liseli
ooof öyle kötü bir süreçti ki, yoruldum artık. buradaki son mesajim ve size son son bir iyilik yapayım istiyorum.

dopamin diyeti yapacağım. adı diyet ama gercekte ilk aklınıza gelen türden değil.
dostlar, eğer zihin bulanıklığınız varsa, unutkanliginiz varsa, dikkat eksikliginiz varsa, hayattan zevk alamama gibi şikayetleriniz varsa dopamin diyeti tam size gore. ben yarin başlıyorum ve artik interneti bırakıyorum.

olayın içeriğini ve bilimselligini merak edenler için link: http://sinirliliberteryen.blogspot.com.tr/2016/10/...

haydi ben kaçar, son mesajım ve bir iyiligim dokunsun istedim. İnternete uzun bir ara veriyorum (dopamin diyeti gereği).

hoşça kalın 🙌🙌🙌👋👋
liseli
zor süreçti fakat, başardım!

daha önce beni takip edenler, bir sabah erkenden evden kaçacağımı yazdığımı bilirler. ve kaçtım da. oluyor 3-4 gün. kimsenin geleceğimi yakmasina, beni okuldan alıp insaata göndermesine izin veremezdim. hele babam gibi bir artise.

ne manyak tehditler aldım, babam tam 3 kere ölümle tehdit etti ve bunu da telefondan yaptı saftirik :d bu da ne demek? k-a-n-ı-t demek. adliye acilinca savcılığa gidecegimi soyledigimde havası balon gibi söndü.

uzun uzun yazmayayim, özet geçelim: sonuç olarak hicbir yere gitmiyorum. dershaneye yazildim ve salı günü başlıyor haftaya. deli gibi ders çalışacağım. babamdan ayrı evde yaşıyorum. bundan sonra herkes kendi yoluna...

oh be... neler geçti başımdan. İyi yoruldum. güzel tecrübe oldu. :)
liseli
neyse ki vijdansız, acımasız, insafsız, vefasız, umursamaz, vurdumduymaz, aldırışsız, açıktan okusa da olur, inşaatta çalışırken sınava hazırlansın hem de böylece diğer okuyup çalışanların halinden anlar diyen anne-babama rağmen "oo ne demek liseli inşaata oraya buraya gidecekmiş? oralarda hazirlanamaz, kesinlikle izin vermiyorum, dershaneye yazılsın bütün masraflarını ben karşılıyorum" diyen okul müdürlerim var.

nefret ediyorum anne babamdan. hani yukarıda yazdım ya "inşaatta çalışırken hazirlansin diyorlar" diye, artık o da yok. salı günü otobüsle beni çalışmaya gonderecekler ve sınava hazırlanmam da yasak. İnşaat ustası olacakmisim.

ciddi anlamda babamı bicaklamayi düşündüm bir an, fakat hayatımı yakmak istemiyorum. İnşaatta falan da çalışıp okulu da nah bırakırım. evi terk ediyorum.

bir bitmedi maceram. bakalım ne olacak bu isin sonu. umarım sinirlenip de başımı yakacak işler yapmam...
liseli
babam bilgisayarı açmış aleyna tilki - sen olsan bari dinliyor.

ben çalışmak için tekrar şehir dışına dönüyorum :ss 😜 👋 peder çıldırmış olmalı :\
liseli
evime döndümmmmm 😜😜

oh be, sonunda bitti 2 aylık serüvenim. dün gece saat 02.00 gibi eve geldim. geleceğimden haberleri yoktu, sürpriz olsun diye söylememiştim. güzel de oldu ama, gece uykulu uykulu iyi şaşırdılar. :)

şimdilik her şey normal gidiyor. yeni geldiğim için "cicim ayları" havası var evde :d az biraz zaman geçsin, tehlikeli konulara parmak basacaklardır :d

bugünlük bu kadar. hoşça kalın. 👋👋🙌🙌
liseli
İçim şişmişti, rahatladım bee oh :d

sonunda parasal anlamda en kârlı ve her yönden en mantıklı çözümü buldum. aklıma yaklaşık 10 tane farklı senaryo gelmişti ve içlerinden bunu seçtim. çözüm:

halamda kalmak. bizimkilere (yani anne babama) ek tercihler bir üniversiteye yerleştiğimi söyleyip (yani yalan) gizli bir şekilde halamda kalacağım (kendisi başka şehirde yaşıyor). rahat rahat ders çalışır sınavıma hazırlanırım. bu sayede obp kırılma gibi gereksiz sorunlardan kurtulmuş olacağım, halamda kalacağım için neredeyse hiç para harcayacağımı düşünmüyorum, halam harcatmaz bana, yani param da cebimde kalacak. rahat ders çalışma ortamım da olacak... hem de yabancı bir yerde, yabancı bir ortamda kalmamış olacağım vs. bir çok yönden avantajlı bir plan/karar.

