Sözlük Başlıkları

kraliçe elizabeth
ingiltere, avustralya, kanada ve yeni zelanda'nın kraliçesi 2. elizabeth, 08 eylül 2022 tarihinde 96 yaşında hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. cenazesi 20 eylül 2022'de buckingham sarayı londra'da gerçekleştirilecek törenin ardından merhum babası 6. george'nin yanına windsor bölgesine defnedilecektir. tüm ingiliz vatandaşlarının başı sağolsun.
18 gün
thor: love and thunder
filmi izledim. öncelikle ragnarok filmini beğenen herkesin beğeneciğini düşünüyorum. hikaye filme göre biraz kısa kalmış. yani hikaye çok hızlı ilerliyor. çizgi romanlardan konuyu bilenler için sıkıntı olmaz. ama bilmeyenler için ya bu nasıl oldu ne saçma falan diyebilirler. endgame'de güçsüz olarak gördüğümüz thor bu filmde bayağı güçlü. ama hala tune king halini göremedik.
filme puanım: 8/10

~spoiler~

stormbreaker'ın mijölnir'i kıskanması çok iyiydi.
~spoiler sonu~
4 ay
thor: love and thunder
yeni filmimde gorr the god butcher' a karşı olan mücadelemi izleyeceksiniz. çok özlediğim mjölnir'ım ve eski sevgilim (benim terk ettiğim) bu filmde geri geliyorlar. çoğu kişi endgame'deki kilolarımdan hoşlanmadığı söylemişti. bu filmde rahmetli annemin salata ve spor tavsiyelerine uyup tekrar eski halime döndüm. son olarak her güzel şey gibi bunun da bir sonu var. bazen herkesi kurtarmak için tony gibi kendini feda etmen gerekir. ama jane... ah jane... beni yeniden diriltmek için kendini feda etmeni asla unutmayacağım. ezeli eski sevgilim...
4 ay
the high plains drifters
the high plains drifters amerikalı bir müzik grubu. kendisinin " the one that got away" adlı şarkısı benim favorim. ayrıca youtube'da yazdığım yoruma cevap veren ilk tanınmış kişi.
4 ay
sex appeal

4 ay
sex appeal

lise son sınıf öğrencisi kızımız, çok prestijli bir bilim yarışmasına başvuru yapar. kızımız derslerinde inanılmaz başarılı, dersten başka hiçbir şey düşünmeyen, 3 tane annesi olan (anneleri lezbiyen çift), hayatında hiç sevgilisi olmamış bir tiptir. en yakın arkadaşı bir erkek olan bu kız çocukluklarından beri arkadaşlardır. hatta bu erkek, kızın absurd ilkokul deneylerinde kobay olarak yer almıştır. bilim yarışması konu olarak "hayatınızdaki bir sorunu çözen uygulama" seçer. kızın hayatındaki tek sorun ailesinin ve arkadaşlarının kıza sürekli "sevgili" baskısı yapması ve okul sonu balosunda bir eşi olmaması.

lise temalı cinsel eğitim filmleri - amerikan pastası ve benzeri- her ne kadar iğrenç olsa da, bu film kesinlikle bir başyapıt. konuyu sadece seks odaklı değil, davranış, kişilik, birbirine saygı, aşk gibi konularla müthiş bir şekilde işlenmiş.

filmde tahmin ettiğiniz üzere lgbti bireyler mevcut. bazı insanlar bu bireylerin filmlerde işlenmesinden rahatsız olabilir. ancak film bunu bile öyle güzel anlatmış o bireylerden filmde rahatsız olmuyorsunuz.

