KYK Beslenme Yardımını Artırdı 19 Eylül 2018 Çarşamba

Barınma, burs/kredi ve eğitim imkânlarının yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için yurtlarda kalan öğrencilere beslenme yardımında da bulunan KYK, yeni eğitim öğretim yılı başında bünyesindeki yurtlarda barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını artırdı.

KYK Beslenme Yardımını Artırdı 1. resim
Bu yıl yurt ücretine zam yapmayan KYK, yurtlarında barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını artırdı. Geçtiğimiz yıl sabah kahvaltısı için 3,5 TL ve akşam yemeği için 7,5 TL olmak üzere günlük 11 TL, aylık ise 330 TL olarak uygulanan beslenme yardımı bu yıl günlük 12,5 TL; aylık 375 TL'ye yükseltildi.

17 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak beslenme yardımı sabah kahvaltısı için 4 TL; akşam yemeği için ise 8,5 TL olarak belirlendi.

Kahvaltı yardımı, yurt yemekhanelerinde hafta içi 06.30-13.00, hafta sonları ise 06.30-14.00; akşam yemeği yardımı ise 16.00-23.00 saatleri arasında geçerli olacak.

Ücretsiz barınan öğrencilere 22,5 TL beslenme yardımı

Yurtlarda yurt ücreti ve güvence bedeli alınmadan barındırılan şehit ve gazi çocukları, anne ve babası vefat etmiş öğrenciler ile devletin koruması altındaki öğrencilerin beslenme ücretleri de 21 TL’den 22,5 TL’ye yükseltildi.

Beslenme yardımı KKTC’de yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4,5 TL, akşam yemeği için ise 9 TL olmak üzere günlük toplam 13,5 TL olarak uygulanacak.

Yemekler piyasa fiyatlarının %35 altında

Yemekler piyasa fiyatlarının %35 altında
KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli ve ucuz beslenebilmeleri için öğrencilere lokanta-kantin, kafeterya gibi imkânlar da sunuluyor. KYK’lı gençlere her gün açık büfe sabah kahvaltısı imkânı sunulurken akşam yemeği için de 20 çeşide yakın yemek servis ediliyor.

Öğrencilerin maddi imkânları gözetilerek belirlenen yemek fiyatları, piyasa fiyatları ortalamasından en az %35 oranında indirimli olarak hesaplanıyor.

Yemekler gıda mühendisi, diyetisyen ve idarenin sıkı kontrolünde

Mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu diyetisyenler, gıda mühendisleri ve yurt yöneticileri tarafından devamlı kontrol ediliyor.

KYK’daki lokanta-kantin işletmelerinde gıda mühendisi veya diyetisyen çalıştırma zorunluluğu da bulunuyor. Lokanta ve yemekhanelerin tedarik, depolama ve üretim aşamalarının tamamı, işinde uzman meslek elemanları tarafından kontrol ediliyor.

Diğer taraftan yurt idaresince her gün yemeklerden numune alınarak sterilize bir şekilde 72 saat boyunca saklanıyor. İhtiyaç duyulması halinde numuneler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili birimleri tarafından tahlil ediliyor.

Kaynaklar:

yeme-içme

Gamsız Baykuş Gamsız Baykuş @gamsizbaykus

Yorumlar

Nyks🌙
Nyks🌙 @nyks
yemeklere de zam gelmiştir hemen sevinmeyin
Nyks🌙
Nyks🌙 @nyks
yurttan çıktığımın ertesi senesinde yemek pasta börek yapıp yurtta kalan arkadaşlarimi çağırıyordum ahshshs kıyamıyorum lan bir demlik çaya hasret kalıyor insan
SANANE BE SLK
SANANE BE SLK @sananebeslk
aldığın yemeklerin zamlarını toplasan arttırılan harçlığı çok rahat geçecektir. neden çünkü bu hep böyle oldu şimdi daha beter olucak. ama onların krizi varsa bizim allah’ımız var no p.
fore
fore @fore
yardım her zaman olsun . bir yerden verip diğerinden almasınlar. adil olsunlar.
Melissa
Melissa @bandabea
yemeklere de zam geldi zaten bir kase yogurda 2.5 tl ne demek ya
Elf
Elf @elf
no p = no pasaran? @sananebeslk
SANANE BE SLK
SANANE BE SLK @sananebeslk
no p.= no problem :) what pasaran ? @elf
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

Gamsız Baykuş
Gamsız Baykuş
@gamsizbaykus
Hey there! I am using OmüDedikodu.
2017 Girişli