halam zaten babama pek itiraz edemese de içerleniyordu. niye böyle yapıyor vs. diye sitem ediyordu. beni zorla dershaneye göndermek istiyordu, param yoksa sakın çekinme masraflarını ben karşılarım vs. diyordu yardim etmeyi istiyordu. bir problem olunca beni evine alacağını da söylemişti. böyle iste.

plan bu. kimsenin üniversiteye gitmeyip halamda kaldığımı ögrenmemesi lazım. ve iyi bir yalan uydurmaliyim. bizimkiler "nereye yerlestin?" diye sorduklarında hangi bölüm ve üniyi söylemeliyim karar veremedim. fakat halamın yaşadığı şehirdeki üni. lerden birini söylerim gibime geliyor. ona daha karar veremedim. düşünmem gerek.

uzun diye kısaltmayin adminler :d gerekirse yayınlamayın, sadece takiplestiklerim görsün.

artık moralim de düzeldi. benden bu kadar :d beynime sağlık. :d gideyim de keyif müziği dinleyeyim...

liseli
battı balık yan gidiyooor, liselinin gemisi su alıyor, son serzeniş ve çırpınışlarım...

bu babam kesin ve net, adam 1 sene daha hazırlanmaya kesinlikle izin vermiyor. üstelik adam evde ders çalışmaya izin vermediği gibi, zorla inşaata gönderiyor. kesinlikle taviz yok. mahvolduk. hemen planlar yaptım, bir çok seçenek aklıma geldi ama en mantıklısı şu:

ek tercihlerle rastgele bir üniversiteye gitmek ve orada okulu pek sallamayip üniversite sınavına hazırlanmak. ders çalışmak. ardından okulu bırakıp sınava girip istediğim uniye. yerleşmek.

plan bu, peki sormak istiyorum: bu durumda obp kırılır mı?

yeterince açık yazmadiysam söyleyin, aceleyle yazdım çünkü. yardiminiz lazim, bilgilerinizi lütfen paylasin.
liseli
sitede değişim yapılalı bir hayli oldu fakat yine de söyleyeyim. şu takip meselesi çok güzel oldu. onay bekleme yok bir şey yok tak diye anasayfaya düşüyor gönderiler. aklıma acil bir soru geliyor hemen buradan gönderip yanıt alıyorum :) güzel oluyor.

fakat şöyle bir şey var mı? yapılsa nasıl olur: gönderilerimizi sadece bizi takip edenlerle paylaşsak sadece onlar görse?

gönderilerimi görmek isteyenleri zaten buldum, karşılıklı takiplestik. fazlasını istemiyorum. geçende bir gönderi yayınladım, gönderim anasayfaya düşmüş adminler onaylayıp yayınlamış, kendi takiplestiklerim ne güzel ciddi yorumlar yapiyor, sonra troller geldi yorum yaptı. sinir bozucu oluyor.
yazılarını görmek istediklerim de yazılarımı görmek isteyenler de belli. hepsiyle takipleştim. fazlasını istemiyorum. ne yapabiliriz?

liseli
haydi bakalım gençler ve genç hissedenler, doluşun. beyin fırtınası yapalım.

anne-babanızın inancı ile sizin inancınız farklı olsaydı, ve bu durumu ailenize açıklarsanız onların üzüleceğini bilseydiniz, ne yapardınız?
liseli
bu kadar karamsar gönderi yeter, biraz da iyi şeylerden bahsedelim.

mesela: yazın sıcağında buz gibi bir karpuz gelir ve yemeye koyulursunuz, çevrenizdekiler karpuz çekirdeklerini ayıklamayla uğraşıp işin zevkine varamazken siz karpuzu löp löp mideye indirirsiniz :d ya niye yiyemiyorsunuz bunun çekirdeğini? at ağzına gitsin. korkma ölmezsin, ben hala taş gibiyim :d
liseli
bana evlilik ile meslek arasında bir fark gösterebilir misiniz?

bana kalırsa ikisi de aynı. eşinle de bir ömür boyu birlikte olacaksın, mesleğinle de bir ömür birlikte olacaksın. mesleğini de sevmek zorundasın, eşini de. karakterin mesleğinle de uyumlu olmalı, eşinle de. İkisini de seçerken dikkatli olmalısın, bir çok benzer yönleri var ve bence fark yok gibi.

