Lütfen soru sormak için Soru/Cevap kısmını kullanın! 

matricariachamomilla

16350

4793

126

906

matricariachamomilla 7

5 Hayat dünya süt gününde doğmak kadar acımasız...

matricariachamomilla 3

7 Şu tepemizdeki sokuk yüzlü ay kardeşe bir bakın, dünyadan ayrılmış değil mi?
Ya dünya anne o da güneşten ayrı düşmemiş mi? Bu ayrılışlar olmasaydı da biz alevli gaz yığınları veya güneş lekeler halinde dönüp dursaydık, belki daha iyi olacaktı. Sende öyle düşünmüyor musun?

matricariachamomilla 3

11 Saat 2.10 civarı var. Uyumadan kitap okumak istedim. Fakat birkaç ses üzerine hiçbir şey okuyamadım. Birkaç sayfa okudum ve sesler duyma başladım. Her gece olan rutin kavgalardan. Karşıda bir fırın var akşam üzeri önüne büyük odunlar döktüler, ayda üç dört kez fırın için odun gelir. Kitap okumaya devam ettim. Kavga daha şiddetlendi polisi aramak için kalktım. Aradım ekip yollayacağız dedi. Yatıp kitap okumaya devam ettim ama sesler tam kapının önünde olduğu için çok yüksek geliyor. Tahminimce dört kişi gibiydiler. Birinin yete düştüğünü anladım seslerden. Bir diğeri o kalın odunlardan aldı sanırım adama altı yedi defa vurduktan sonra o odunu yere doğru attığının sesini duydum. Polis hala yok. "Çabuk taşıyın şunu" dediğini duydum birinin. Geber diye küfür ettiğini duydum bir diğerinin de. Ben o adama vurdukları odunun çıkardığı sesi odamdan duydum. Polis hala yok. Sesler gittikçe azaldı ve polis hala yok. On beş dakika sonra polisin mavi ışığını gördüm. Hala burada bir şeyler bulmaya anlamaya çalışıyorlar. 2 metre altımda cinayet işleniyor ve ben bir şey yapamıyorum. Bu hikayede belki polis kavganın başında gelseydi ben o odunun yere düştüğünde çıkardığı sesi duymayacaktım ve belki de o adamlar bir diğerini sürükleyip götürmek durumunda olacaktı. Ama öyle olmadı. Saat 3 oldu bile ama ben hala sabah olmasını bekliyorum. Ve bundan 4 5 saat sonra insalar o odunun yere düştüğü yerden sanki gece burada biri ölmemişçesine çekip gidecekler.

matricariachamomilla 2

10 İçimdeki minik odacıklardan dünyaya bakmak isteyen gülücüklere selam olsun. Ben beni, siz beni asla anlamayacaksınız. Seslendipşniz kişi kendinden vazgeçmek istemiyor. Kapakları açık bırakıyorum, sizler için savaşan bedenimdeki gergin kasları görebilin diye, içimdeki kırmızı okyanusta yeni yerler keşfedebilesiniz diye,vücudundaki iplikleri üzerinde, içime akan gözyaşlarında serinleniyorsunuz görüyorum. Hep içimde olacaksınız biliyorum ama beni hep içeriden izlemek zorunda kalacaksınız. Hiç kimsenin şehrinin sakinleri olan siz benim içimdeki bir ben'siniz. Ne ben sizsiz, be siz bensiz olamıyorsunuz. Siz beni zaptetmeden önce ben sizleri dizginleyeceğim.

matricariachamomilla 4

12 Bazı insanları anlamak çok zor.Çiçekleri anlamak daha kolay geliyor bana.Bir papatyayı anlamak.Ekersin,her gün sevgi ile başında beklersin,sularsın,böceklerinden korursun,daha çok büyür,sularsın,iyice büyür.Senin sevginin karşılığını verir.Bir insanı seversin onu korumak istersen,mutlu etmeye çalışırsın,beraber mutlu olmaya çalışırsın,karşılığını da alırsın. Ama bazen.Bir insan ile herhangi bir ilişki kurmak kirpi resminde dekupe yapmak gibi bir şey.

