Sözlük Başlıkları

koltuk kertmesi
önceden aileler çocuklarına uygun huyunu suyunu bildiği ailelerin çocuklarını ilerde evlendirmek kaydıyla sözleşip evlatlarının geleceginde çok önemli olan bir meselede çok fazla zaman harcanmasın diye beşik kertmesi olunurmuş.

İşte koltuk kertmesi de , iş adamlarının, zenginlerin, iktidar patililerin bulundukları koltuklarını eşlerinin dostlarının çocuklarının kariyerini zaman harcanmadan garanti altına alınmasıdır.
çok modern geçmişten günümüze hiç düzen degişmeden devam edegelen bir gelenektir.
2 gün
köy odası
genelde 'sıra gece'leri örnekleri bilinir.
lakin anadoluda geçmisten bugüne hala devam eden , düğünde ,cenaze de, önemli günlerde vs. günlerde köy ve yakın çevre köylerin efradıyla bazen karışık yaş guruplarının bazen yaşlıların gençlerin toplanıp eski geleneklerini ( hikaye şiir bilmece bar , folklor , oyun..) değerlerini devam ettirip hemde eğlendikleri ev, konak gibi yerler.
16 gün
aşıklık geleneği
geleneğe uygun bir biçimde şiir söyleyebilen, karşılıklı atışma yapabilen, hikâye anlatabilen ve icralarını çoğunlukla saz eşliğinde gerçekleştiren sanatçılara âşık; bu söyleme biçimine “âşıklık-âşıklama” denilmektedir. bu sanatın temsilcileri, usta âşıkların yanında uzun yıllar çıraklık yaparak yetişmektedirler.
âşık, güzellikleri övdüğü ve acıları dramatik bir dille vurguladığı kendi deyişlerini veya ustalarının deyişlerini yöresel ezgilerle saz eşliğinde söyler. âşıklar tarafından söylenen şiir ve hikayeler, sevgiliye duyulan özlemi, ilahi aşkı, kahramanlık hikayelerini ve döneminin toplumsal sorunlarını konu edinir. anadolu insanının dünya görüşü, ahlaki ve estetik anlayışı âşıkların şiirlerinde ifade edilir.
16 gün
lebdeğmez
halk edebiyatımızda saz şairleri arasındaki atışmalar, taşlamalar gibi karşılaşmalarda âşıklar söyleyecekleri dörtlüklerde dudak seslerinden (b, f, m, p, v) harflerini kullanmazlar. dudak-değmez saz şairleri arasında karşılaşmalı yapıldığı gibi verilecek bir ayağa göre tek bir saz şairi de kendi başına “dudak-değmez dalında hünerini gösterebilir. bunun için de iki dudak arasına bir iğne konur. yanılma hâlinde iğne dudağa batarak kan çıkmasına yol açacağından, hakemlik yapanlara karşı bir itiraz söz konusu olmaz.

bir lebdeğmez örneği:
nice yıldır dil gireli zarına canan senin
cana tek can asılıdır darına canan senin
âşıkın daldan atarak yardaki aşnasın sen
hayalet nice dayanak narına canan senin
16 gün
acı
enbaskın hissedden varlık insan öyle kii saklamak için gülmeyi icat etmiş.
7 ay
izdiham dergi
izdiham.com" internet sitesi üzerinden yayın hayatına başladığını aktardı.

bir öğretmen arkadaşıyla makarna dükkanı açacakken arkadaşının vazgeçtiğini dile getiren parlak, "o sırada izdiham.com yavaş yavaş ismini duyurmaya başlıyordu ama o zamanlar zordu. çünkü edebiyatçılar şiirlerinin veya metinlerinin internet üzerinden yayınlanmasını hiç hoş karşılamıyorlardı. bense geleceğin internette olduğunu görebiliyordum. matbu gerçekten zor bir şeydi. o makarna hüsranından sonra, arkadaşlarla toplandık ve dergi çıkarma isteğimi belirttim. makarna dükkanı açacaktık, edebiyat dergisi çıkardık" dedi.
22 gün
yiyip yiyip kilo almayan insan
kıtlığın sebeblerinden biri
6 ay
yazarların minimal şiir denemeleri
merak etme
bildiğim yerler burası
alışmaklardayım
yoklugunun kapısında bırakmıştın ya
şimdi orda yoklugumun kapısındayım.

24 gün
sporcu çocuk
1.mihri kalede abisi vurdu ve mihri yerde 😖 mihri küçük dilini yuttu.
2.mihri abisiyle tek kale maç yapıyor , top atışı aman allahım mihri ve abisi ringte
3. mihri abisiyle futbol maçında dk 25 abim çık kız büyüdun artık erkeklerin içinde ne işin var
4. mihri abisinin olmadığı dk larda ortasağada abisi gelince😌 kenarda holigon
5 mihri okul kız futbol takımında
mihri rövaşataya kalkarken futbolu zirvede bıraktı.
o şimdi pikniklerde , ufaklılkarla , oynuyir😄😄😂

1 ay
alarmını hiç ertelemeden kalkabilen insan
ben o kİşİ benim 🙈✋
40 gün aynı şeyi yapınca alışkanlık haline geliyor.
( lisede gece 3 -5 arası kalkip ders calisiyordum)
üni dede aynı teknik.
3:30 alarm kuruyorum 3:30 kadar tilki uykusunda uyuyorum😐 çok ta iy birşey mi bilemeiyorum.
evde tatiller de dahi gece en az 3 kez uyanıyorum.
1 ay
pr.doc. necmettin erbakan
İstanbul erkek lisesi'nde birinci olarak tamamladı. üniversiteye sınavsız giriş hakkı olmasına rağmen sınavla girmeyi tercih eden erbakan, İstanbul teknik üniversitesi'ni kazandı ve dönem öğrencileri arasında süleyman demirel ve turgut özal da bulunmaktaydı. 1948'de üniversite eğitimini tamamladı.

