Mimarlık Öğrencilerinin Yaptığı 9 Hata 31 Ekim 2017 Salı

Yanlış sebeplerden dolayı mimarlık okumak.

Yanlış sebeplerden dolayı mimarlık okumak.
Eğer mimarlık bölümünü çizmeyi, karalamayı, tasarım yapmayı veya planlamayı sevdiğin için değil eğlenceli bir konu olduğu ya da prestijli bir iş sağlarım diye seçtiysen yakın zamanda çok büyük bir hata yaptığını anlayacaksın. Mimarlık uzun saatler boyunca bazen uykunuzdan ödün vererek çalışmanızı gerektirir ve sadece şekiller, renkler, formlar ve çizgilerler oynamayı seviyorsan eğlenceli olabilir. Eğer yaptığın şeyi sevmiyorsan, bu yol sana çok çektirir.

Projelere başlarken çok zaman harcamak.

Projelere başlarken çok zaman harcamak.
Çoğunlukla insanlar projelerine başlamadan önce fikirlerini hazırlamaya çok zaman harcamaya meyillidirler; fakat, tüm zamanını sadece fikrini oluşturmaya harcamamalısın. Fikri ve dizaynı mükemmelleştirmek uğruna projeyi çok uzun süre ertelemek, dayanıksız projelerin aceleyle son dakikalarda sunulmasına neden olabilecek büyük bir hata. Öte yandan zamanını doğru bir şekilde nasıl yöneteceğini bilmek ve erken çalışmaya başlamak öne çıkacak projelerini geliştirmene ve düzeltmene yardımcı olur.

Zayıf dizaynlar üretmek.

Zayıf dizaynlar üretmek.
İyi bir tasarımın temel şartları tasarımın yenilikçi, ilginç ve dengeli olmasıdır. Aşırı derecede ucuz görünen bir proje gönderirsen, iyi bir not bekleme. Jüri, onların dikkatini çekecek yaratıcı ve yenilikçi tasarımlar üretmenizi bekliyor. İlgi çekici ve akıllı konseptler dizayn etmede başarısız olman, mimarlığın sana göre olmadığını gösteren bir kırmızı alarm.

Zayıf yönlerini göstermek.

Zayıf yönlerini göstermek.
Kimse mükemmel değil, hepimizin zayıf yönleri var ve zamanla kendimizi geliştiriyoruz. Bunda sorun yok. Ancak, zayıf yönlerini göstermemeyi öğrenmek zorundasın. Çok pratik yap ve zayıf yönlerinden dikkat dağıtarak güçlü yönlerini öne çıkar.

Gelişmede zorluk çekmek.

Gelişmede zorluk çekmek.
Jürinin genelde görmek istediği şey senin kabiliyetlerinin gelişmesi ve ilerlemesi. Hep aynı çizgide projelerle karşılarına çıkarsan bu senin hakkında olumsuz işaretler gönderir.

Çalışmalarına defalarca yeniden başlamak.

Çalışmalarına defalarca yeniden başlamak.
Çoğu mimarlık öğrencisi mükemmeliyetçi olur ve bu özellik projelerine sürekli sil baştan başlamalarına sebep olabilir. Sonuçtan memnun kalmazlarsa bu onlara gelişme yolunda engel olur. Bir çok durumda başta “zayıf” görünen projeler, en sonunda şaşırtıcı güzel projelere dönüşebiliyor. Mükemmelliği aramayı bırak ve bitmemiş projelerini tamamla.

Diğer çalışmaları taklit etmek.

Diğer çalışmaları taklit etmek.
Diğerlerinin eserlerini taklit eden öğrenciler, yalnızca nitelikli olmadıklarını, özgünlük ve ilgiden yoksun olduklarını göstermekle kalmaz, aynı zamanda eser hırsızlığı da yapmış olurlar. İkinci el kaynaktan bakarak çizmen istenmediği sürece çalışmaları taklit etmek yapacağın en büyük hata olur.

Zayıf bir sunum yapmak.

Zayıf bir sunum yapmak.
Tasarımlar şüphesiz bir şekilde görsel düzeyde değerlendirilir. Bu nedenle, çalışmanın mükemmel, rafine bir sunumu önemlidir. Güzel bir sunum organize olduğunu ve çalışmalarına bağlı olduğunu gösterebilir.

Erteleme.

Erteleme.
Erteleme, mimarlık öğrencileri arasında ölümcül ve yaygın bir hatadır. Oldukça becerikli öğrencilerin bile önündeki en büyük engellerden biridir. Zaman, proje planlama ve tasarlama sürecinde vazgeçilmez bir bileşendir, bu nedenle düzgün bir şekilde yönetmeyi öğrenmelisin.

Kaynaklar:

Akif Yanbak Akif Yanbak @mayk

Yorumlar

mimarlique
mimarlique @mimarlique
sadece sonuncuya katılıyorum
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.