yani işin özü, meslek seçimi bu kadar ciddiyken, bir ömür boyu bu işi yapacakken, neden basitmiş gibi davranılıyor?

ek tercih mi ek yerleştirme mi ne varmış, radyoloji mi ne yazacakmışım, basit işmiş ve sadece mr çekiyorlarmış. ya hu, isterse oturduğu yerden sadece nefes alıp verdiği için para kazansın, neden ömrüm boyunca, ortalama 40-50 yıl yapacağım işi seçmeye çalışıyorsunuz? "sen açıkta kalma, 1 yıl daha hazırlanma 1 yılın ziyan olmasın diye" ya 1 yıl ziyan olmasın diye ömrümün geri kalanını ziyan ediyorsun :\\

ay bu kadar yeter içim şişti. kesin konuşmayayım ama bu konuyla alakalı son mesajım olsun. biraz konu dışı şeylerden bahsedeyim.

ahh ah bi rahat bırakmadınız beni.
liseli
şöyle iki dakika bir bakar mısınız?

facebook'ta sohbette mavi diller hangi anlamlara geliyor anlatabilecek olan var mı? İçi boş mavi tık var, bir de içi dolu mavi tık var, bir de kişinin profil fotoğrafı olan içi dolu yuvarlak şey var.

İçi profil fotoğrafı dolu olan, sanırım "görüldü" anlamına geliyor fakat diğer ikisi neyi ifade ediyor?
liseli
büyük patırtı var büyük patırtı... evde iç savaş çıkacak, vaziyet alın!

bu kadar normal olan bir şeyi nasıl da büyütüyorlar. bu sene istediğim yer tutmadı diye "cezalandırıldım".

neymiş efendim? ben öyle evde oturup da tekrar sınava hazırlanamazmışım. niye? çünkü babam izin vermiyor. ortalığı ayağa kaldırdılar. eğer tekrar hazırlanacaksam, ben inşaatta çalışacakmışım, geceleri de ders çalışacakmışım, aksi taktirde eve adımımı atamazmışım.

nelerle uğraşıyorum ya, cidden google'a " ağrısız sızısız intihar yöntemleri " diye yazıp arattım. zaten şu an şehir dışında gurbetteyim, sağlıklı düşürebilecek durumda değilim, nasıl beni bunaltıyorlar...

evi terk etmeyi düşündüm, eve döndükten sonra çıkıp gitme fikri kafamı kurcalıyor. sağlam yerler var.

hayallerime sizin yüzünüzden hiiç veda edemem, inşaatta çalışıp, aynı zamanda da üniversiteye hazırlanacakmışım öyle mi?

hele bir eve döneyim, bakalım neler olacak.

fakat halamın hakkını yemeyeyim, halam telefonla arayıp "kafanda dershaneye gitme fikri varsa hiç çekinme masraflarını ben karşılarım." dedi. en azından hâlâ bana sahip çıkan birileri varmış, buna sevindim.

durumlar karışık, bu konuda boyun eğecek değilim. bakalım ne olacak, hele eve bir döneyim. gerçi artık eve de dönesim yok ama neyse...
liseli
yav istediğim üniversite tutmadı be... tekrar bir sene daha hazırlanacağım lanet sınavlara.

şimdiden programımı yaptım, bayramdan sonra ders çalışmaya başlayacağım.

İlk başta moralim çok kötüydü, hüzünlü bir hale büründüm fakat sonradan alıştım, hemen yeni planlar yaptım ve bu durumun normal bir şey olduğunun farkına vardım.

gelin görün ki bu durumu aile fertlerine açıklaması pek kolay olmuyor. şehir dışında çalışmaya devam ediyorum, annem telefonla aradı son durum nedir diye sordu ve ben anlatınca neredeyse ağlayacaktı. sesi değişti titremeye başladı, ağlayacak gibi oldu. yav sanki öldüm :d

durun bakalım daha en az 50 kişi arayıp soracak bana ve hepsine tek tek açıklama yapacağım. al başına belayı. macera şimdi başlıyor. derdini millete anlat dur...
liseli
herkese selamlar :d

en son iç karartıcı mesajıma oranla çok çok daha iyiyim. moralim iyi, enerjim iyi (hem fiziksel hem zihinsel), karamsar ve yürüyen halimden eser kalmadı.

