anonim
anonim
1 yıl
sayın anonim_bayan'ın ''cahil'' kelimesinden başka bildiği bir kelime yok sanırım. buradan kendisinin kurduğu cümlelerden, ve düşünce yapısından statüsünün ne denli yüksek olduğunu görebiliyorum. kendisine söylenecek çok söz var lakin, fazla ileri gitmek istemiyorum.

öncelikle her arkadaş gibi ben de bir şeyler belirtmek isterim. bizlere en çok koyan şey sizlerin bizleri ''zengin züppeleri, pelinsular'' vs. olarak tanımlamanız değil, bizlere ''terörist'' damgası vurmanızdır.
küçüklüğümden beri ben bu vatan için canı gönülden bağıra bağıra istiklal marşımı söyledim, andımızı okudum, şehitlerime ağladım, dilime, bayrağıma en ufak bir hakârette bulunanları karşıma aldım ve atatürk'ü daima yaşatmaya çalıştım. şimdi sırf okuduğum okul pensilvanya'da ki itle bağlantılı diye gelip beni burada ''terörist'' ilan edemezsiniz. buna hiç kimsenin hakkı yok.

gelgelelim neden o okulu tercih ettiğime. ( ki büyük bir kitlenin orayı tercih etme sebebi de budur.) samsun'da yaşıyorum ancak pdr dışında istediğim tüm bölümler dışarıda tutuyordu. babam'da aldı eline kağıdı kalemi başladı hesap yapmaya. sonunda yanıma geldi ve; '' dışarıya öğretmenliğe gideceğine burada bizim yanımızda pdr oku, dışarıya vereceğim parayı buraya vereyim yeter ki yanımda ol, aklım kalmasın dedi. düşündüm, pdr yıllardır istediğim bir bölümdü elime fırsat geçmişken değerlendireyim dedim. tabi o zamanlar bu olaylar nerede? müneccim miyiz, geleceği görelim.

her şeyi geçtim neden tüm bu olanların sebebi bizmişiz gibi tepkilerde bulunuyorsunuz? biz mi dedik darbe yapalım, okulumuzu kapatsınlar sonra da devlete geçelim diye? yapmayın allah aşkınıza.

haksızlık olduğunu beyan ediyorsunuz ancak bizlerin hala özel gibi okuduğumuz gerçeğini göremiyorsunuz. bu kadar kör ve nankör olmayın lütfen. devlet buraya gideceksiniz dedi ve geldik. yapabileceğimiz başka bir şey, başka bir şansımız var mı? varsa söyleyiniz. mağduruz arkadaşlar. ne deniliyorsa onu yapıyoruz kimse keyfine göre hareket etmiyor. bizim için değişen tek şey ortam ve okul. gene paramızı ödüyoruz, gene özel gibiyiz. aranızda zekâyı 3 saatlik sınavla ölçen büyük bir kitle var. onlaradır bu sözüm, siz o insanların sınav dönemlerinde ve sınav anlarında neler yaşadıklarını nereden bileceksiniz? ya da her özele giden beyinsiz mi oluyor? ücretle okuyanlar kadar burslu okuyanlar da var. sırf ailesinin yanında okumak için devlet üniversitesine gitmeyip özele gidenler de var. tüm bunları da geçtim ''baba parası yiyorlar'' demek ne demek ya? siz kimin parasını yiyorsunuz arkadaşlar? okuyoruz biz farkında mısınız? henüz bir iş hayatımız yok. olay yaratmaya yer aramayın rica ediyorum. ayrıca böyle bir şey için kampanyalar düzenlemek, katılım istemek felan bunlar nedir ya? ha özel okul da devam etmişiz ha paramızı verip devlet okulunda devam etmişiz ne farkı var? diploma mı tek sorun olan? ayrıca şunu da ekleyeyim, babam fabrikacı annem de dernek kurucusu felan değil. her ikisi de memur. öyle sandığınız kadar zengin insanlar değiliz. babalarımız sırf bizi okutmak için her ay aldığı maaşın 1000-1500 kadarını kenara atıyor. aynı şeyler sizler içinde geçerli. (dışarıda okuyanlar için) aileniz 1 yıl içerisinde neredeyse bizim kadar masraf ediyor. çocuk okutmanın kolay olmadığını ben anlatmayayım size. madem bilgilerinize bu kadar güveniyorsunuz, bizler gelince de sizi etkileyen bir şey olmaz o halde değil mi? bizler düşük, sizler de yüksek puan alırsınız farkınızı kanıtlarsınız. şurada birkaç ay sonra yüz yüze bakacağınız insanların arkasından böyle muhabbetlere girmeyin lütfen. okulda ki pelinsular 3-5 kişiden fazla değiller merak etmeyin. kendi ülkenizde, kendi şehrinizde, kendi insanınıza suriyeli muamelesi göstermenin lüzumu yok.

umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir.

