Endüstri Mühendisliği Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey 30 Ekim 2017 Pazartesi

Günümüzde en çok tercih edilen bölümler arasında yer alan endüstri mühendisliği fakat tam olarak nedir ve endüstri mühendisliği mezunu ilerde ne yapabilir?

1. Endüstri mühendisliği, makine mühendisliğinin bir türevidir.

Endüstri mühendisliği uzun bir geçmişe sahip. Fakat aslında endüstriyel mühendisliğinin, mekanik mühendisliğinden çıktığını bilmelisin. Modern tarihte endüstri mühendisliğinin babası, bir makine mühendisiydi. Dünyadaki ilk endüstriyel mühendislik programı, aynı zamanda makine mühendisliğinin bir parçasıdır. Bu yüzden günümüzde birçok endüstriyel mühendislik derslerinin makine mühendisliği ile aynı bölümde olması şaşırtıcı değil.

2. Endüstri mühendisliği temel mühendislik değil, disiplinlerarası bir mühendisliktir.

Endüstri mühendisliği genellikle makine mühendisliği, kimya mühendisliği gibi bölümlerle aynı fakültede bulunur. Diğer bölümlerle farkı temel mühendislik değil disiplinlerarası mühendislik olmasıdır. Disiplinlerarası mühendislik, endüstri mühendisliği birden fazla bilim veya disiplin içeren anlamına gelir. Endüstri mühendisliği, matematik ve fizik (diğer mühendislik gibi), fizyoloji ve hatta psikoloji gibi sosyal bilimler içerir. Disiplinlerarası mühendislik alanlarına bir diğer örnek biyolojik mühendislik, nükleer mühendislik, petrol mühendisliği, tarım mühendisliği gibi bölümlerdir.

3. Endüstriyel mühendislik birçok yönetim ilkesini kapsar, ama çoğunlukla bilimsel yönetim ilkerini içerir.

Endüstri mühendisliği yaygın olarak mühendisliğin ve yönetimin karışımı olarak bilinir. Endüstri mühendisliği gerçekten yönetimin birçok ilkesini kullanır. Aynı zamanda psikoloji gibi sosyal bilimlerden de faydalanır fakat yine yönetimde olduğu gibi burada da bilişsel psikolojiyle ilgilenir.

4. Endüstri mühendisliği sadece imalat için değil.

Endüstri mühendisliği genellikle imalat sanayisini bir model olarak kullanır. Endüstri mühendisliği bilgisi, madencilik endüstrisi, petrol ve gaz endüstrisi, ulaştırma endüstrisi, servis endüstrisi vb. her türlü sanayide uygulanabilir. Aslında endüstri mühendisliği, ister sanayi olsun, herhangi bir sistemde de uygulanabilir. Bu nedenle, bu alana genellikle sistemik mühendislik denilebilir. Üretim sistemi çoğu zaman model sistem olarak kullanılır, çünkü bu sistem en somut ve görünür sistemdir.

5. Endüstri mühendisi en yüksek maaşa sahip mühendislerden biridir.

Parlak bir ihtimalin bulunduğu eğitim geçmişini merak mı ediyorsunuz? Endüstri mühendisliğinin bunlardan biri olduğunu bilmelisin. Bazı ülkelerdeki anketlere göre, endüstri mühendisliği mezunu en yüksek maaşa sahip kişidir.

6. Endüstri mühendisliği, en geniş iş olanaklarına sahip mühendislik alanıdır.

Birçok kişi, endüstri mühendisinin ne tarz bir iş yaptığını merak eder. Endüstri mühendisliğin en geniş iş olanakları olan mühendislik alanıdır. Birçok endüstri mühendisliği mezunu endüstri, danışman, araştırmacı, öğretim görevlisi ve hatta endüstri mühendisinin mühendisler arasında en iyi işletme anlayışına sahip olduğunu düşünürsek, girişimci olarak meslek sahibi olabiliyor. Endüstri mühendisleri imalat, madencilik, petrol ve gaz, inşaat ve hatta hizmetler gibi her türlü sanayi alanında çalışabilirler. Diğer mühendislere göre endüstri mühendisleri üretimle ilgili birçok farklı departmanda bulunabilir.

Kaynaklar:

Akif Yanbak Akif Yanbak @mayk

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.