anonim
sağır sessiz bir gecede insan zihninin zincirleriyle savaşı kadar insana zevk veren bir şey daha olamaz.düşünsene arkadaş zamanı! çoğu insan karşısındaki koskoca bir dağı (zaman kavramı) atlayıp geçebilecek kadar küçük bir tümseğe küçümsediği için bir alay malzemesi olarak görecektir. oysa ki kendine zamanın ne olduğunu sorsa azıcık zekası ve aklı varsa kendini ufku gözükmeyen bir okyanusun kıyısında bulacak.herşey titreşen paketçiklerin farklı hiyerarşilerde organizasyonundan ibaret ise zaman sadece algımızın ürettiği bir yanılsama yada sonuç olur. değişimin kaçınılmaz bir sonucu hatta nedeni de. eğer tek taraflı olsaydı yani sadece değişimin sonucu olsaydı, değişim için de zaman gerekli olduğu için değişimin en küçük birimine kadar bölerek zamana ihtiyaç olmayan bir seviyeye getirebilmemiz gerekirdi. İkisini de sayısız şekilde bölebileceğimiz için değişim ve zaman birbirinden ayrılamayacak kavramlardır ve hem birbirlerinin nedeni hem de sonucudurlar. o zaman, zamanın akması gibi bir durum söz konusu olamaz yani zaman lineer olamaz bu da demektir ki geçmiş gelecek ve şimdi aslında aynı andır ve aslında tüm insanlık aynı anı yaşamıştır, yaşıyordur ve yaşayacaktır.neden akmış gibi hissederiz peki? çünkü diğer türlü hayvanlar alemi için bir denge mümkün olamazdı ve sadece kaos hakim olurdu.bu evrimsel olarak kazanmak zorunda olduğumuz bir özelliktir ve kazandık.olasılık dalgalarına gözlem yaptığımız zaman diğer dalgaların çökmesini açıklayabilecek, bohr 'un fazla yüzeysel bir fikri dışında başka bir fikrimiz yok. belki de senin gelecek diye isimlendirdiğin yani aslında olmayan ama senin yarattığın kavramın şimdiye etkisinden başka birşey değildir bu durum. bu cümleden asla şöyle bir sonuç çıkmaz,olacaklar aslında bellidir ve irade diye birşey yoktur. böyle bir durum makrodünyada söz konusu olamaz zaten. olasılık dalgalarında geleceğin etkisi mikrodünyada mümkün birşeydir. belki de tanrı'nın ilahsal dokunuşu bundan ibarettir kim bilir. İçimi döktüm :)

Yorumlar

trinity
milletin içine bak ya
✔️
birader sen bunu ne yaparken düşündün la cidden merak ettimciler gelmeden tebrik ederim kardeş güzel bir fikir yürütme olmuş.
Sessizkadin 🕵️‍♀️
geçenlerde mini belgesel, konuşma tarzı bir şey izlemiştim. çok karışık sitelerden buldum. onu yeniden bulursam adını atmak isterim sana. tam da bu dediğinle ilgili şeyleri çok güzel anlatmış. zihin yapını sevdim 😊
anonim
teşekkür ederim :) gece finaller için çalıştıktan sonra dinlenirken aklıma geldiler.
anonim
kardeşim tıpta okuyosun herhalde final dediğine gore. ya bu tipcilar onca dersin arasında nasil boyle şeylerle ugrasiyor anlam veremedim. dünyaya siz yönetin bence :)
anonim
aynen kardeş tıptayım, bitmiyor okul bir türlü :) dersler inanılmaz yoğun ve yıpratıcı ama diğer ilgi alanların üzerine çalışmalar yapınca insan dinleniyor, başka türlü çekilecek bölüm değil :)