adaptasyon sürecim biraz uzun sürdü, yaptığım bir kaç yenilik ile, giderdiğim 1-2 sorun ile artık her şey yolunda. tabii eve dönüş vaktimin yaklaşmasının moralimin düzelmesinde de çok büyük etkisi var. 15-16 gün falan kaldı.

neyse, iyiyim :d haber vereyim dedim. eve geri döndüğümde klavyemin başına geçip, yaşadığım bu dönemin olumlu ve olumsuz taraflarını yazıp, bir analiz yapacağım. yaptığım bu değerlendirmeyi burada da yayinlarim. uzun süredir, aylardır gösterdiğim emek burada 1.5-2 ayda gitti ona yanıyorum. neyse, simdi bahsetmeyeyim. yayinlayacak olduğum yazıda yer vereceğim.

haydi bakalım, esen kalın. :)
liseli
oldukça zorlu ve ilginç bir dönemden geçiyorum. 2-3 hafta önce "yazacak çok şey var. bahsedilecek bir çok malzeme var." demiştim. fakat öyle bir zaman dilimindeyim ki, hiçbir şey yazasım yok. yazma isteğimin olmamasının sebebi çalıştığım işin fiziksel yorgunluğu değil, zihinsel çöküntü.

hayat enerjim, motivasyonum sıfır. dehşet verici bir şekilde, boşluktaymış hissi var ve aynı zamanda hissizlik de var. çok değişik oldum. "gurbet" adını verdikleri şey pek yaramadı bana. günlük olarak konuştuğum kelime dağarcığım 10-15 basit kelimeden oluşuyor. konuşacak, muhabbet edecek kafa dengi kimse yok. bir yandan da ailem ve akrabalar dırt dırt kafamı ütülüyor. oğlum o bölümü seçme şunu seç. biz şu öğretmenlerle konuştuk bölümünü hiç beğenmediler vs vs.

bakalım, yavaş yavaş düzelmeye başladım gibi ama tam emin değilim. akşamları yürüyüşe çıkıyorum, farklı insan yüzü göreyim diye fakat 2-3 kere neredeyse araba çarpıyordu. resmen yürümeyi unutmuşum. berbat bir ortamda ve dönemdeyim. üniversite konusunda da (daha doğrusu akademik kariyer anlamında gelecek planları diyelim) kafam karışık, fakat ben hiçbir şey düşünüp karar verebilecek durumda değilim.

rüyalarda da sıkıntı kaçınılmaz oluyor. günlük psikoloji berbat olunca, sürekli duygusal değişim yaşayınca, bazen neşeli, bazen hüzünlü melankolik, bazen başka duygusal durumlara bürününce rüyalar da kötü oluyor.

neyse, yine içinizi kararttım :) ben de kendimi bu şekilde görmeyi pek sevmiyorum ama, elde olan bu.
liseli
ancak internet bulabildim. bahsettiğim işe de girdim. şehir dışındayım. şimdilik her şey yolunda.

bahsedilecek komik ve trajikomik bir sürü malzeme var :d daha yolculuk başlarken belirdi malzemeler... ama biraz daha biriksin, öyle bahsedeceğim.

de, bir sorun var. ben ailemi özlediiiiim :(((( alışamadım gurbete. :\ 11 gün oldu başlayalı, geri dönmeme de 50 gün var. bakalım günler nasıl geçecek...
liseli
lisenin devamı olduğunu düşündüğüm için, üniversiteden soğudum.

lisede hiçbir yaşıtım ile ortak noktam yoktu. kız erkek fark etmeksizin neredeyse hepsi "İpimle kuşağım" modundaydı. hiçbir şeyi umursamadan, vurdumduymaz bir şekilde hayat nasıl yaşanılır? sorusunun cevabı onlardaydı. hiçbir konuda da bilgi sahibi olmadan, nasıl her konuda fikir sahibi olunur? sorusunun cevabı da onlardaydı.

fakat insan bu, her yerde aynı. 45-50 yaşlarındaki insanlarda da var bu özellik. yani bu ne demek? bu özellik yaş ile alakalı değil. yani? yaş ilerledikçe bu durum ortadan kalkar diye bir kaide yok. bu ne demek? yani bu anlaşamadığım kitle, aynı şekilde üniversitede de var olacak ve devam edecek demek.

hatta, daha da "güçlü" bir şekilde. neden? hayatı umursamayıp kafasına göre takılan kısım, anne baba korkusuyla bazı şeyleri yapamadığı için üniversitede "gözlemciden yoksun" bir şekilde, evinden uzakta olacağı için daha da hiddetli bir şekilde olacak, disiplinsizlik artacak. daha da "azacak". ve kendi içinde istek olmayıp, anne baba zoruyla disiplinde olan kısım, "biraz da özgür mod takılalım yea" tarzı bir tavırla hareket edip, az buçuk var olan disiplinden uzaklaşacak.

