aradı ve alo canım benim dedi ve ben anladım ki sevgililer günü 😁

söze başlayış şekli beni benden aldı,
-malum benim sevgilim var biliyon işte, bide 14 şubat var biliyon ona bir hediye yapsak dedi.
olur abi ne demek dedim.
sevgilisinin karakalem portresini yapmamı istedi.
sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, vs şeylerin gereksiz olduğunu düşünüyorum ama yinede onu kıramadım, çünkü sevgilini anneni babanı sevgini göstermek için illa o gün hediye almak zorunda değilsindir 14 şubat olmaz da 12 şubat hediye alırsın içinden gelir. böyle günler bana gereksiz geliyor.hele anneler günü babalar günü dahada değişik bir durum var annesi babası olmayan insanların o gününü mahvetmekten başka bişey değil.(tabi tamamen benim şahsi fikrim.)
Fridakahlo
gerçekten yaşıyor muyuz, yoksa yalnızca nefes mi alıp veriyoruz?