gardesselam
omü öğrenci rehberi - klavuzudur. yeni başlayan gardeşlere hayırlı olsun diler, okumalarını tavsiye ederim. bir çok bilgi aşağıdadır.
önemlİ: kesinlikle güzel havalara aldanmayın, bugünden haziran ayına kadar yanınızda muhakkak özellikle şu dönemler için ince hırkanız olsun. kapüşonlu olursa daha iyi olur çünkü her an yağmur yağabilir. her an hava bozabilir.
1)fakültenizden öğrenci belgesi alamadığınız durumlarda, saat kulesindeki ilgili birimden öğrenci belgenizi alabilirsiniz.
2)okula minibüs,e1 yahut tramvay vasıtasıyla gelebilmeniz mümkündür. minibüsle ilkadımdaki akm'nin arkasından,e1 loveletten, tramvayda balıkçılardan kalkış yapmaktadır. minibüs ve e1 de direk okula gelirsiniz, tramvayla aktarmalı olarak r11 ile fakültenize ulaşabilirsiniz.
3)e1 ve tramvay vasıtaları için samkart çıkarmanız gerekmektedir. meydan simit centerın yanındaki pasajdan çıkarabilirsiniz. pazartesi gününden itibaren çok yoğun olacaktır. sabah saatlerinde gidip halletmeniz sizin ve değerli vaktiniz için en iyisi olacaktır.
ek bilgi : çıkardığınız samkartı her yıl yenilemek mecburiyetindesiniz.
4)sportif aktivitelerle ilgilenen gardeşlerimiz için, genellikle fakültelerin basketbol ve voleybol takımları oluyor. sanırım geçen sene futsal da oldu. zamanında duyurular yapılır, nisan-mayıs ayları gibi turnuvalar düzenleniyor.
5)samsun kilit noktalar;
-çiftlik caddesi : ilkadımdadır. yaklaşık 2-2.5 yıldır araçlara kapandı. daha güzel bir hal aldı diyebiliriz. çiftlik caddesi daha çok mağazalar,restoranlar ve ara sokaklarında bulunan cafeleriyle meşhurdur. merkezde meydan durağından indikten sonra, ışıklardan karşıya geçin dosdoğru çıktığınızda meşhur çiftlik caddesine geleceksiniz.
ek : gazi caddesi hemen aşağı sokağındadır. orası da daha çok çiftlik caddesi gibi mağazalarıyla meşhurdur.
-mecidiye : simit centerı merkeze gittiyseniz muhakkak görmüşsünüzdür. işte o gördüğünüz kalabalık cadde boydan boya mecidiye caddesidir. bence samsunun taksimi burası diyebiliriz. tek eksiği bar vs. yok. zaten merkezde bar bulmanız çok zor daha çok birahaneler vardır.
-atakum sahili : kışın ben bir sahil havası alacam diyorsanız muhakkak montonuzla ve kalın bir şeyler giyerek çıkın. hasta olma ihtimaliniz çok yüksek. geri kalanı denizevleri tarafı publarıyla meşhurdur. yazın daha bir başkadır tabii ki.
-kilit noktalarla ilgili sorularınızı yine bu yazı altında sorabilirsiniz. ben yahut başka arkadaşlar yardımcı olacaklardır.
6)fakülte içerisinde fen edebiyat ve yaşam merkezi etrafında büyük satranç taşları ve golf sahası vardır. pek taliplisi olmaz. özellikle haftasonları rahat rahat oynayabilirsiniz.
7)öğrenci kulüpleri pek faal değildir. tiyatro kulübü sanırım en faal olan kulüp. varsa başka faal olan kulüp, üyeleri affetsin.
ek bilgi : sizin bir kulüp açabilmeniz için muhakkak tanıdıklarınız olmalı. keza rektörlük pek destek vermiyor.
8)yaşam merkezi aşağı katında playstation,bilardo vs aklınıza gelebilecek oyunlar mevcut.
9)fakülte içerisinde sigara satışı yasak. ona göre gelin. ironi şu olacak ki şokta prezarvatif alabilirsiniz.
10)okul içerisinde e1 ve diğer otobüsler eğitim fakültesi önünden kalkar.
11)erkek gardeşlerim için altın değerinde öğüt:
sakın fazla kanka yapmayın hemcinslerinizden. fena kankacılık döner.
12)sınav zamanı aldığınız ders notlarını fakültenizin kantinin de ya da yaşam merkezindeki kırtasiyede çektirebilirsiniz. çok sıra olur, dikkat!
13)okul kütüphanesi hafta içi 24 saat açık haftasonu sanırım 18'e kadar falan açık. güzel çalışılır. aradığınız tüm kitapları da bulabilirsiniz.
14)üniversite hayatı boyunca not tutmamış biri olarak, kesinlikle ne olursa olun küçük küçük notlar tutun. sınav zamanı, whatsapptan atılan resimli notların karışan sırası, çekilen fotokopilerdeki anlaşılmayan yazılar, tarzlar..
15)altın değerinde ikinci öğüt, gerçekten de kızlar teklif etmiyor. instagram,twitter vs. gibi sosyal medya sitelerinde arayışlar genellikle sonuçsuz kalır.
16)sakın ama sakın gel konuş dercesine bakan bayan arkadaşlara aldanmayın.. tecrübeyle sabit.. hele arkadaş grubuylaysa o kız; bordo berelidir uzaklaşın!
17)üniversitenin ilk zamanlarında sakın herkese güvenmeyin. kurulan ortamların çoğu ilk sene bitmeden dağılır.. tecrübeyle sabit..
18)sormak istediğiniz her türlü soruyu bu yazının altında sorabilirsiniz.

saygılar..

Yorumlar

riri
riri @riri
1 yıl
kaç yıllık samsunluyum zorlasan böyle anlatamazdım helal ya😂