ve ben yine "çalışkan ama sosyal" karakterimle, yine kafama göre bir arkadaş bulamayacağım. çünkü genelde çalışkanlar asosyal oluyor. sosyal olanlar da genellikle yeteri kadar çalışkan olmuyor. arada sıkışmış bir karakterim var. "saplık" kaçınılmaz oluyor benim açımdan. İki taraf da bana uzak maalesef.

bu yüzden, planımı yaptım. üniversiteyi otel gibi kullanmayı planlıyorum. sabah gideceğim sonra da döneceğim. okunacak kitaplar listesi yaptım kendime, 450 civarıydı fakat sayısını 700'e çıkarttım. her 2 günde 1 kitap bitirmeyi planlıyorum. (hiçbiri edebi eser değil, edebiyat sevmem. hepsi bilim ve felsefe içerikli.) kendim gibileri bulabileceğim derneklere kayıt olacağım ve kendi belirlediğim ortamlarda bulunacağım. belki lisede yaptığım gibi, öğretmenler ile arkadaşlık kurarım. lisede öyleydi çünkü, sağ olsun hocalar yalnız bırakmıyordu beni. üniversitede de akademisyenler ile güzel bir ilişkimiz olur diye umut ediyorum. bakalım nasıl olacak.

uzun yazdığımı düşünmüyorum fakat siteye göre uzun sayılabilir. büyük ihtimalle yayınlanmayacak ama olsun, sanırsam takipleştiklerim onaya gerek kalmadan okuyabiliyor.

haydi iyi geceler. bir türlü rahat edeceğim bir ortam ile karşılaşamadım. yanlış zamanda mı doğdum ki? :/ belki de doğmamam gerekirdi...
liseli
benim bildiğim, normal bir insan hastalandığında sesi soluğu çıkmaz. halsizleşir ve sesi incelir. fakat bende tam tersi oluyor. İnsan hastalanınca sesi güzelleşir mi ya? :d

sesim daha dolgun, tok çıkıyor. keşke bir ömür boyu hasta olsam :d hastayken sesime bayılıyorum ya. sağlıklıyken böyle değil :d

zaten ev de boş. kendi kendime sesli bir şekikde konuşup sesimi dinleyeyim :d
liseli
şimdi size taze duygularımla 3 günde nasıl yaklaşık 450 tl zarar edilir ve aynı zamanda da sinir küpüne dönülür onu anlatacağım.

İşinde çalışacağım adam, bugün yanlış bilmiyorsam iznini bitirip, geri dönecek. ve güya beni de götürecekti, böyle biliyorduk. 1 hafta öncesinden de yine konuşmuştuk, bana espriyle "nasıl corç hazır mısın, ne zaman gidiyoruz?" vs. soruyordu, konuşuyordu işte. ardından bugün için, dönüş yapacağını söylemişti.

ben de tüm eşyalarımı hazırladım, bugün gideceğiz diye biliyorum. az önce, son son ne var ne yok ne yapıyoruz diye mesaj atayım dedim. "ee ne zaman gidiyoruz?" dedim. bana bir sürü resmi iş saydı. adli sicil kaydı ikametgah belgesi nüfus kayıt örneği bankada adıma hesap açılması etmesi oooooo... dedim ya şimdi mi söylenir tüm bunlar? "ben zaten sana demiştim bunları." demesin mi? kafa atıyorum klavyeye. neyse, alttan aldım çok tepki vermedim. zıt düşmemem gerek. başka alternatifi yok çünkü herifin.

şimdi bu resmi işler hafta sonu yapılamadığı için, hafta içini beklemem gerek. hafta içi bu resmi işleri yapıp tek başıma gideceğim. bu da 3 gün zarar demek. yani bugün gidemeyip, gideceğim vakti erteliyorum ve 3 gün ediyor. 3 gün = 350 civarı tl ye denk geliyor. normalde adamla gidecektik, yol parası da vermemiş olacaktım. yol parasını da ekle 450 tl zarar.

ya herif, dövebilsem ağzını burnunu kırardım da gücüm yetmez ve sen bana mevkin dolayısıyla lazımsın. off nasıl sinir oldum gıcık oldum strese girdim, ağlayacağım ya...
resmen bunalındayın ya resmen depresyondayın :(((