Rider
yeni ekmek kapımız hayırlı olsun. ekmeğimizle oynayan insanlara artık müsamaha yok. müsamaha doğru olmuştur umarım 😀😀
Rider
dedikodu ailesi. görüyorsunuz anlatmaya gerek yok benden bahsediyor..
13. Burç
aslan: canını sıkacak, seni telaşlandıracak olaylar yaşayabilirsin. akşam saatlerine doğru türlü kuruntulara kapılman, endişelenmen de mümkün. sorunları büyütmemeyi öğrenmelisin. böyle devam edersen, stresle başa çıkma savaşını kazanman mümkün olmayacaktır.
Rider
sayın admin arkadaşlarım. malum dedikodu sayfası olmasına rağmen burda yapılan sohbetlerin goygoyların ciddiye alınıp(müşteriyle asla sohbetim olmamasına rağmen) ekran görüntüsü alınıp işyerinin merkez şubesine şikayette bulunulup beni işimden eden bu arkadaşın buralardan ilelebet engellenmesini istiyorum. kredi borcu olan bir insana yapılacak reva görülecek birşey değildir bu.
Rider
çok fazla akıllı bir arkadaş, bugün beni şikayet etmiş müşterileri taciz ediyorum diye....
kimseyi taciz etmedim özel olarak mesaj atmadım bu biiiiirrrr
elinde kanıtın var mı? kimse beni taciz etti diye şikayet etmedi bu ikiiii
hiçbir müşteriye mesaj atmadım yürümedim, insanların ekmeğiyle oynamak hoşunuza gidiyor heralde... İstifa ettim, etrafta o kadar yavşak ve sapık adi varken benim de ekmeğimle oynadınız tebrik ederim.
Rider
neden bu kadar ponçik bi kask aldım?
Rider
...
OMÜ Öğrenci Konseyi
nevşehir'de düşen askeri uçakta şehit olan kahraman askerimiz samsun’lu pilot üsteğmen yasin boy olduğunu derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. bu mübarek gecede şehidimize rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz.
Rider
Rider
sizin şu vurdumduymaz, yemek siparişim neden bu kadar geç geldi vb. triplerinizden dolayı sıkışan kuryeler laf yememek adına hız yapıyor aradan dereden gidiyor, canını gereksiz yere tehlikeye atıyor. bugün yeşilyurt avm nin orada kaza yapmış yerde yatan bi kurye arkadaşımı gördüm. değer mi karın doyurmak uğruna canını tehlikeye atması? o yemeği başka kurye alıp götürecek, vicdanı rahat edicek mi yiyecek olan arkadaşın acaba..
akıncı
Rider
sevdiğime kavuşmama saatler bile kalmadı. gönlümün efendisi samsun'a gelmek üzere 💪 şimdi samsun düşünsün 😂 allah kaza bela vermez inşallah 🙏🙈
Rider
dm bakımdan dolayı kapalı olmasa bizimde hergün mesaj atan dedikoducu sevenlerimiz var aslında 😒
Rider
ta ta ta taaaam 🙋 motosikleti otobüse sığdıramadık. tek başıma geldim gözümün nuru İstanbulda kaldı. şimdi gözüm yollarda gelsin diye bekliycem artık 😔
Rider
şu günü atlatıp yarına ulaşırsam başka bir sıkıntım kalmayacak inşallah 🙏
Rider
sevgilime kavuşuyorum galiba arkadaşlar 🙈 çok mutluyum. haftaya motorumu alıyorum inşallah 😎💪
Rider
herşey üst üste gelmedi mi? paralar dertleri vermedi mi?
Eric Cartman
merhaba arkadaşlar,
bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda çok düşündüm ve sonunda karar verdim. ben "sağir" bir bireyim ve ilkokul, ortaokul, lisede hep "sağır kulturu" ile yetiştim. bir çok arkadaşım sağırdi ve hep işaret diliyle iletişim kuruyorduk.
önceden hayat daha zordu hastane, doktor, polis, adliye bir çok devlet kurumu ve ya özel hiç kimse işaret dili bilmiyordu. yabancı bir ülkeye gelmiş gibi hiç kimse ile iletişim olmadığı için çok zorlanıyordum.
yavaş yavaş işaret dili gelişmeye ve meşhur olmaya başladı. bu kötü olmadı her şey güzel gibi geldi. İnsanlar ben ve diğer "sağir" arkadaşları anlamak için çalışıyorlardı bu beni mutlu etmeye başladı. yeni öğrendikleri için biraz acemi gibi işaretleri yapıyorlardı fakat olsun yine de anlıyordum. biraz daha zaman geçti bu sefer insanlar bizi unutmaya başladı. herkesin İnternette sayfalarında işaret dili yazıyordu fakat bu insanlar hiç işitme engellilerle görüşmemisti bizim kültürü tanimiyorlardi. türkçe'den kelime çevirisi yapıyorlardı ama türk İşaret dili onların sandığı gibi değildi. kendine özel gramer yapısı vardı. tdk sözlük çıkarmıştı bu doğru dil diyorlardı ama bizim yüzyıllarca konuştuğumuz osmanlı devletinden bugüne gelen dilimiz çöp mu olacaktı? kendi dilimizi unutacak miyiz? bazı insanlar çıktı sizin dil eski bu yeni dil artık bu olacak dediler. sebebini hiç anlamadik. çocukluktan beri konuştuğum dili nasıl bırakabilirim? İstanbul, ankara dilleri farklı dediler eşit olması lazımdı ama siz farklı sanıyorsunuz biz aynı olduğunu düşünüyoruz. İşaret çok küçük farklı olursa bu çok mu fark demekti? sizin konuştuğunuz türkçe İzmir'den trabzon'a ve ya edirne'ye göre hiç değişmiyor mu? İzmir'li darı dediği için siz mısır olduğunu anlamıyor musunuz? bunun gibi düşünün.

