deepprogressive
tanrının varlığına inanıyorum fakat dinlerin hiçbirine kendimi ait hissetmiyorum.bana göre tanrıyı anlamak için çevreye bakmak yeterli.nasıl bir sanatçının yarattığı eser onu yansıtıyorsa, ondan bir parçaysa bana göre tüm canlılar da tanrının bir parçası.
İslami yollarla ibadet etmeye çok çabaladım fakat kendimi hiçbir zaman samimi bulmadım.yani arapça bir şeyler söylüyorum fakat beni tatmin etmiyordu.daha sonra bana küçükken zorla ezberletilen arapça duaların türkçelerini ezberleyerek ibadet etmeye çalıştım fakat böyle bir ibadet şeklinin olamayacağını söylediler.bunu sorguladım.''ne yani ben bir insana tükçe küfür ettiğimde günah yazılıyor fakat türkçe ibadet ettiğimde neden sevap yazılmıyor?'' tarzı bir sorgulamaydı bu.
şuan ibadet etmiyorum.bundan dolayı da keşke rahatsızlık duysam fakat rahatsızlık duymuyorum.
İyi bir insan olmaya çabalıyorum.fakat söylenenlere göre bu benim cennete girmeme yetmeyecek.ha bu arada kuranı türkçe olarak okudum ve düşünce yapım değişmedi.sanırım yapacak bir şey benim için kalmadı.

Yorumlar

deepprogressive
anonim, senin gibi düşünen insanlara cevap vermekten cidden yoruldum fakat kalıplaşmış bir cevabım da var.şimdi tasvir falan gibi şeyler diyorsunuz türkçe karşılığı olmayan kelimeler falan.arkadaş demek ki biz hiçbir zaman bu düşünceye göre islamı anlayamayacağız.ayrıca türkçe olarak ibadet etsek tanrı "yanlış çeviriden dolayı (!)" bizi anlamayacak.ya biraz düşünün lütfen bunu senin beyninden ne geçtiğini gören tanrı senin telaffuzuna takılır mı. ayrıca hissiyat falan demişsin ona da bir örnek vereyim.kız arkadaşına "l love you" mu desen daha hissiyatlı olur yoksa "seni seviyorum" mu desen daha anlamlı olur?