matricariachamomilla 2

9 İnsanlar her zaman elindekinin değerini bilemeyen, düşünmeye çalışan varlıklar olarak gelmiştir benim gözüme. Onlara göre bir şeyin azı iyi ise çoğunun daha iyi olması gerekir . Ne güzel!Oysa herhangi birine hayatının eksiksiz senaryosunu versen, ölüm anına dek başına gelecek her şeyi anlatsan... Ne korkunç bir armağan olurdu. Hayatı ne kadar sıkıcı olurdu. Yaşadığı her anı önceden eksiksiz olarak bilirdi. Hiçbir şey değişmezdi. Her  tepkiyi her lafı önceden bilirdi... Hayatı sürekli tekrarlarla geçerdi. Oysa bana göre cahilliğin avantajı vardır. Cahil bir insanın hayatı sürprizlerle doludur.

matricariachamomilla 0

12 Bazı insanlar güven sorunu yaşadığı için dünyayı korkulacak bir yer zannederler, kaygılanırlar. Bunlar yapacakları işte başarıya ulaşacaklarına inanmazlar. Her türlü girişimlerinin başarızlıkla sonuçlanacağını düşünürler. Hatta bu fikri karşıdaki bireye de empoze etmeye çalışırlar. Bu bireyler için başarısızlıktan ve utançtan uzak durmanın en iyi yolu, hiçbir girişimde bulunmamak, hiçbir etkinliğe katılmamaktır. Bu bireyler :"Çok çalıştım ama başarısız oldum. " demektense" Bunu denemeye bile kalkışmadım. " demeyi tercih ederler.

matricariachamomilla 8

14 Ben sizleri anlamıyorum ki arkadaş. Mutlu olmak için neden hep bir sebep arıyorsunuz siz. Mutlu olduğu halde mutsuzluk için kendine bir sebep arayan bir millet görüyorum. İnsanlarda hep bir kendini diğer insanlardan daha acınası ve acıklı görme hali var. Dünyanın en büyük sorunları kendilerinde havasında gezen inanlarla doldu taştı etraf. Tek başıma gidip bir çay bile içemeyen insanlar var. Bunlar kendini çok özgüvenli sanan özgüvensiz insanlar. Ya az silkelenin gözünüzü seveyim. Hayat güzel ya abi, mutlu olmak için gülmek için çok sebep var. Azıcık etrafa bakın bir zahmet.

matricariachamomilla 6

15 Bu gün ışıklarda beklerken önümde bir baba ve on ikili yaşlarda bir çocuk gördüm.Sonra onlara öyle daldım gittim bir an. Daha dikkatli izlemeye başladı. Babasının başında sadece samsun sporlu bir bere ve üzerinde açık gri çok kalın diyilemeyecek bir hırka vardı. Yanındaki çocuğun üzerinde babasına kıyasla daha ince bir hırka vardı. Ve malum havalar soğuk ve rüzgarlı. Çocuk babasının beline geliyordu. Babasının belini kavrayamayan zayıf kollarıyla babasına sarılıyordu. Yüzünü babasının kalçasına doğru yaslamıştı. Yüzünü rüzgara karşı babasını siper ediyordu.Ama ben yine de samsunun o sert esen rüzgarında onun uçuşan kirpiklerini görebiliyorum. Yüzünde de benim içimi yakmaya yeten soğuk bir tebessüm vardı. Belli ki çok üşüyordu. Babasına baktım onun yüzünde daha da sıcak bir gülümseme vardı, mutlu görünüyordu. Hava ne kadar soğuk olursa olsun size öyle sarılan bir çocuk varsa üşüme imkanınız yoktur. Ben bugün üşüyen baba-oğul değil de nasıl mutlu olunur sorunun sevabını gördüm. Böyle çok örnek verebilirim ama okumaktan ve yazmaktan fazlasını yapıp artık mutlu olunacak çok şey olduğunu görmeliyiz.

matricariachamomilla 4

7 Ben bir gerilla üyesi,
Ben bir dağın en zirvesi...
Taşın üstünde açan kasımpatı,
Avını arayan bir venüs...
Ben bir sarmaşık senin kaderlerini saran,
Bir sabır otuyum açacağım gibi bekliyorum..