İkinci konu şarkı çevirileri bundan bütün sağırlar bıktık. artık bizi kullanıyorsunuz gibi düşünüyoruz. herkes şarkı çevirisi yapıyor ama bizim için bir şey yapmıyor. lütfen artık anlayın. yaptığınız çeviriler %99 yanlış çünkü gramer farkı var. İngilizce bir şarkıyı türkçeye hemen çevirince sizce uygun oluyor mu? lütfen rica ediyorum arkadaşlarım belki bana kizacaksiniz ama biz kendi dilimizi çok seviyoruz onu gerçeği gibi öğrenin türkçe ile karıştırmayın çünkü farkı var. osmanlı devletinden bugüne geliyor bu dil bu yüzden lütfen şarkı çevirisi yapmayı bırakın ve bizim iletişim, eğitim, sağlık gibi konularda problemlerimizi çözmek için bizimle beraber yürüyün. instagram'da şarkı videosu paylaşarak bize destek olmuş olmuyorsunuz sadece kendi reklamınızı yapmış oluyorsunuz. sizi 100.000 kişi izliyor ama bizim problemlemimizi 1000 kişi biliyor sadece işaret dili sadece 3 ay kursa giderek öğrenilmez. 3ay kurs aldıktan sonra sadece temel girmiş olursunuz ama %100 öğrenmek için 2 yıl gerekli bu yüzden bir sağır arkadaşınız olsun onu izleyin konuşun sohbet edin onu anlayın. böyle olursa bize daha çok yardım etmiş olursunuz. mesela samsun'da atakumduyuyor başka adı atakum İşitme engelliler spor kulübü var siz bizim için bir şey yapmak isterseniz gelin dernekte gönüllü olun beraber proje yapalım. çalışalım ve beraber buyuyelim ama lütfen sadece sarki çevirisi yapıp bize destek olduğunuzu düşünmeyin çünkü bize açık söyleyeceğim bir faydası yok. dış yaşamda bir çok problem var onları beraber çözelim.

şimdi merak ediyorum. kaç kişi beni anladı ve hak verdi? sesimizi duyun. bu duruma dur deyin ve bize destek olmak istiyorsanız bizimle yanyana olun. engelleri beraber aşalım.
Cezmi Kalorifer
bu soğukta terlikle gezen engelli genci görüp ona ayakkabı alan polis

Rider
anlık; samsun a geliyorum. metro turizmin cip aracıyla 😀 kendimi böyle kral gibi falan hissediyorum. tekli koltukta önümde meyve suyu ve sandviç yanımda priz karşımda bi b*oku açmayan ama yinede koymuş olmak için koydukları televizyon falan yani. metro durizm iyi yolculuklar diler inşallah bize. kazaya kurban gitmemek için uyumam muhtemelen. gerçi hostesleri var hostları yok çok şükür 😂 esenle kalın
Rider
😔😔
pseudo
dün plastik cerrahiye uğradım. doktor tahminimce 3 yaşında olan çocuğun elindeki sargıyı açıyordu.o sırada beni çağırıp yardım etmemi söyledi. bir yandan yardımcı olmaya çalışıp diğer yandan küçük çocuğu izliyordum. son sargı bezini de açınca şöyle bir tepkiyle karşılaştık "aaa parmağımı neden aldın geriye 9 tane mi kaldııııı" annesi dayanamayıp ağlamaya başladı çocuk ise parmağının alınmasına şaşırmaktan başka bir tepki göstermedi çünkü o sırada yapabildiği tek şey annesi ağlamasın diye "canım hiç acımıyor kiiii" demekti.böyle anlarda asla tepkisiz kalamıyorum sanırım bu yüzden ölene kadar profesyonellikten uzak kalıcam
Rider
damn it..
Cezmi Kalorifer
öyle İnsanlar var ki İnsanoğlu demek artık hakaret etmekle eşdeğer

via youtube: argonomİ