Yorumlar

anonim
anonim
1 yıl
boş konuşuyorsunuz ya. aynı şeyleri yazıp durmayın.
anonim
anonim
1 yıl
şu haksızlığa kadar sana hak verdim ama sonrası yanlış bence evet mağdursunuz biz bunu inkar etmiyoruz ama siz niye haklsızlık olduğunu inkar ediyorsunuz bunu anlamıyorum.canik başarının tanıtımı için götürmüşlerdi bizi okula elimize bir broşür verdiler ama puanlar yok çoğunun bizde arkadaşla tabi bilmiyoruz o zamanlar tercih zaman'ı gelmemişti gittik sorduk puanlaryok diye yapmayın yani bizde biliyoruz birleyleri okulun sadece pdr ve psikolojisi 50 bin birde ing öğretmenliği yüksekti yani inanmayan girip baksın..3 saatlik sınavla zeka ölçülür mü demişsin kesinlikle haklısın ölçülmez ama üniversiteye de belli bir kriterle giriyoruz o da maalesef o 3 saatlik sınav bu da sistemin suçu insanların değil bence bize dokunan özel seçtiniz istediğiniz bölümüde seçtiniz biz bunu yapmadık.özel okullar benim gözümde bir ticarethane..gideceğime okumam daha iyi dedim parayla diploma mı olur işte bu da sizin suçunuz değil sonuçta bunu seçme hakkınız vardı bu sistemin yanlışı ki bana kalırsa şuan olanda böyle..sonuç olarak rte artık noktayı koyduysa dediği olacak o yüzden artık tartışmanın anlamı yok sadece anlamadığıö birşey var yorumları okudum sizde gelmek istemiyoruz imkanlarımız iyiydi gibi bir sürü şey söylediniz, o zaman siz niye destek vermiyorsunuz?
anonim
anonim
1 yıl
helal olsun on numara açıklama olmuş tebrik ederim
anonim
anonim
1 yıl
üç saatlik sınav dediğin şey için harcanan çok büyük bir emek var yatıp yatıp üç saatte hallolmadı bazı şeyler yani. bir sürü şeyden ödün veriyor insanlar.bunun haricinde haklısın kurulu düzeni bozmak hiç kolay değil, hoşgeldiniz umarım hayırlı olur :)
anonim
anonim
1 yıl
bu arada anlayışla karşılayan tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum.
anonim
anonim
1 yıl
"boş konuşuyorsunuz" bu cümleyi kabul edeceğimizi sanmıyorsun herhalde? sana göre boş bize göre dolu. lakin biz böyle şeylere itibar etmiyoruz, dilediğiniz kadar inkâr edin ne yaşadığımızı bizler biliyoruz.

diğer arkadaşıma gelince sizlerin de haklı olduğu noktalar var tabi ki ben bunu asla inkâr etmiyorum. ancak kendin de söylüyorsun, cumhurbaşkanının lafının üzerine kimsenin lafı geçmiyor bu ülkede. yani ne desek boş. diğer arkadaşlarlarımı bilemem ama benim desteklemememin sebebi, itiraz edersem fetocu ilan edilmekten korkmam. yani devletin, "seni mis gibi okula verdim ücretini bana vermek istemiyorsun da fetoya mı vermek istiyorsun" diye damgalamasından korkuyorum. yoksa hepimizin düzeni kurulu. yeni ortama girmek hele ki bu kadar eleştiriye, önyargıya rağmen gelmek bizim için çok zor. alışmamız çok zor olacak. tekrar söylüyorum olan bize oldu arkadaşlar.

şu noktayı da unutuyorsunuz, her şey kpss de bitiyor. omü diplomasına sahip olduk diye kollarını açıp beklemiyor kimse. asıl emek orada.