kısaca özetlemek gerekirse film kendi türünün en iyisi!
4 ay
yediğimiz zaman ölmediğimiz için gıda sayılan şeyler
brokoli, brüksel lahanası, bamya, karnabahar, fesleğen.
5 ay
geceye bir şampuan bırak
hacı şakir, türkiye markalaşma tarihinde yer edinmiş tarihi bir sabun markası. şu anda bir amerikan şirketi olan colgate-palmolive ürünü olarak satılmaktadır. gerek ambalajı gerekse amblemi ile pazarlama sektöründe yer edinmiştir. yüz yılı geçen bir tarihe sahiptir.
5 ay
nft
nft’nin açılımı non-fungible token, türkçe anlamı ise değiştirilemez para-çip. ethereum blok zincirinin bir parçası olan nft’leri dijital eserlere sahip olmak için bir tür sertifikadır. nft, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır. nft sayılabilecek varlıklar; herhangi bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görseller, sosyal medyada oluşturduğunuz hikâyeler ve daha pek çoğu olabilir. nft'lerin değerini belirleyen en önemli şey nadirliğidir.
8 ay
authagraph harita
japon mimar hajime narukawa tarafından tasarlan bu dünya haritası bu zamana kadar yapılmış en gerçekçi dünya haritasıdır. kıtaların büyüklüğü ve aralarındaki mesafe bakımından en gerçekçi olanıdır.
1 yıl
dumlupınar 1953
1953 yılında çanakkale boğazında seyreden dumlupınar isimli türk denizaltısı ile isveç bandıralı bir geminin çarpışması yüzünden batan denizaltımızda mahsur kalan 22 askerimizin yaşadıkları anlatılan bu film, covid sebebiyle henüz vizyona giremedi. sınırlı miktardaki oksijenleri bitmemesi için kurtarma şamandırasındaki telefonla bir emir gelir: "askerler konuşmasın sigara içmesin." daha sonra kurtarmak inkansız hale gelince yine aynı yerden benzer emir gelir:" askerler konuşabilirler, sigara içebilirler, hatta türkü söyleyebilirler." denizaltıdaki astsubay "vatan sağolsun." der. ve o türkü başlar:" ah bir ataş ver, cigaramı yakayım..."

1 yıl
tales from the loop
amazon prime dizisi olan "döngü", döngü tarafından yönetilen hayali bir şehirde yaşayan insanların başına gelen olayları anlatıyor. "dark" dizisinden beyni yananlar lütfen bu diziyi izlemesin.
1 yıl
electric dreams
amazon prime'da yayınlanan bu dizi, tıpkı black mirror dizisi gibi biririnden bağımsız olayları anlatan çoğunlukla teknolojik yıkımları ele alan bir yapımdır.
1 yıl
karnaval sokağı
bir başka amazon prime dizisi olan karnaval sokağı, 1600-1700 yılları arasında, hayali bir ülkede geçen, doğa üstü olayların, kişilerin, yaratıkların yaşadığı bu ülkede bir dedektifin cinayet çözme serüveni yeralmaktadır. baş rollerinde karayip korsanları serisinden tanıdığımız ve aynı zamanda katy perry'nin kocası abi ve suicide squad filminden tanıdığımız lezbiyen cadı abla oynamaktadır.
1 yıl
american gods
amazon prime dizisi olan american gods, hikayesi anlamıyla güzel, farklı olayların birbirine bağlanmasını çok iyi yapmış, oyunculukları gerçekten sağlam olan ve özellikle kamera hareketleri inanılmaz hoşuma giden bir dizi oldu. dizi, her şeyini kaybeden bir adamın "wednesday" adında bir adamın yanında işe başlamasıyla hayatının değişmesini anlatmaktadır.

~spoiler~ "wednesday" ismini tırnak içinde yazmamın sebebi kendisinin "babam" olmasından dolayıdır. belki ileride beni de görürsünüz dizide. ;)
1 yıl
rtük'ün spotify'a 72 saat süre vermesi
yapılan denetlemeler sonucunda rtük'ün, spotify adlı uygulamanın yıllardır (spotify türkiye'ye giriş tarihi 24 eylül 2013) trt payı ödemediği için beni mi koparıyorsun diyip "kim kimi koparıyorsa kendi payının" diyerek 72 saat içinde lisans almaz şse kapatacağını duyurduğu "şaka olmayan" durum.
1 yıl