deepprogressive
tanrının varlığına inanıyorum fakat dinlerin hiçbirine kendimi ait hissetmiyorum.bana göre tanrıyı anlamak için çevreye bakmak yeterli.nasıl bir sanatçının yarattığı eser onu yansıtıyorsa, ondan bir parçaysa bana göre tüm canlılar da tanrının bir parçası.
İslami yollarla ibadet etmeye çok çabaladım fakat kendimi hiçbir zaman samimi bulmadım.yani arapça bir şeyler söylüyorum fakat beni tatmin etmiyordu.daha sonra bana küçükken zorla ezberletilen arapça duaların türkçelerini ezberleyerek ibadet etmeye çalıştım fakat böyle bir ibadet şeklinin olamayacağını söylediler.bunu sorguladım.''ne yani ben bir insana tükçe küfür ettiğimde günah yazılıyor fakat türkçe ibadet ettiğimde neden sevap yazılmıyor?'' tarzı bir sorgulamaydı bu.
şuan ibadet etmiyorum.bundan dolayı da keşke rahatsızlık duysam fakat rahatsızlık duymuyorum.
İyi bir insan olmaya çabalıyorum.fakat söylenenlere göre bu benim cennete girmeme yetmeyecek.ha bu arada kuranı türkçe olarak okudum ve düşünce yapım değişmedi.sanırım yapacak bir şey benim için kalmadı.

Yorumlar

anonim
anonim
2 yıl
ben bunu ilk kez duyuyorum türkçe ibadet yapılınca sevap yazılmıyo mu o zaman dualarımızı da arapca yapalım ne alaka yani "allah" yada " tanrı" ne fark eder varlığını kabullenmek onu bilmek bile bir ibadettir ki ayrıca ben sunu da dusunuyorum arapca okuyup okuduklarini anlamamak ve uygulamamak mi daha iyi yoksa bildigin dilde okuyup anlamak ve ona gore kendine ceki duzen vermek mi? tartisilir.ayrica klise olucak ama allah bilir cennete girip giremeyeceğini ki zaten bizi affetmek icin bir suru bahane yaratan bir rabbimiz var.sen turkce ibadetlerine devam et bence. ayrica dedigine katiliyorum onu hersey de gormek gorebilmek sen o hazzi almissin daha ne olsun bunun farkinda olmayan insanlar var sukretmelisin ki bunun farkindasin.