trabzonspor

mimarlique
mimarlique @mimarlique
trabzonspor tarihi üzerine yapılan çalışmaların birçoğu, hikâyeyi 1967’den değil, çok daha eskilerden başlatır. bordo-mavi renklere sahip karadeniz fırtınası, 2 ağustos 1967 günü resmi olarak kurulmuştur; ancak kentin spor geçmişi 20. yüzyılın başlarına dek uzanır. kentte yaşayan yabancı ülke temsilcilerinin (o tarihlerde trabzon’da 12 ülkenin konsolosluğu vardır!) ve gayrimüslim tebaanın önderliğinde başlayan spor faaliyetleri kısa bir süre sonra türk gençlerinin de ilgisini çekmeye başlamıştır. 1911’de kurulan İdmanyurdu, savaş nedeniyle pek uzun ömürlü olamasa da trabzon’da türklerin kurduğu ilk spor kulübü olarak tarihteki yerini almıştır. karadeniz fırtınası, 1975-1985 yılları arasında toplamda 6 lig şampiyonluğu, 6 cumhurbaşkanlığı kupası, 3 türkiye kupası ve 3 başbakanlık kupası’nı müzesine götürmeyi başardı. 1980’li yılların ortalarından itibaren gerek kulüp içinde gerek türk futbolunda yaşanan gelişmeler bordo-mavililer’i şampiyonluktan 2010-11 yılına kadar alıkoydu belki; ama trabzonspor zirveye oynamaktan asla vazgeçmedi. müzesindeki türkiye kupası sayısını 8’e; cumhurbaşkanlığı kupası’nı 7’ye; başbakanlık kupası’nı 5’e çıkarmasını bildi. tarihinde ilk defa 2009-2010 sezonunda tff süper kupa’yı kazanmanın onurunu yaşadı. 15 eylül 1976 günü akranes galibiyeti ile başlayan avrupa serüveninde liverpool, aston villa, inter, barcelona ve olimpik lyon gibi unutulmaz zaferlere imza atmıştır.
(bugünlerde 3 temmuz şike olayları vasıtasıyla başlatılan harekete öncülük etmektedir sizde #doyourdutyfifa hashtagi ile destek olabilirsiniz)
toretto
toretto @toretto
trabzonlu olup ta bordo-mavili sevdaya tutulmayan azdır. bir çok spor branşında yarışan ve kongre üyesi olduğum 2 ağustos ta da 50 yılını kutlayacağımız spor kulübüdür.
mimarlique
mimarlique @mimarlique
bugün trabzonspor'ın 50. yaş günü, iyiki doğdun trabzonspor
alpheratz ✨
alpheratz ✨ @alpheratz
(bkz: kıpımızı vırın)