1948-1951 yılları arasında motorlar kürsüsü'nde asistan olarak görev yapan erbakan, bir süre boyunca motor dersleri verdi. 1951'de üniversitesi tarafından almanya'daki aachen teknik üniversitesi'ne doktorasını yapması için gönderildi ve doktorasını burada tamamladı.

alman ordusu için çalışmalar yapan dvl araştırma merkezi'nde prof. dr. schmidt ile çalışmalar sürdürdü, alman üniversitelerinde doktorasını tamamladı.

1953 tarihinde doçentlik ünvanı için sınava girmek üzere türkiye'ye döndü ve 1954'te henüz 27 yaşındayken İstanbul teknik üniversitesi'nde doçent oldu. doçentliğinin ardından yeniden almanya'ya giderek deutz fabrikalarında görev yaptı.
1956-1963 yılları arasında 200 ortaklı ilk yerli motoru üretecek olan gümüş motor'u kurdu ve ilk yerli motor üretimini gerçekleştirdi. 1965 yılında 39 yaşındayken profesör oldu. 1967'de türkiye odalar ve borsalar birliği'nde genel sekreterliği görevine seçildi.
1 ay
yedi güzel adam
kesişen ve sonrasında birbirlerinden ayrılmayan yürekli şairlerin hayatını anlatıyor. türk edebiyat hayatına pek çok eser kazandıran şairlerin 1970li yıllarda maraş’daki yaşamlarından kesitler sunan dizi, adını cahit zarifoğlu’nun yedi güzel adam şiirinden alıyor. diziyle şairlerin hikayelerinde, şiirlerinin nasıl can bulduğunu izliyor. bir döneme de ışık tutan yedi güzel adam dizisi yeni nesle önemli bir dönemin, edebiyat, kültür ve fikir insanlarını tanıtıyor…

(bkz: biz aşkın çocuklarıyız anamız aşk bizim)
1 ay
papara
başliğim görünce aaa hemşerim didim odin😂😂
1 ay
papara
papara bizim oranın köy ekmeği, peyniri, tereyagsıyla yapılan çok güzel pratik bir aparatiftir.
1 ay
asgari ücreti beğenmeyen kitle

üretmezsek tükeniriz.
toprağı sürmezsek, topraklarımızda sürünürüz.
fikir üretmezsek, üstüne para verir küfür yeriz.

1 ay
çocuklara dini eğitim vermek
evet çocuk çizgifilm izlemeli kutunun içine insanlar nasıl girmiş diye bir sürü komik mantıkli mantıksız fikirler üretmeli ama o kutunun içinde olmamalı.
çocuk dışarda evcilik oynamalı,evin içinde değil.elinde oyuncak bebek, olmalı karnında değil.
çocuk para istemeli, kazanmak zorunda olmamalı...
çoçuk evde gördükleriyle öğrenmeye başlar , kimi gider topukluyu giyer gelir, kimi anasının şalvarında kaybolur, kimi babasının tesbibini yürütür.. böyle böyle büyür
büyüdükçe renklenir.. bu renkliliğini önce absurt görmeleli, kimse ona o gözle bakmamalı.
evet o yaşta din ve değerler cocuğun algısını zorlamayacak bir modelde verilmeli.
bunun en güzel yolu ebeveynlerin, çevrenin bulunduğu ortamdaki kişilerin dini ahlakı bilincinde yaşamasıyla olur.
eğitimle olur.
alaninda uzman kişilerce eğitimler verilmediği müddet
buğün o dinsiz o dinli gibi yanlış diye nitelendirdiğimiz , yerdiğimiz, kesimler hep çatışmada olacak.birbirimizi eleştirmekten yetiştiremedigimiz gibi evlatta yetiştiremeyiz.
ve yine her kötülügün başı olduğu gibi biliyoruz ki ,eğİtİm yetersiz.
yetersiz olmasaydı buğün 'fetö' omazdı buğün agaça çaput bağlayan olmazdı, buğun ailelerin okullarda eğitim eksik görüp çoçuklarinı yatili kurslara yollanmazdı . buğun kimse kendi putlarınin kulu olmazdı.

bir dine tabi olmak geçmişten buğüne insanın fıtrati umumi en büyük ihtiyacıdır.
doğduğunda özgür olan o beyinleri özgürce seçimlerini yapabilmeleri için , doğruyu yanlışı gösterebilmeli ayırt etmeleri için ortam vermeliyiz.
onları büyüklere özendirmemeliyiz, ...
çoçuğu doğasında mayalanması için beklemeliyiz.

1 ay
sınavda ek kağıt isteyen öğrenci
sayısal sorularda sürekli arkaya cevirip bakmamak için, bir yöntem.
1 ay
mihrimah
mihrimah
@mihri_mah
Atlara birde uzaklara sevdalı.
2017 Girişli